Akcie spoločnosti Tesla včera dosiahla historické maximá, ako táto elektrická automobilka oznámila plány na výstavbu 400 dobíjacích miest v Číne.

Spoločnosť, ktorá začala predávať svoj model S v Číne na začiatku tohto roka v e-mailom vyhlásení uviedla, že bude stavať maloobchodné predajne v 120 mestách (s China Unicom). Taktiež postaví 20. nabíjacích staníc s už spomínanou China Unicom. Nabíjacie stanice umožňujú aj rýchlejšie nabíjanie a majú tendenciu byť v blízkosti hlavných ciest.

China Unicom je jednou z najväčších telekomunikačných spoločností v Číne. Spoločnosť Tesla už s China Unicom skôr uzavrela dohodu – poskytuje 3G technológie do automobilov pre vozidlá Modelu S v Číne.

Súvisiace: Mapy ukazujúce dominanciu nabíjacej siete Tesla v USA a Európe

Tento krok je naozaj dôležitý, pretože pridáva do svojej siete veľa nových nabíjacích staníc. Automobilka Tesla vyhlásila, že v Číne už má viac než 200 dobíjacích miest.

Tesla vyhlásila, že jej zákazníci v Číne budú môcť používať nové dobíjacia miesta zdarma.

V piatok akcie spoločnosti Tesla (symbol: TSLA) vzrástli o viac ako 2,5%. China Unicom (symbol: CHU) získala viac ako 3%.

Akcie spoločnosti vyrábajúcej elektrické automobily – Tesla sú tak v roku 2014 v zisku takmer 80%. Tento nárast nasleduje po viac než 330% raste ich akcií v roku 2013.

CEO Elon Musk povedal, že verí, že jeho spoločnosť do roku 2020 bude schopná predať ročne okolo 500 000 vozidiel, ale aby sa jej to podarilo bude musieť byť úspešná na rozvíjajúcich sa trhoch, ako aj v Číne.

Firma zatiaľ nezverejnila výsledky predajov vozidiel v Číne. Iba, keď v júli oznámila výsledky za druhý štvrťrok uviedla, že “predaje Modelu S v Číne dosahujú veľmi povzbudivé začiatky.”

Okrem toho, na začiatku tohto mesiaca Tesla urovnala dlhoročné obchodné známky boja s čínskym obchodníkmi .

Ďalej bude musieť byť schopný produkovať lacnejšie vozidlá, ktorých batérie vydržia dlhšie na jedno nabitie.

Spoločnosť plánuje vybudovať “gigafactory” (továreň), ktorá umožní, aby vyrábala viac lítium-iónových batérií pre cenovo dostupnejšie vozidlá značky Tesla, ako aj jej ďalší model pod označením Model III. Existuje nádej, že tento automobil bude stáť 40 000 dolárov. Model S stojí takmer 70 000 dolárov a nadchádzajúce crossover spoločnosti Tesla – Model X by sa mal podľa očakávaní predávať za cenu bližšiu k modelu S.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla Motors

Analytik investičnej spoločnosti Global Equities Research – Trip Chowdhry v jeho piatkovej správe napísal, že by ho neprekvapilo, keby sa China Unicom rozhodla investovať do “gigafactory”. Spoločnosť Panasonic už s automobilkou Tesla spolupracuje.

Dodal, že dohoda s China Unicom je obrovskou výhrou pre firmu Tesla. V súčasnej dobe má jej cieľovú cenu (Tesla) danú na úrovni 385 dolárov na akciu – čo je o 40% viac, než je jej aktuálna cena.

A Chowdhry si v súčasností myslí, že jeho cieľová cena akcií je konzervatívna.

Zdroj: WSJ, Barron’s

Facebook komentár