Elon Musk vykonal odpredaj akcií.

Elon Musk vykonal odpredaj akcií.

Elon Musk predal svoj prvý balík akcií Tesly od roku 2016, pričom uplatnil niektoré opcie na akcie a následne predal časť z nich, aby získal hotovosť, ktorú bude potrebovať na zaplatenie daní z akcií, ktoré získal.

Opcie, ktoré uplatnil, tvoria zhruba 9 % podiel z tých, ktoré bude musieť uplatniť do augusta 2022, inak uplynie platnosť opcie na ich nákup. Uplatnenie týchto akcií však bude mať za následok účtovanie federálnej dane vo výške 1 miliardy dolárov, ktorá je v rámci najvyššej federálnej sadzby dane z príjmu vo výške 37 %, navyše s ďalšou 3,8 % čistou daňou z investícií.

Bude tiež čeliť neznámej výške štátnych daní z príjmu v štáte Kalifornia, aj keď sa presťahoval do Texasu, kde nie je žiadna štátna daň z príjmu. Kalifornia má najvyššiu štátnu sadzbu dane z príjmu a to na hodnote 13,3 %.

Zatiaľ čo Musk cez víkend uskutočnil dobre propagovaný prieskum na sociálnej sieti Twitter, v ktorom sa svojich fanúšikov pýtal, či by mal začať predávať akcie, skutočnou motiváciou pre predaj akcií bolo podľa podania „iba uspokojiť (Muskove) povinnosti týkajúce sa zrážkovej dane, súvisiacej s uplatnením opcií na akcie.“

Zatiaľ čo investori vedeli o potrebe Muska ohľadom predaja akcií, aby zaplatil dane, akcie Tesla po prieskume na Twitteri klesli, pretože niektorí investori to považovali za zámer predať viac akcií, ako sa očakávalo. Cena akcií taktiež mohla v pondelok klesnúť čiastočne kvôli Muskovému odpredaju takmer 1 milióna akcií, ku ktorým došlo v ten deň.

Stredajšie podanie však naznačuje, že Musk neplánuje predať všetkých 22,9 milióna akcií, ktoré získa, keď uplatní opcie v čase od tohto týždňa do budúco-ročného augusta.

Zjavne plánuje predať len minimálne množstvo akcií potrebné na zaplatenie daní v čase, keď uplatňuje využitie časti opcií. Jeho držba akcií automobilky Tesla vzrástla o 1,2 milióna akcií, čo je rozdiel medzi počtom akcií, ktoré získal, a počtom akcií, ktoré predal. Akcie spoločnosti Tesla po podaní žiadosti v čase mimo riadneho obchodovania vzrástli o 2,7 %.

Pred touto transakciou na základe stredajšieho uzavretia trhov už priamo vlastnil 170,5 milióna akcií v hodnote 182 miliárd dolárov. A aj po uplatnení opcií v priebehu tohto týždňa sa už kvalifikoval na neuplatnené opcie pre nákup ďalších 71,4 milióna akcií, vrátane zvyšných 20,7 milióna opcií, ktorých platnosť vyprší v auguste 2022.

Na nákupoch akcií, ktoré uskutočnil, zarobil slušných 2,5 miliardy dolárov, pretože za nákup každej akcie musel zaplatiť iba 6,24 dolárov za akciu v súlade s podmienkami udelenia opcie z roku 2012, čo v tom čase stáli akcie Tesla na základe rozdelenia. A akcie, ktoré získal, mali hodnotu 1 180 dolárov na základe priemernej predajnej ceny akcií, ktoré predal.

Avšak zisk 2,5 miliardy dolárov je len malým zlomkom jeho čistého majetku. Jeho čistý majetok, ako ho vypočítala agentúra Bloomberg, je takmer na hodnote 300 miliárd dolárov, čo z neho robí najbohatšieho človeka na planéte.

Zisk 2,5 miliardy dolárov, pre niekoho v hodnote 300 miliárd dolárov je ekvivalentom bežnej americkej domácnosti, ktorá zarobí niečo vyše 1 000 dolárov z predaja akcií, ktoré už teda vlastnila. Najnovší odhad Federálneho rezervného systému uvádza medián čistého majetku amerických domácností na hodnote 121 700 dolárov.

Väčšinu Muskovho čistého majetku tvoria jeho akcie spoločnosti Tesla a opcie okolo nákupu ďalších akcií. Automobilka Tesla sa pred dvoma týždňami stala iba šiestou spoločnosťou, ktorá kedy mala hodnotu 1 bilióna dolárov. Je však aj hlavným akcionárom súkromnej spoločnosti SpaceX.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár