Akcie automobilky Tesla v piatok ráno po ohlásení jej výsledkov vzrástli až o 4%. Upravený zisk a tržby prekonali očakávania analytikov.

Veľkou novinkou, že v súčasnosti očakáva, že na ročnej báze bude v budúcom roku produkovať 100 000 vozidiel. V tomto roku je jej cieľom porodukcia viac ako 50 000, čím sa jedná o obrovský nárast. Ale v poznámke pre klientov analytici banky Barclays poznamenali, že toto očakávanie je uskutočniteľné:

Zatiaľ čo prišla s nižším očakávaním v 3Q roka 2014 v oblasti dodávok a príjmov, Tesla poskytla býčie (na rast) pokyny pre rok 2014 a 2015, ktoré by mali podporiť akcie. Objem dodania v 4Q na úrovni viac ako 13 000 kusov sa v roku 2015 dostanú k úrovni výstupu cez 100 000 vozdiel, čo nám poskytuje vhľad do očakávaní spoločnosti Tesla a jej pomerne strmého nyvýšeniu dodávok v najbližších rokoch a do éry Modelu 3.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Tesla Motors

Automobilka Tesla ohlásila zisk na akciu vo výške 0,11 dolárov, voči priemernému odhadu na úrovni 0,04 dolára. Tržby dosiahli úroveň 858 miliónov amerických dolarov oproti konsenzu 811 miliónov dolárov.

Akcie sa v piatok obchodovali na úrovni 232 dolárov.

Elon Musk taktiež uviedol, že spoločnosť bude financovať 40 percent až 50 percent odhadovaných nákladov (4 až 5 miliárd dolárov) k vybudovaniu novej “gigafactory”, ktorá bude vyrábať lacnejšie a účinnejšie batérie pre svoje budúce modely na elektrický pohon, vrátane Modelu 3, ktorého cena bude na úrovni 35 000 dolárov a jeho predaj sa očakáva v roku 2017.

Automobilka sa snaží zväčšiť expanziu závodu vo Fremonte, ktorý produkuje sedan Model S, ktorého cena je nad úrovňou 70 000 amerických dolárov a na jar budúceho roka bude produkovať aj crossover model X. Musk povedal, že táto továreň môže produkovať až 1000 vozidiel týždenne a túto úroveň chce zdvojnásobiť do konca budúceho roka.

Súvisiace: Údržba modelu Tesla S (takmer) nie je potrebná

Elektronická automobilka Tesla očakáva, že v tomto roku dodá zhruba 35 000 sedanov typu Model S.

Vo štvrťroku minulého roka spoločnosť Tesla stratila 30,5 miliónov dolárov, alebo 26 centov na akciu a dosiahla tržby vo výške 405,1 miliónov dolárov.

Predtým vo štvrtoku, automobilka oznámila partnerstvo s japonským elektronickým gigantom Panasonic, čo by malo zjednodušiť otvorenie obrej továrni na batérie v Spojených štátoch už v roku 2017.

Musk potvrdil, že Tesla našla vhodný priestor v blízkosti Reno, v štáte Nevada pre prípadnú továreň, ale povedal, že spoločnosť je stále v rokovaniach s niekoľkými štátmi pred finálnym výberom lokality. Malo by sa o tom rozhodnúť neskôr počas tohto roka.

Analytici uviedli, že spoločnosť Panasonic bude zhruba z 30 až 40 percent financovať túto továreň a ďalší menší dodávatelia z 10 až 20 percent. Počiatočné náklady pre túto tváreň by mali byť menšie ako 4 miliardy dolárov, s rastom celkových nákladov do plnej výroby okolo roku 2020, na 5 miliárd dolárov.

Tesla v poslednom štvrťroku vyrobila rekordných 8763 sedanov Modelu S a zákazníkov predala rekordných 7579 vozidiel. Zatiaľ je “schopnou držať krok so zvýšeným dopytom” v Severnej Amerike a Európe.

Súvisiace: Najdôležitejšia automobilka na svete? Tesla Motors

Spoločnosť v treťom štvrťroku plánuje dodávať zhruba 7 800 vozidiel. S rozšírením produkcie by sa vo štvrtom štvrťroku malo toto číslo takmer zdvojnásobiť na viac ako 13 000.

Spoločnosť Tesla očakáva, že v tomto roku bude investovať až 950 miliónov dolárov do “snahy” na zvýšenie výrobnej kapacity a tovární na batérie. Predtým sa hovorilo o sume vo výške 100 miliónov dolárov.

Zdroj: MoneyNews

Facebook komentár