Banka_Goldman_Sachs_USA_nakoniec_zaplati_$2,9_miliardy

Malajzijská dcérska spoločnosť banky Goldman Sachs sa priznala k obvineniu, že sa dopustila porušenia amerických protikorupčných zákonov v rozsiahlej schéme zahŕňajúcej štátny investičný fond juhovýchodnej Ázie, známy ako 1MDB.

Goldman súhlasil s vyplatením približne 2,9 miliárd dolárov viacerým orgánom. Okolo 1,3 miliardy dolárov z toho pôjde americkému ministerstvu spravodlivosti, čo predstavuje vôbec najväčší trest podľa amerického zákona známeho ako “Foreign Corrupt Practices Act”, ktorý firmám zakazuje podplácanie zahraničných vodcov.

William Sweeney, zodpovedný riaditeľ v newyorskej kancelárii FBI uviedol: “Chamtivosť nie je dobrá. Chamtivosť, ako je táto, nakoniec znamená pre spoločnosť obrovské náklady,” … „A nekontrolované korupčné správanie narúša dôveru vo verejné inštitúcie a vládne subjekty.“

Banka Goldman Sachs už prípad s malajzijskými úradmi urovnala a toto leto súhlasila s dohodou v hodnote 3,9 miliardy dolárov. V rámci tohto urovnania Malajzia súhlasila s zastavením všetkých trestných a regulačných konaní v krajine, ktoré sa týkali spoločnosti Goldman, vrátane konaní proti dcérskym spoločnostiam banky a niektorým súčasným a bývalým riaditeľom.

Medzi rôzne vyrovnania patria čiastočné úvery na platby uskutočnené do iných krajín, takže podľa údajov spoločnosti Goldman, celková suma za škandál dosiahne 5,1 miliardy dolárov. Stále by však mohla čeliť občianskym trestom.

To nastalo potom, čo Goldman – jedna z najbohatších a najsilnejších finančných spoločností na planéte – za prvých deväť mesiacov tohto roka vykázala zisk. Banka mala k 30. septembru k dispozícii hotovosť v hodnote 153 miliárd dolárov, čo je v porovnaní s obdobím pred tromi mesiacmi nárast o 20 miliárd dolárov.

Vo vyhlásení pre zamestnancov spoločnosti Goldman, vo štvrtok generálny riaditeľ David Solomon uviedol, že firma je „potešená, že tieto záležitosti preberá za zamestnancov“.

Ďalej poznamenal: „Ale je treba dosiahnuť poučenie z tejto skúsenosti,“ … „Ak kolega vedome porušuje firemné zásady, alebo ešte horšie, zákon, musíme (ako firma) prijať zodpovednosť a uznať širšie zlyhanie, ktoré pre našu spoločnosť predstavuje individuálne správanie.“

Súvisiace: Goldman Sachs zaplatí Malajzií $3,9 miliardy za škandál 1MDB

Banka uviedla, že Solomonovi a ďalším najvyšším predstaviteľom sa ich kompenzácia v roku 2020 zníži o 31 miliónov dolárov a že spoločnosť sa bude snažiť získať späť okolo 76 miliónov dolárov vyplatených, alebo dlžných trom bývalým vedúcim predstaviteľom spoločnosti Goldman zapojeným do systému úplatkov. Okrem toho predstavenstvo získa späť 67 miliónov dolárov vyplatených vedúcim pracovníkom od roku 2011 do roku 2013, vrátane platieb niektorých vedúcich pracovníkov na dôchodku, napríklad bývalého generálneho riaditeľa Lloyda Blankfeina.

Prípad sa sústreďuje na 4,5 miliardy dolárov, ktoré podľa amerického ministerstva spravodlivosti ukradli z malajzijského štátneho investičného fondu 1Malaysia Development Berhad v rokoch 2012 a 2013.

Tieto peniaze boli podľa úradov použité na nákup newyorských bytov, hotelov, jácht ako aj súkromných lietadiel a na financovanie filmov ako „Vlk z Wall Street“.

Spoločnosť Goldman Sachs usporiadala tri veľké ponuky dlhopisov pre fond 1MDB, ktorý celkovo získal 6,5 miliardy dolárov a podľa súdnych dokumentov banky zarobila zhruba 600 miliónov dolárov.

Dvaja bývalí bankári spoločnosti Goldman boli obvinení, že pomáhali pri krádeži viac ako 2,7 miliárd dolárov, z výnosov v rámci týchto ponúk.

Posledné riešenie sporu je odlišné od trestných obvinení, ktoré sa týkajú dvoch bývalých bankárov Rogera Nga a Tima Leissnera. Ng, ktorý je naďalej nevinný, má byť postavený pred súd v marci 2021. Leissner bol uznaný vinným z viacerých obvinení Ministerstva spravodlivosti, týkajúcich sa prania špinavých peňazí.

Škandál sa rozšíril na bývalého malajzijského predsedu vlády Najiba Razaka, ktorý bol toto leto uznaný vinným zo siedmich obvinení, ktoré s tým súvisia. Sudca Malajského najvyššieho súdu v súvislosti s prípadom uznal Najiba vinným zo zneužitia právomocí, prania špinavých peňazí a trestného činu porušenia dôvery. Čaká na vynesenie rozsudku.

Najib následne tvrdil, že je nevinný, a pred pojednávaním uviedol, že bez ohľadu na rozhodnutie „to tým nekončí“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár