Goldman-Sachs-zamestnava-len-49-ciernych-ludi-na-najvyssich-poziciach-v-USA

Banka Goldman Sachs má len 49 čiernych riadiacich pracovníkov a vyšších manažérov v rámci svojich pracovných síl v USA, čo predstavuje zhruba 3% podiel z celkového počtu.

V správe o udržateľnosti zverejnenej v priebehu tohto týždňa investičná banka po prvýkrát zverejnila údaje o rasovom a rodovom zložení svojich pracovných síl v USA. Čísla odrážajú veľmi nízku mieru zamestnanosti černochov, takmer vo všetkých pozíciách.

V rámci spoločnosti Goldman Sachs je z 1 548 vedúcich pracovníkov a vyšších riadiacich pracovníkov len 24 čiernych mužov a 25 čiernych žien, čo predstavuje okolo 3,2% z celkového počtu.

Černosi tvoria podobné percento stredných manažérov a obchodných zástupcov. Počet pozícií v iných oblastiach, ako sú dodržiavanie predpisov, investovanie a marketing, stúpa, ale stále nie je v súlade so širšou populáciou v USA: Z 12 521 vyšších pozícií, ktoré banka Wall Street obsadzuje, je 452 čiernych mužov a 418 čiernych žien, čo zodpovedá za 7% podiel.

Celkovo černosi tvoria 6,8% pracovnej sily spoločnosti Goldman Sachs v USA. Podľa údajov Census Bureau je zhruba 13,4% podiel obyvateľov USA práve čiernej pleti.

„Dosiahli sme pozitívny pokrok v oblasti našich cieľov pre oblasti ašpirácie v oblasti rozmanitosti a inklúzie,“ napísal v úvode správy výkonný riaditeľ David Solomon s tým, že nedávne najímania pozícií pre partnerov a výkonných riaditeľov boli „najrozmanitejšími“ v histórii spoločnosti.

Ďalej poznamenal: „Je pred nami ešte dlhá cesta, ale naďalej budem mať toto úsilie ako svoju osobnú prioritu.“

V priebehu minulého roka sa desiatky amerických spoločností, vrátane spoločností Amazon, Starbucks, General Motors a veľkých bánk, zaviazali verejne zverejniť zloženie svojich pracovných síl podľa rasy, etnického pôvodu a pohlavia.

Tento krok nasledoval po tlaku newyorského kontrolóra a troch mestských dôchodkových fondov, vyzývajúc spoločnosti, aby podporili vyhlásenia na podporu rasovej spravodlivosti „konkrétnymi krokmi“ cez zverejnenie informácií, ktoré sú oznamované u Americkej komisie pre rovnaké pracovné príležitosti.

Spoločnosť JPMorgan Chase nedávno zverejnila údaje o etnickom pôvode za rok 2020, ktoré ukazujú, že 5% jej vedúcich pracovníkov v USA a vyšších vedúcich pracovníkov je čiernych. V spoločnosti Morgan Stanley je podľa správy banky z roku 2020 o rozmanitosti a začlenení 37 čiernych z 1 705 vedúcich predstaviteľov, alebo len o niečo viac ako 2%.

Čierni ľudia v roku 2019 tvorili 5% podiel amerických vedúcich pracovníkov a vedúcich pracovníkov v rámci spoločnosti Bank of America, čo predstavuje nárast zo 4% v roku 2015. Z 108 vedúcich predstaviteľov Citigroup v USA v roku 2019 boli 4 černosi a černoška nebola žiadna.

Podľa správy, ktorú zverejnila banka Goldman Sachs minulý mesiac, majú americké čierne ženy o 90% menšie bohatstvo ako bielo americkí muži. Banka v nasledujúcom desaťročí investuje 10 miliárd dolárov na riešenie rozdielov, ktorým čelia čierne ženy počas celého života v oblastiach ako zdravotníctvo, školstvo, bývanie a menšie podnikanie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár