Cinsky-developer-Evergrande-na-pokraji-bankrotu-Preco-je-to-dolezite

Čínsky gigant z oblasti nehnuteľností – Evergrande je na pokraji kolapsu a analytici varujú, že potenciálny negatívny dosah by mohol mať ďalekosiahle dôsledky, ktoré sa rozšíria aj mimo hranice Číny.

Mark Williams, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics pre oblasť Ázie poznamenal: „Kolaps spoločnosti Evergrande by bol najväčšou skúškou, ktorej čínsky finančný systém za posledné roky čelil.“

Tu je prehľad toho, ako zlé sú jeho problémy a aký dosah to môže mať pre investorov.

Ako sme sa sem dostali?

Po rokoch rýchlej expanzie a získavaní aktív v čase prudkého nárastu čínskej ekonomiky je Evergrande v súčasností zavalený rozsiahlymi záväzkami v hodnote až 300 miliárd dolárov.

Najzadlženejší developer nehnuteľností na svete sa pokúša zaplatiť svojim dodávateľom a dvakrát v priebehu niekoľkých týždňov varoval investorov, že môže prísť k nesplácaniu jeho dlhov.

V utorok spoločnosť Evergrande uviedla, že predaj jej nehnuteľností bude pravdepodobne po niekoľkých mesiacoch poklesu v septembri naďalej výrazne klesať, čo ešte viac zhorší situáciu v oblasti jej peňažných tokov.

Čínsky developer je taký obrovský, že dôsledky potenciálneho zlyhania môžu poškodiť nielen čínsku ekonomiku, ale rozšíriť sa aj na trhy mimo nej.

Na zhoršujúci sa peňažný tok reagovali aj banky. Agentúra Reuters uviedla, že niektoré v Hongkongu, vrátane HSBC a Standard Chartered, kupujúcim dvoch nedokončených rezidenčných projektov Evergrande odmietli poskytnúť nové pôžičky.

Ratingové agentúry investičné hodnotenie firmy opakovane znížili na základe jej problémov s likviditou. Problémy Evergrande sa vyostrili v minulom roku, kedy Čína zaviedla pravidlá na zníženie nákladov na pôžičky voči developerom. Tieto opatrenia stanovujú strop dlhu vo vzťahu k peňažným tokom, majetku a úrovni kapitálu spoločnosti.

Akcie spoločnosti Evengrade:
Cinsky-developer-Evergrande-na-pokraji-bankrotu-Preco-je-to-dolezite-graf

Cena jej akcií sa tento rok zatiaľ prepadla takmer o 80% a obchodovanie s jej dlhopismi v posledných týždňoch čínske burzy opakovane zastavili.

Čo robí Evergrande?

Evergrande je všade. Hlavnou činnosťou je realitná výstavba a podľa tržieb je druhým najväčším developerom v Číne.

  • Evergrande vlastní viac ako 1 300 realitných projektov vo viac ako 280 mestách v Číne.
    Jej úsek správy služieb v oblasti nehnuteľností je zapojený do takmer 2 800 projektov vo viac ako 310 čínskych mestách.
  • Spoločnosť má sedem závodov v širokom spektre priemyselných odvetví, vrátane elektrických vozidiel, zdravotníckych služieb, spotrebných výrobkov, videa a televíznych produkčných jednotiek a dokonca aj zábavný park.
  • Firma na jej webovej stránke uvádza, že má 200 000 zamestnancov, ale ročne nepriamo vytvára viac ako 3,8 milióna pracovných miest.
  • Akcie a dlhopisy spoločnosti Evergrande sú zahrnuté v ázijských akciových indexoch.

Súvisiace: Developer Evergrande nemusí uhradiť prvú splátku. Jeho záväzky dosahujú $300 mld.

Koho sa to bude týkať?

Do skupiny dotknutých strán patria banky, dodávatelia, kupujúci domov a investori.

Evergrande tento týždeň varovala, že stupňujúce sa problémy môžu viesť k širším rizikám zlyhania.

Uviedli, že ak nebude vedieť splatiť svoj dlh, môže to viesť k situácii „krížového zlyhania“ – tam, kde sa zlyhanie vyvolané v jednej situácii môže rozšíriť na ďalšie záväzky, čo povedie k širšej nákaze.

1. Banky

Bankový sektor by podľa Williamsa z Capital Economics by bol medzi prvými zasiahnutými, ak dôjde k akýmkoľvek negatívnym účinkom na širší sektor nehnuteľností v Číne.

Williams v minulo-týždňovej poznámke napísal: “Bankové zlyhania spôsobené kolapsom veľkých developerov je jediným najpravdepodobnejším scenárom, ktorý by mohol viesť k tvrdému pristátiu v Číne.” A skutočnosť, že finančné trhy v súčasnosti nesignalizujú poplach, neznamená, že nenastanú.“

2. Kupujúci domov a investori

V niektorých mestách v posledných dňoch vypukli protesty nahnevaných kupcov domov a investorov a medzi obavami sú aj všeobecné sociálne nepokoje.

V pondelok sa v sídle spoločnosti Evergrande v Šen-čene objavilo približne 100 investorov, ktorí podľa agentúry Reuters požadovali splatenie pôžičiek na finančné produkty po lehote splatnosti – čo vytvára veľmi neželaný obraz chaosu.

V skutočnosti sa sentiment už šíri do áziských dlhopisov s vysokým výnosom. Podľa spoločnosti TS Lombard sa výnosy zahraničných ázijských dlhopisov, ktorým dominujú najmä realitné firmy, v priemere zvýšili výnos na 13%.

Výskumná firma v správe z minulého týždňa uviedla: „To taktiež znamená, že zahraničných investori sú v strate.“

„Záruka spoločnosti na dodanie všetkých pred-predaných projektov pravdepodobne povedie k tomu, že zahraničné zainteresované strany budú v prípade záchrany z konečného predaja majetku developera vidieť len málo, ak vôbec niečo.“

V správe ďalej uviedli: “Preto je perspektíva nerovných swapov, kde sú záujmy veriteľov na pevnine (najmä domácnosti a banky) chránené na úkor majiteľov kmeňových akcií a zahraničných vlastníkov dlhopisov.“

3. Dodávatelia

Dôsledky zlyhania spoločnosti Evergrande by sa mohli odraziť aj v iných odvetviach, ak dodávatelia nedostanú zaplatené. Podľa agentúry S&P Global Ratings sa spoločnosť Evergrande pravdepodobne „pokúša presvedčiť“ svojich dodávateľov a stavebné firmy, aby ako platbu akceptovali realitný majetok – v snahe zachovať hotovosť pri splácaní pôžičiek.

V augustovej správe spoločnosť S&P odhadovala, že v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov bude musieť Evergrande vyplatiť cez 240 miliárd juanov (37,16 miliardy dolárov) vo forme zmeniek a obchodných záväzkov v rámci dodávateľov – približne 100 miliárd juanov z tejto sumy je splatných počas tohto roka.

Dodávateľ farieb spoločnosti Evergrande – Skshu Paint, obchodovaný v Šanghaji, v podaní uviedol, že realitná spoločnosť splatila časť svojho dlhu cez nehnuteľnosti – najmä vo forme tých nedokončených.

Ratingová agentúra Fitch uviedla, že banky môžu taktiež čeliť nepriamej expozícií voči dodávateľom spoločnosti Evergrande – obchodné záväzky developera podľa agentúry Fitch predstavovali 667 miliárd čínskych juanov.

Je Evergrande príliš veľká na to, aby zlyhala?

Podľa analytikov vláda pravdepodobne zasiahne, pretože Evergrande predstavuje veľmi dôležitú inštitúciu.

Dan Wang, ekonóm Hang Seng Bank, poznamenal: “Evergrande predstavuje jednoznačne dôležitého realitného developera a bol by to silný signál, keby sa mu niečo stalo,” … “Verím, že zo strany centrálnej vlády alebo dokonca centrálnej banky dôjde k určitým podporným opatreniam, ktoré sa budú snažiť zachrániť Evergrande.”

Podľa iných analytikov však môže byť reštrukturalizácia pravdepodobnejšia.

Súvisiace: Čínski miliardári naozaj veľmi rýchlo prichádzajú o svoje miliardy

Williams z Capital Economics v správe z minulého týždňa, uviedol: “Najpravdepodobnejšou koncovou hrou je pre súčasnosť najmä riadená reštrukturalizácia, v ktorej ostatní developeri prevezmú nedokončené projekty spoločnosti Evergrande, výmenou za podiel v ich bankách.“

Ďalej povedal: Je pravdepodobné, že vláda pred inými stranami uprednostní kupujúcich domov a banky.“

Williams napísal: „Hlavnou prioritou tvorcov politiky by boli domácnosti, ktoré zaplatili zálohy za nehnuteľnosti, ktoré ešte neboli dokončené. Trpeli by tak ďalší veritelia spoločnosti.“

Investičná banka Natixis uviedla, že vzhľadom na jej historický význam sa čínska vláda pred Národným kongresom Čínskej komunistickej strany v roku 2022 vyhne „systémovým rizikám“.

“To by však tiež znamenalo, že dlhová kríza Číny cez Evergrande môže začať spúšťať ďalšie problémy,” uviedla banka v oznámení s tým, že hospodársky rast už nepovedie k zníženiu finančných strát, ako tomu bolo v minulosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár