Najbohatsi_muz_Ciny_zarabal_aj_napriek_narastajucemu_dlhu

Xu Jiayin je členom výboru Čínskej ľudovej politickej konzultatívnej konferencie a predsedom predstavenstva spoločnosti Evergrande.

Xu Jiayin je magnátom na trhu s nehnuteľnosťami a 12. októbra (štvrtok) bol vyhlásený za najbohatšieho muža Číny. Niektoré médiá ho prirovnávajú k Donaldovi Trumpovi. Svoj majetok totiž nadobudol v podnikaní s nehnuteľnosťami, ktoré prekvitalo aj napriek tlaku obrovského dlhu.

Xu má 59 rokov a jeho spoločnosť Evergrande dosahuje trhovú kapitalizáciu o hodnote $47 miliárd. Celkový dlh tejto spoločnosti však prekračuje hranicu $100 miliárd, kvôli čomu sa už mnohí investori zbavovali jej akcií.

Evergrande je druhou najzadlženejšou spoločnosťou v Číne. Podiel dlhu k jej celkovým aktívam predstavuje 240% a spoločnosť sa zaviazala, že do roku 2020 zníži túto hodnotu na približne 70%. V tomto roku získala nové prostriedky vo výške $3,8 miliardy a zamenila existujúci dlh o hodnote $2,8 miliardy.

Prudké zvýšenie cien čínskych nehnuteľností spôsobilo, že hodnota Xuovho majetku sa počas posledného roku vyšplhala na úroveň $30 miliárd. Umiestnil sa tak na vrchole rebríčka bohatých ľudí, ktorý každoročne zostavuje agentúra Hurun Report.

Cena akcií spoločnosti Evergrande sa počas tohto roka zvýšila o 480% a z hľadiska predajov je dnes tretím najväčším developerom v Číne. Zvýšenie ceny akcií na rekordne vysokú úroveň bolo podnietené ohlásením plánov spoločnosti na znižovanie svojho dlhu a vyjadrením, že Evergrande sa bude snažiť získať zápis do zoznamu na burze v pevninskej Číne akvizíciou firmy, ktorá už na zozname je (tzv. „back-door listing“).

Xu navyše udržiava dobré vzťahy s vládnucou komunistickou stranou. Je členom Čínskej ľudovej politickej konzultatívnej konferencie (CPPCC), ktorá je najvyšším štátnym poradným orgánom v krajine. Čínska vláda mu dokonca udelila titul „Národný vzorový pracovník“, čo je jedným z najvyšších civilných vyznamenaní krajiny.

Xu v rámci svojej funkcie v CCPPC navrhol počas tohto roka niekoľko opatrení, ktoré by mali znížiť mieru chudoby v krajine. V spojitosti s touto záležitosťou vyzdvihol úlohu čínskeho prezidenta. Povedal: „Veríme, že s pomocou Ústredného výboru strany, ktorého jadrom je generálny tajomník Xi Jinping, máme v boji proti chudobe obrovskú šancu na víťazstvo.“

Súvisiace: Najbohatší muž Číny bol šťastnejší, keď mesačne zarábal 12 dolárov

Xu v roku 1982 absolvoval Univerzitu vedy a techniky v meste Wuhan a v roku 2008 získal čestný doktorát v odbore obchodného podnikania na Univerzite v západnej Alabame.

V roku 1996 založil spoločnosť Evergrande a v roku 2009 ju zapísal na burze v Hongkongu. Prostredníctvom počiatočnej verejnej ponuky zhromaždil približne 6 miliárd hongkonských dolárov ($767 miliónov).

Spoločnosť Evergrande stojí za výstavbou tisícok domov určených pre strednú triedu obyvateľstva v Číne. Na titulky magazínov sa dostala v roku 2010, keď kúpila futbalový klub vo svojom domovskom meste Gangzhou za 100 miliónov juanov ($15 miliónov). V roku 2014 predala polovičný podiel v klube najväčšej internetovej obchodnej spoločnosti Alibaba za $192 miliónov. Jack Ma, ktorý je zakladateľom spoločnosti Alibaba, povedal, že Xu naplánoval predaj počas jednej večere a obchod sa zrealizoval v rámci niekoľkých dní.

Xu sa v roku 2015 dostal pod nátlak austrálskej vlády. Tá sa zamerala na zahraničných kupcov, ktorých investície prispeli k prehrievaniu situácie na austrálskom trhu s nehnuteľnosťami. Austrálska vláda ho vyzvala, aby predal svoj luxusný dom v Sydney, ktorého hodnota predstavovala A$39 miliónov ($31 miliónov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, NYTimes

Facebook komentár