Bidenovo-povinne-ockovanie-moze mat-za-nasledok-rozsiahle-prepustania

Nariadenie prezidenta Joe Bidena ohľadom povinného očkovania, prinúti zamestnávateľov prepustiť tisíce zamestnancov, čo ešte viac zhorší krízu dodávateľského reťazca. S týmto upozornením počas tohto týždňa prišla na Biely dom, veľká podnikateľská skupina.

Národná asociácia veľkoobchodných distribútorov, ktorá je vplyvnou obchodnou skupinou, ktorá zastupuje odvetvie s takmer 6 miliónmi zamestnancami, žiada administratívu, aby odložila termín 8. decembra, kde od zamestnancov federálnych dodávateľov vyžaduje očkovanie.

Eric Hoplin, prezident a generálny riaditeľ NAW v tohto-týždňovom liste Bidenovi, napísal: „Ak budú desiatky, alebo stovky tisíc zamestnancov prepustených len dva týždne pred Vianocami…výsledok nemusí byť nič, iné ako katastrofa v podobe nových nezamestnaných a ich rodiny, ako aj pre ekonomiku USA.“

Medzi členov obchodnej skupiny patria predajcovia potravín, reziva, kvetinárstva, piva, vína a rôzni iní distribútori.

Bidenove nariadenie, podpísané v priebehu minulého mesiaca, vyžaduje, aby sa zamestnanci dodávateľov, ktorí obchodujú s federálnou vládou, dali zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 bez možnosti pravidelného testovania. Nariadenie, ktoré sa vzťahuje aj na subdodávateľov, má za cieľ zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

Súvisiace: Napätie v dodávateľských reťazcoch sa stupňuje a nevykazuje žiadne známky slabnutia

Aby sa predišlo „kalamite“, NAW vyzvala Bidena, aby poskytol alternatívy, vrátane testovania, a aby zvážil „krátkodobé oneskorenie“, čím by sa predišlo ďalšiemu narušeniu v rámci dodávateľských reťazcov.

Biely dom zatlačený späť

V reakcii na to Biely dom poukázal na komentáre, ktoré tento týždeň uviedol Jeff Zients, administratívny koordinátor reakcie na koronavírusy.

Zients tento týždeň novinárom povedal: “Požiadavky na očkovanie fungujú. Vo väčšine organizácií zvýšili zaočkovanosť o viac ako 20%, na viac ako 90 %.”

Zients poukázal na to, že prvým krokom pre zamestnancov, ktorí sa nedajú zaočkovať, je „obdobie vzdelávania a poradenstva“, nie výpoveď.

Zients ďalej poznamenal: „Požiadavky na federálnych pracovníkov a dodávateľov nespôsobia narušenie vládnych služieb, od ktorých sú ľudia závislí,“ … “Agentúry majú flexibilitu, potrebnú na presadzovanie mandátu bez toho, aby to ovplyvnilo kritické operácie.”

Generálny riaditeľ leteckej skupiny Southwest Airlines – Gary Kelly v priebehu tohto týždňa taktiež vyjadril presvedčenie, že povinné očkovanie nenaruší cestovanie.

Kelly ma konci týždňa poznamenal: “Chceme, aby naši zamestnanci vedeli, že nikto nepríde o prácu 9. decembra, ak tieto nariadenia nedodrží.”

Niektorí zamestnanci by radšej dostali výpoveď, ako by si to dali vyhovoriť

Dodávateľské reťazce práve v súčasnosti čelia extrémnym tlakom, v dôsledku nevídaného preťaženia prístavov, nedostatku vodičov nákladných vozidiel a nedostatku skladovacích kontajnerov. Kríza tak vedie k zvyšovaniu cien pre spotrebiteľov, obmedzuje možnosti nakupujúcich a spôsobuje značné oneskorenia. Predstavitelia Bidenovej administratívy uznali, že bude chvíľu trvať, kým sa prekážky zmiernia a tento tlak sa pravdepodobne predĺži aj do budúceho roka.

NAW zdôraznila, že jej členovia sú vo veľmi veľkej miere za očkovanie Američanov, pričom poznamenali, že členovia ponúkli bonusy za očkovanie, darčekové poukážky, príspevky na pohonné hmoty a niekoľko dní dovoleniek. Jedna spoločnosť dokonca ako stimul ponúkla výlety do Las Vegas.

Hoplin ďalej napísal: „Členovia skupiny NAW sú taktiež pevne za očkovacie látky pre svojich vlastných zamestnancov a chcú, aby ich tímy boli zdravé a bezpečné,“ … “Ich záujem dať zaočkovať svojich zamestnancov je väčší, ako záujem vlády.”

Napriek tomu obchodná skupina uviedla, že niektorí zamestnanci v distribučnom odvetví sa „z akéhokoľvek dôvodu“ odmietajú dať zaočkovať, čím riskujú prepustenie „tisícov“ zamestnancov, tesne pred sviatkami. Mnohí z týchto pracovníkov povedali zamestnávateľom “priamo a jednoznačne, že by sa rozhodli byť prepustení”, ak by to bolo potrebné z dôvodu povinnosti očkovania, poznamenal Hoplin a dodal, že títo zamestnanci pochádzajú prevažne z farebných komunít a majú tendenciu mať nižší príjem.

Súvisiace: Výpoveď v zamestnaní dalo rekordný počet Američanov

Hoplin poznamenal: „Už ohrozený dodávateľský reťazec bude v najrušnejšom období roka pod zvýšeným tlakom a už aj tak pre tesný trh práce bude nesmierne ťažšie nahradiť prepustených zamestnancov.“

Mnoho firiem má v súčasnej dobe problém nájsť zamestnancov. V auguste dokonca rekorný počet 4,3 miliónov Američanov opustilo svoju prácu a zamestnávatelia ohlásili takmer rekordný objem vytvorených pracovných miest.

Hoplin nakoniec napísal: „V decembri mnohé spoločnosti nebudú schopné udržať produkty v pohybe cez svoje sklady a distribučné centrá, aby uspokojili rastúci dopyt spotrebiteľov, ak budú nútené prepustiť týchto dôležitých pracovníkov.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár