TikTok_je_najnovsou_senzaciou_v_oblasti_socialnych_sieti

Tí, ktorým chýbajú videá Vine, môžu nájsť určitú náhradu v TikToku.

Čínska aplikácia s formátom krátkych videí si získava celosvetovú popularitu. Podľa údajov od mobilnej výskumnej firmy Sensor Tower, bola v Spojených štátoch stiahnutá u zhruba 80 miliónov užívateľov a takmer 800 miliónov užívateľov po celom svete. Tieto čísla vylučujú používateľov operačného systému Android v Číne.

Jej používatelia zdieľajú krátke videá o sebe, varení, tancovaní, synchronizácií rúk alebo pravidelných úloh, ako je čistenie zubov. Videá, ktoré sú často vytvorené s hudobným podkladom, je možné zrýchliť, spomaliť alebo upraviť pomocou filtra. Podobne ako u Instagramu používatelia môžu sledovať ostatných a dať na videá “srdce” alebo ich komentovať. Videá TikTok sa tiež dajú zobrazovať aj na iných platformách, ako sú Twitter a Instagram.

Podľa spoločnosti Sensor Tower sa tržby spoločnosti TikTok v uplynulom roku viac ako strojnásobili. Aplikácia zvýšila svoje medzinárodné marketingové úsilie, cez kampane na sociálnych sieťach Instagram a Snapchat. Hviezdy sociálnych médií sa začínajú pridávať. YouTubová hviezda Jake Paul, komik Jimmy Fallon a legenda z oblasti skateboardingu Tony Hawk už na nej majú svoje účty.

Aplikáciu TikTok, ktorá bola spustenou v roku 2016, si v októbri stiahlo viac užívateľov ako Facebook, Snapchat, Instagram a YouTube – to vyplynulo z analýzy spravodajskej spoločnosti Apptopia, ktorá sleduje mobilné aplikácie. Je to na dobrej ceste, aby ich porazila aj v novembri.

Súvisiace: Facebook práve spustil samostatnú video aplikáciu – Lasso

V auguste spoločnosť ByteDance, čínska internetová spoločnosť stojaca za touto aplikáciou ukončila pôsobnosť aplikácie krátkych videí – Musical.ly, ktorú získala v novembri 2017 – a následne ju zlúčila s aplikáciou TikTok. Odvtedy získava popularitu aj v Spojených štátoch.

ByteDance je označovaná za spoločnosť zaoberajúcou sa umelou inteligenciou a v Číne je známa za svoju populárnu spravodajskú aplikáciu Jinri Toutiao alebo “Today’s Headlines”, ktorú spustila v roku 2012.

Aplikácia TikTok je spôsobom, ako by sa spoločnosti ByteDance mohlo podariť rozšíriť svoje aktivity na americkom trhu a zamerať sa na mladších používateľov. Všeobecne platí, že čínske aplikácie sociálnych médií mali problém prilákať používateľov z krajín mimo ich domovskej krajiny.

Spoločnosť Apptopia v nedávnej správe poznamenala: “TikTok by mohol byť prvou dlhodobo úspešnou spoločenskou aplikáciou v USA, ktorú vlastní a prevádzkuje ázijská spoločnosť.“

TikTok priťahuje pozornosť aj od známych celosvetových značiek. Nedávno (v septembri) sa na platforme objavila módna značka Guess vrámci džínsovej kampane, zameranej na platformy Generácie Milénia a Generácie Z.

Spoločnosť Facebook zaznamenala rastúcu popularitu spoločnosti TikTok a dokonca začiatkom tohto mesiaca spustila konkurenčnú aplikáciu nazvanú Lasso. Aplikácia umožňuje používateľom vytvárať a zdieľať krátke videá s hudbou a efektmi.

Adam Blacker, ktorý je vedúcim komunikácie a viceprezidentom mobilného výskumu v spoločnosti Apptopia označil aplikáciu Lasso za “takmer totožnú” s aplikáciou TikTok.

Ďalej poznamenal: “Aplikácia Lasso nebola sťahovaná vo veľkom, avšak ani jej začiatok nesprevádzala žiadna marketingová podpora,” … “Spoločnosť Facebook pravdepodobne považuje toto spustenie za rozšírené beta testovanie, ale taktiež chce pochopiť, aké faktory majú vplyv na organický a šíriteľný rast.”

Nie všetky šíriteľné aplikácie skončia úspešne a osud Tiktoku nie je jasne daný.

Vo februári sa nakrátko stal horúcou aplikáciou spomedzi sociálnych médií Vero. Nasadený ako alternatíva k Facebooku a Instagramu, ukazoval používateľom obsah v poradí, v akom bol zverejňovaný a neobsahoval žiadnu reklamu. Ostatné sociálne aplikácie, ako napríklad Peach a Ello, sa taktiež stali veľmi populárnymi, avšak časom ich žiariaca hviezda zhasla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDNet

Facebook komentár