Bill_a_Melinda_Gatesovci_vyzyvaju_k_investiciam_do_chudobnych_krajin_2017

Výzva v americkú zahraničnú pomoc je v turbulentnom svete “čoraz očividnejšia”, keďže naposledy Bill a Melinda Gatesovci vyzvali najväčšiu ekonomiku sveta, aby zdvojnásobila svoj finančný záväzok voči chudobným krajinám.

V rozsiahlom stanovisku pre denník Wall Street Journal, uverejnenom v sobotu filantrop spoločnosti Microsoft a jeho manželka uviedli, že “životy miliónov a dokonca aj miliarda životov závisí od programov, ktoré podporujú americkú zahraničná pomoc” – avšak v súčasnosti sú ohrozené strmým znížením rozpočtu.

Podľa údajov Rady pre zahraničné vzťahy, Federálny rozpočet na zahraničnú pomoc vynakladá približne 1,3 percenta svojich finančných prostriedkov. Návrh vlády Trumpa pre fiškálny rok 2018 vyčíslil takmer 30 percent na rozpočty okolo ministerstva zahraničných vecí a americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj, čo by od vedúcich predstaviteľov Kongresu viedlo k okamžitému kroku späť.

V denníku The Wall Street Journal, Bill a Melinda Gatesovci uviedli, že tieto škrty povedú k zvýšeniu utrpenia, ktorému chudobné krajiny aj naďalej čelia.

Gatesovci uviedli: “Zahraničná pomoc nie je nič iné ako peniaze, ktoré USA vynakladajú na to, aby pomohli chudobným krajinám po celom svete, s cieľom zlepšiť životy svojich občanov,” … “Choroba a chudoba sú najzrozumiteľnejšími príkladmi, o ktorých vieme, že je možné vyriešiť ľudskú biedu a morálny prípad okolo zníženia rozpočtu je jednoznačným ohrozením.”

V posledných rokoch Gates, ktorý je najbohatším jednotlivcom sveta, upriamil pozornosť na jeho postavenie filantropa ako na jedného z najznámejších inovátorov v oblasti technológií. V minulom roku Gatesova nadácia priniesla zdravotnú pomoc po celom svete v hodnote takmer 3 miliárd dolárov.

Pár uvádza: “Praktické prípady (pre zahraničnú pomoc) sú čoraz viac zrejmé, keďže opakovane vidíme, že keď sú ľudia kdekoľvek zúfalí, čelia rozsiahlym ohrozeniam.”

Súvisiace:
Bill Gates daroval $ 4,6 miliardy. Najviac od roku 2000
Bill Gates: “Na základný príjem je zatiaľ priskoro”

Dodali: “Vo svete, kde sa pandemická choroba šíri z jedného kontinentu na iný v priebehu niekoľkých hodín a kde teroristické útoky sú často náhodnými a a kde politické krízy spôsobujú masovú migráciu, je v našom kolektívnom záujme bojovať proti každodennej realite chudoby, choroby a frustrácie.”

Gatesovci dodávajú: “Investovať menšie finančné prostriedky na to, aby naše deti boli zdravé, nie je len morálnym imperatívom, ale jedná sa aj o dlhodobú investícia do bezpečného a prosperujúceho sveta.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal

Facebook komentár