Preco-kryptomeny-za-den-vymazali-viac-ako-$200-miliard

Bitcoin prvýkrát za 16 mesiacov klesol pod cenu 26 000 dolárov, a to uprostred rozsiahlejšieho výpredaja kryptomien, ktorý za jediný deň vymazal z celého trhu viac ako 200 miliárd dolárov.

Podľa údajov spoločnosti Bitstamp, cena bitcoinu vo štvrtok poobede prepadla až na 25 919,33 dolárov. Je to prvýkrát, čo kryptomena klesla pod úroveň 27 000 dolárov z 26. decembra 2020. Bitcoin odvtedy mierne znížil svoje straty a naposledy sa obchodoval za 28 291,48 dolárov, čo je pokles o 3 % za posledných 24 hodín.

Ethereum, ktorá je druhou najväčšou virtuálnou menou, klesla až na 1 719,73 dolárov za mincu. Je to prvýkrát, čo tento token klesol pod hranicu 2 000 dolárov od júla 2021. Ethereum naposledy klesol o 11 % za cenu 1 936,07 dolárov.

Dôvody prepadu na trhu kryptomien

Investori sa tak zbavujú kryptomien v čase, keď sa akciové trhy prepadajú z vrcholov dosiahnutých počas pandémie koronavírusu, najmä kvôli obavám z rastúcich cien a zhoršujúceho sa ekonomického výhľadu. Stredajšie údaje o inflácii v USA ukázali, že ceny tovarov a služieb v apríli vyskočili o 8,3 %, čo je viac, ako očakávali analytici, a blížili sa k najvyššej úrovni za posledných 40 rokov.

Vplyv stablecoinov

Pozornosť obchodníkov ovplyvní aj pád v rámci blockchainovej platformy tzv. stablecoinových protokolov – Terra. TerraUSD alebo UST má odzrkadľovať hodnotu dolára. V stredu však klesol na menej ako 30 centov, čo otriaslo dôverou investorov v takzvaný decentralizovaný finančný priestor.

Stablecoiny sú ako bankové účty, “sotva“ regulovaného kryptosveta. Investori do digitálnych mien sa na ne často obracajú kvôli bezpečnosti, v časoch volatility na trhoch. Ale UST – „algoritmický“ stablecoin, ktorý je založený skôr na kóde než v hotovosti držanej v rezerve, sa snažil udržať stabilnú hodnotu, pretože držitelia sa hromadne chystali k odpredajom.

Vo štvrtok ráno sa UST obchodoval za približne 54 centov, čo je stále výrazne pod zamýšľaným 1 dolárom. Luna, ďalší token z platformy Terra, ktorý má plávajúcu cenu a má absorbovať cenové šoky UST, za 24 hodín vymazal 97 % svojej hodnoty a naposledy mal hodnotu iba 5 centov – dokonca menej ako UST.

Investori sa obávajú dôsledkov pre bitcoiny. Luna Foundation Guard (fond založený tvorcom Terra – Do Kwonom) nazhromaždil niekoľko-miliardový objem bitcoinov, aby pomohol podporiť UST v časoch krízy. Obáva sa, že Luna Foundation Guard vykonáva odpredaj veľkej časti svojich bitcoinov, aby podporila svoj zasiahnutý stablecoin. Jedná sa riskantný hazard – v neposlednom rade preto, že samotný bitcoin je neuveriteľne nestále aktívum.

Dôsledky kolapsu Terra viedli k obavám z trhovej nákazy. Tether, najväčší stablecoin na svete, taktiež vo štvrtok klesol pod svoju fixnú hodnotu 1 dolára a v jednom bode klesol na 95 centov. Ekonómovia sa už dlho obávajú, že tether nemusí mať požadované množstvo rezerv, aby vedel posilniť svoju fixáciu voči americkému doláru v prípade hromadných výberov.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár