Cryptocurrency mining rigs sit on racks at a facility in Quebec, Canada. Photographer: James MacDonald/Bloomberg

Spoločnosť Nvidia zaplatí 5,5 milióna dolárov, ako súčasť úhrady sporu s Komisiou pre cenné papiere (SEC), že riadne neinformovala investorov o tom, ako baníci z trhu kryptomien podnecovali dopyt po jej grafických kartách.

SEC v podaní uviedla, že firma Nvidia nezverejnila, ako ťažba kryptomien podporila rast v druhom a treťom fiškálnom štvrťroku 2018, ku ktorému došlo v roku 2017.

Vyrovnanie predstavuje koniec ságy, v ktorej spoločnosť Nvidia, známa najmä výrobou grafických kariet pre hranie hier, sa ocitla pred prekvapivým nárastom príjmov od ťažiarov kryptomien, ktorý sa neskôr stal nepodstatným. Nvidia to odmietla komentovať.

Grafické karty, ako sú tie, ktoré vyrába Nvidia, sú vhodné na ťažbu virtuálnej meny ethereum. V roku 2017 sa ceny etherea zvýšili z menej ako 10 dolárov na viac ako 800 dolárov, čo prinútilo baníkov, aby si kúpili nový hardvér, čím dosahovali výnosy.

Kategória hier spoločnosti Nvidia, ako spoločnosť uvádza vo výsledkoch tržieb, v druhom štvrťroku fiškálneho roka 2018 (ktorý sa skončil 30. júna 2017) tržby medziročne vzrástli o 52 % a v nasledujúcom štvrťroku o 25 % – ale Nvidia nakoniec neuspela. SEC uvádza, že nedošlo k zverejneniu informácií ohľadom vplyvu kryptomien na tento rast.

SEC uvádza, že spoločnosť Nvidia si bola vedomá toho, že ťažba kryptomien poháňa časť jej podnikania.

Podľa správy SEC, pracovníci zodpovední za jej predaje v Číne v tom čase verili, že nárast dopytu po herných grafických procesoroch bol spôsobený ťažiarmi a vrcholový manažment spoločnosti Nvidia sa chcel zamerať na trh s ťažbou kryptomien.

Oblasť kryptomien však mohla byť pre firmu Nvidia rozptýlením, keďže dopyt po jej grafických kartách na zamýšľané použitie v oblasti hier a umelú inteligenciu rástol.

Súvisiace:
Takmer 50% vlastníkov kryptomien vykonali ich prvú kúpu v roku 2021
Tesla, Block a Blockstream sa spojili, aby ťažili bitcoiny zo solárnej energie

Spoločnosť Nvidia v roku 2021 vydala nové karty určené na ťažbu s názvom “Cryptocurrency Mining Processor“ a do svojich bežných grafických kariet pridala softvér, ktorý zabránil ich použitiu na ťažbu. Grafických kariet spoločnosti Nvidia bol v rokoch 2020 a 2021 extrémne nedostatok, pretože herný dopyt poháňaný pandémiou prinútil používateľov upgradovať svoje domáce herné počítače.

Predaje grafických kariet pre oblasť kryptomien “CMP“ však od ich uvedenia prudko klesli. V poslednom štvrťroku boli príjmy z CMP len na hodnote 24 miliónov dolárov, čo je pokles z 266 miliónov dolárov v auguste 2021.

Vo februári finančná riaditeľka skupiny Nvidia – Colette Kressová uviedla: „Naše klasické grafické karty sú schopné ťažiť kryptomeny, aj keď máme obmedzený prehľad o tom, ako veľmi to ovplyvňuje náš celkový dopyt po kryptomenových grafických kartách.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár