Akciové trhy mieria do polovice roka s nevýraznými ziskami. Kým niekoľko investorov je nadšených z tohtoročného výkonu, mohlo by to byť oveľa horšie. Musíme ešte zaznamenať výraznú korekciu, ale akciové trhy zostávajú bez niekoľkých percentuálnych bodov zostávajú u historických maxím a volatilita zostáva na nízkej úrovni.

Veľa klientov sa pýta: Čo by mohlo zmeniť? Inak povedané, čo by mohlo viesť k ťažkej korekcii na trhu? Tak som si povedal, že je čas na môj ročný pohľad trhových rizík, ktoré ma udržujú v noci občas hore. Kým existuje dlhý zoznam vecí, ktoré by sa mohli pokaziť, prinášam Vám štyri, ktoré by moli byť nebezpečné počas celého leta

1) Ukrajina. Neexistuje žiadny spôsob, ako zistiť, ako budú udalosti na Ukrajine vyplývať na trhy, ale to, čo je jasné, je to, že v súčanosti väčšina trhov jej venuje dostatočnú pozornosť. Dokonca aj počas minulo nedávneho výpredajia, volatilita trhu, meraná indexom VIX dosahovala úroveň 14 bodov. Eskalácia násilia na Ukrajine a ďalšie sankcie proti Rusku môžu spôsobiť navýšenie cien na finančných trhoch a to pravdepodobne budú viesť k zvýšeniu odpredajov.

Súvisiace: Aké geopolitické riziko? Hedžové fondy navýšili investície v Rusku

2) Európa. Mnoho bývalými problémových krajín Európy sa teší historickým minimám u výnosov štátnych dlhopisov, čo by sa mohlo zdať, ako zvláštny čas na obavy v Európe. Avšak, zatiaľ čo výnosy dlhopisov klesli, riziká zostávajú. Suverénny dlh aj naďalej stúpa; ekonomický rast sa zatiaľ zlepšil, no zostáva veľmi slabý; a Eurozóna flirtuje s defláciou. Okrem ekonomických rizík sú tu prítomné aj rastúce politické riziká. Výsledky európskych parlamentných volieb mohli ilustrovať, ako veľmi boli poškodené hlavné politické strany v regióne. Napríklad, zatiaľ čo ekonomické podmienky v Grécku sa zlepšili politická situácia sa tam mierne zhoršila.

Súvisiace: Vašu pozornosť by malo znova získať Grécko a jeho dlhopisy…

3) Čína. Táto krajina čeli problémom v základoch: skromnému spomaleniu čínskej ekonomiky, keďže ekonomické údaje Číny oslabujú. To znamená, že čínska vláda sa snaží vyrovnávať ťažký disbalans: spomalenie realitného trhu a úverovej expanzie bez razantného rastu. Ostrý a nečakaný pokles rastu by nielen predstavoval riziko pre Čínu, ale s Čínou ako druhou najväčšiou ekonomikou na svete, by to rovnako predstavovalo riziko pre globálnu ekonomiku.

Súvisiace: MARC FABER: Čína nemá bublinu úverov – má obrovskú bublinu úverov

4) Trh štátnych dlhopisov v USA.  Prečo sa starať o úrokové sadzby, kde výnosy dlhopisov sa nachádzajú na polročných minimách? Vzhľadom k tomu, ako to každý zažil vlani v máji, sadzby na týchto úrovniach môžu spôsobiť náhle zvrátenie cien dlhopisov. Chcel by som poukázať na dve najbližšie a vzájomné riziká budúcnosti, ktoré sú spojené s trhom dlhopisov: Zmeny v názoroch Federálneho rezervného systému (Fed) a agresívnom odpredaji dlhopisových fondov retailovým investorom. Medziročné dáta poukazujú na to, že investori hromadia svoje peniaze do dlhopisových fondov, Avšak, aj drobný posun v tóne FEDu by mohol rýchlo zmeniť túto štruktúru. Riziko maloobchodné odlivu je umocnené skutočnosťou, že mnoho nedávnych kupcov dlhopisov zúfalo vyhľadáva výnos, ako určitú štruktúru triedu aktív. Obrat sadzieb môže spôsobiť rýchly obrat v týchto tokoch.

Súvisiace: Hmotné verzus finančné aktíva: Veľký presun

Aby bolo jasno, ja očakávam, že akciové trhy by sa mali v priebehu tohto roka pohybovať vyššie. Ale ako som už skôr uviedol, vzhľadom k minuloročnej extrémnej viacnásobnej expanzie, by mal byť rok 2014 viac náročnejším rokom pre akcie. Každá vec z vyššie uvedených by mohla rýchlo zmeniť tento náročný rok na “zlý” rok.

Russ Koester, CFA, je hlavný investičným analytikom pre celosvetovú inestičnú spoločnosť BlackRock a iShares.

Zdroje: Bloomberg, BlackRock Research

Facebook komentár