Investicna_spolocnost_Vanguard_bude_vyuzivat_blockchain_pri_spravovani_podielovych_fondov

Investičná spoločnosť Vanguard 11. decembra vyhlásila, že pri spravovaní svojich podielových fondov začne využívať technológiu blockchain. Jedná sa o dôležitý krok, ktorým táto organizácia vyjadruje dôveru inovatívnej finančnej technológii.

Spoločnosť Vanguard je prestížnym správcom podielových fondov, ktorá disponuje aktívami v celkovej hodnote takmer 5 biliónov dolárov. Warren Pennington, ktorý je riaditeľom investičného manažmentu spoločnosti, vyhlásil, že firma úspešne otestovala využitie technológie blockchain v rámci spravovania informácií týkajúcich sa investičných fondov. Jedná sa predovšetkým o mená a ceny akcií spoločností v indexových fondoch, ktoré si doteraz vyžadovali dôslednú kontrolu zo strany zamestnancov finančnej spoločnosti.

Blockchain je technológiou, ktorá tvorí základ obchodovania s kryptomenami ako Bitcoin či Ethereum. Predstavuje zdieľanú a nemennú databázu, ktorá je založená na sieti počítačov a serverov prepojených prostredníctvom internetu. Banky a veľké finančné inštitúcie v poslednej dobe zvýšili svoje investície do tejto technológie. Ich cieľom je zjednodušiť a znížiť náklady v rámci administratívnych procesov spojených so spravovaním financií.

Pennington odmietol poskytnúť konkrétny dátum, od ktorého sa bude manažovanie investičných fondov spoliehať výhradne na technológiu blockchain. Potvrdil však, že úlohou tohto kroku nie je nahradiť prácu zamestnancov spoločnosti, ale umožniť im venovať sa iným úlohám. Vyjadril sa, že blockchain by mal pôsobiť v roli „automatizovaného indexového procesu“.

Fondy spoločnosti Vanguard, ktoré boli testované v spojitosti s technológiou blockchain, sú postavené na indexoch Centra pre výskum hodnoty cenných papierov. Táto inštitúcia je súčasťou chicagskej univerzity Booth School of Business. Spoločnosť Vanguard spravuje 17 fondov, ktoré sú založené na týchto indexoch. Najväčším z nich je fond Total Stock Market Index Fund s celkovou hodnotou $650 miliárd.

Zástancovia kryptomien žili v nádeji, že veľkí inštitucionálni investori začnú ponúkať mainstreamové finančné produkty založené na blockchaine, čo by efektívne zvýšilo popularitu tejto technológie. Zdá sa však, že manažéri investičných fondov majú záujem začleniť blockchain do svojich vlastných operácií.

Investičná spoločnosť BlackRock testovala napríklad využitie blockchainu pri spravovaní majetku klientov depozitných bánk. Larry Fink, ktorý je generálnym riaditeľom tejto spoločnosti, už v októbri povedal, že tento prístup by mal pomôcť pri predchádzaní administratívnych chýb a systém blockchain je podľa jeho slov možné aplikovať aj viacerými spôsobmi.

Súvisiace:
Ako banky a finančné inštitúcie využívajú technológiu blockchain?
Tvorca Ethereum: Blockchain za “pár rokov” zasiahne podnikanie spoločnosti Visa

Fink v novembri povedal reportérom: „Zdieľaná elektronická účtovná kniha je v súčasnosti realitou. Rád by som sa stal svedkom toho, že celý finančný systém bude fungovať na jednom blockchaine, ktorý bude legitímny a systematicky monitorovaný. Namyslím si však, že to nastane v blízkej budúcnosti.“

Spoločnosť Vanguard sa pri testovaní blockchainu spojila s newyorskou technologickou firmou Symbiont. Mark Smith, ktorý je jej generálnym riaditeľom, v rozhovore povedal, že firma Symbiont je schopná poskytnúť licenciu na technológiu blockchain aj ďalším spoločnostiam, vrátane záujemcov v podobe investičných manažérov a správcov finančných indexov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár