Boom_elektromobilov_sa_priblizuje_2017

Elektrické automobily sa rýchlo približujú a to dokonca nie je len názor automobiliek. Jeden z najväčších svetových producentov ropy – Total aktuálne poznamenal,že automobily na elektronický pohon môžu do konca budúceho desaťročia predstavovať takmer tretinu predajov nových vozidiel.

Vedúci ekonóm spoločnosti Total, Joel Couse na konferencii v New Yorku poznamenal: “Boom (rozmach) v oblasti elektromobilov spôsobí, že dopyt po palivách na báze ropy, v roku 2030 dosiahne svoj vrchol.”

Couse ďalej poznamenal: “Elektronické vozidlá od roku 2030 budú tvoriť 15 až 30 percent nových vozidiel, na základe čoho by sa dopyt po palive mohol splošťovať,” … “Možno dokonca až klesať.”

Súvisiace: Tesla sa stala najcennejšou automobilkou USA

Colin McKerracher, ktorý je vedúcim pre pokročilú analýzu dopravy v Bloomberg New Energy Finance poznamenal: “Couseho predpoveď pre oblasť elektromobilov zatiaľ predstavuje najvyšší rozsah spomedzi hlavných ropných spoločností a presahuje vlastnú prognózu BNEF.”

McKerracher ďalej poznamenal: “Ich predpoveď okolo podielu je rozsiahla,” … “Jedná sa o zďaleka najviac agresívny odhad, ktorý sme dostali od veľkých spoločností.”

Boom_elektromobilov_sa_priblizuje_2017_graf

Iné ropné spoločnosti prišli so znižovaním ich dlhodobých prognóz pre dopyt po rope. Generálny riaditeľ ropnej skupiny Royal Dutch Shell – Ben van Beurden v marci poznamenal, že dopyt po rope môže vyvrcholiť medzi rokmi 2025-2030. Zriadil obchodné jednotky na identifikáciu čistých technológií, ktoré by mohla byť najvýhodnejšie.

Automobily na elektrický pohon začínajú konkurovať benzínovým modelom aj s pohľadu ceny ale aj výkonu. Najdrahšou súčasťou elektromobilu je batéria, ktorá môže dosahovať až polovicu celkových nákladov (podľa BNEF). Prvé automobily na elektrický pohon, boli konkurencieschopnými cenami až na poli luxusných vozidiel, ako Tesla Model S, ktorý je aktuálne v USA najpredávanejším veľkým luxusným automobilom.

Ceny batérií medziročne klesajú zhruba o 20 percent a automobilky na elektrifikáciu svojich flotíl míňajú miliardy dolárov. Volkswagen sa do roku roku 2025 zameriava na 25 percent svojich tržieb z oblasti elektromobilov. Toyota Motor do roku 2050 plánuje úplné vyradenie fosílnych palív.

Automobily na elektrický pohon v súčasnosti tvoria zhruba 1 percento predajov globálnych automobilov, ale tradiční výrobcovia automobilov sa pripravujú na transformáciu.

Budúce elektromobily

V roku 2018, Volkswagen príde s rozsiahlejšou elektrifikáciou značky Audi a prvou vysoko-rýchlostnou americkou nabíjacou sieťou, ktorá bude konkurovať tej od spoločnosti Tesla. Tata Motors so značkami Jaguar a Volvo Cars prídu so sľubnými modelmi a do roku 2020 sa spustí naozaj rozsiahla lavína od Mercedes-Benz, VW, General Motors Co, keďže prídu z ďalšími desiatkami nových modelov.

Súvisiace: Je spoločnosť Tesla a Elon Musk v ohrození?

Michael Liebreich, ktorý je zakladateľ divízie Bloomberg New Energy Finance poznamenal: “Do roku 2020 bude viac ako 120 rôznych elektro-modelov naprieč celým spektrom,” … “Ide o skvelé vozidlá. So spaľovacieho ekvivalentu urobia staromódnu záležitosť.”

Boom_elektromobilov_sa_priblizuje_2017_graf_2

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár