Vietnamsky-vyrobca-elektromobilov-ma-uz-vacsiiu-hodnotu-ako-Volkswagen-a-Ford

Jedna z najväčších vietnamských automobiliek sa pri svojom vstupe na Wall Street postarala o veľký rozruch a posunula svoju trhovú kapitalizáciu nad úroveň gigantov v odvetví, ako sú Volkswagen a Ford.

VinFast – výrobca elektromobilov, sa v utorok tešil z prudkého debutu na newyorskej burze po tom, ako sa spojil s tzv. spoločnosťou na špeciálne účely (SPAC) Black Spade Acquisition Co.

Akcie novozlúčenej spoločnosti v prvý deň obchodovania na burze Nasdaq prudko vzrástli o 270 %. Otvorili na úrovni 22 dolárov, čo je viac ako dvojnásobok počiatočnej ceny 10 dolárov, a uzavreli na úrovni 37 dolárov za kus.

Tento nárast zvýšil trhovú kapitalizáciu spoločnosti VinFast nad 85 miliárd dolárov. To je viac ako hodnota automobilky Volkswagen vo výške 63,9 miliardy eur (69,7 miliardy dolárov), alebo Ford ktorej trhová kapitalizácia je 48 miliárd dolárov.

Táto do očí bijúca rally však bola založená na slabom obchodovaní. Spoločnosť VinFast je stále z 99 % vlastnená najbohatším Vietnamcom Pham Nhat Vuongom prostredníctvom akcií, ktoré vlastní jeho ďalšia spoločnosť Vingroup a iné podnikateľské subjekty (ako vyplýva z regulačného spisu).

Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg, Vuong – predseda predstavenstva spoločností Vingroup aj VinFast v utorok zaznamenal nárast svojho vlastného majetku o približne 39 miliárd dolárov, keď akcie automobilky vystrelili nahor. Jeho majetok sa teraz odhaduje na 44,3 miliardy dolárov.

Spoločnosť VinFast bola založená v roku 2017 ako dcérska spoločnosť Vingroup, jedného z najväčších vietnamských konglomerátov. Firma vyrába elektrické vozidlá SUV, skútre a autobusy, ktoré sa predávajú vo Vietname a v Severnej Amerike.

Vďaka svojim utorkovým výsledkom je VinFast podľa trhovej kapitalizácie najväčšou vietnamskou spoločnosťou kótovanou v USA.

Vo svojom vyhlásení generálna riaditeľka Thuy Le uviedla: “Dúfame, že uvedenie spoločnosti VinFast na burzu bude inšpiráciou pre vietnamské značky a otvorí im väčšie možnosti uplatnenia sa na svetovom trhu.”

Chladné prijatie v USA

Podľa prospektu spoločnosť doteraz uviedla na trh štyri modely elektrických vozidiel a dodala približne 19 000 vozidiel. Pre porovnanie, Volkswagen len za prvých šesť mesiacov roku 2023 predal 4,4 milióna vozidiel, z toho viac ako 321 000 elektromobilov.

Spoločnosť VinFast je vo Vietname známou značkou, kde sa jej vozidlá stali bestsellermi a majú prístup k rozsiahlej nabíjacej sieti vo viac ako 60 mestách a provinciách.

Vietnamský nováčik však zaznamenal menší úspech v Spojených štátoch, kde začal dodávať zákazníkom svoje automobily začiatkom tohto roka.

V posledných mesiacoch spoločnosť VinFast čelila negatívnym recenziám na jej elektrické SUV VF 8 po tom, ako americkým novinárom umožnila testovacie jazdy s týmto vozidlom.

Niekoľko titulkov bolo obzvlášť ostrých, pričom jeden z nich v odbornom časopise Road & Track označil vozidlo za “jednoducho neprijateľné”. V ďalšom článku časopisu MotorTrend sa píše: “Vrátiť odosielateľovi.”

Iné recenzie boli zhovievavejšie. Jedna z nich pripomenula čitateľom, že ide o prvý pokus spoločnosti ohľadom dodávok vozidla pre americký trh. Ďalšia chválila výkon elektromotorov SUV.

VinFast sa netají svojimi celosvetovými ambíciami. V júli položila základný kameň novej továrne v Severnej Karolíne, ktorú chce využiť ako základňu pre predaj v USA. Spoločnosť tvrdí, že kapacita závodu môže nakoniec dosiahnuť 150 000 vozidiel ročne.

Spoločnosť taktiež naznačila uvedenie na trh v Európe a akcionárom oznámila, že do tohto regiónu “čoskoro” vstúpi.

Vo svojom utorňajšom vyhlásení Le naznačila, že spoločnosť využije nové získané prostriedky na svoju expanziu, a uviedla, že jej kótovanie “odomyká prístup na kapitálové trhy a dôležité cesty pre budúci rozvoj”.

Spoločnosť VinFast zatiaľ nie je zisková. Za deväť mesiacov do septembra minulého roka vykázala stratu vo výške 1,4 miliardy dolárov. Podľa regulačných dokumentov mala ku koncu septembra dlh vo výške približne 2,5 miliardy dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár