Elektromobily značky Tesla vs Xpeng.

Elektromobily značky Tesla vs Xpeng.

Akcie výrobcu elektrických vozidiel Xpeng na otvorenom trhu počas dnešného dňa v hongkonskom debute spočiatku rástli a na konci obchodovaniu prešli do negatívneho územia.

Automobilka Xpeng vydala 85 miliónov bežných akcií triedy A za cenu 165 hongkonských dolárov. Tieto akcie sa otvárali na hodnote 168 hongkonských dolároch, čo predstavuje nárast o 1,8%. Krátko nato poklesli na 162,50 hongkonských dolárov, čo je zhruba o 1,5% menej ako ich kótovaná cena.

Táto elektrická automobilka má už emitované akcie v USA. Čínske spoločnosti uvedené na Wall Street zvyčajne realizujú takzvaný sekundárny zoznam, zvyčajne v Hongkongu. To je miesto, kde spoločnosť uvedená na jednej burze pokračuje v predaji akcií na inej.

Táto akciová ponuka spoločnosti Xpeng je však zoznamom s dvojitou primárnou ponukou. To znamená, že bude podliehať pravidlám a dohľadu regulačných orgánov USA a Hongkongu, čo pre sekundárnu emisiu neplatí.

Elektrická automobilka v priebehu minulého mesiaca uviedla, že ceny akcií bude oceňovať najviac na 180 hongkonských dolárov. Spoločnosť Xpeng získala kapitál vo výške 14,02 miliárd hongkonských dolárov (1,8 miliardy dolárov).

Čínske spoločnosti uvedené na zozname USA v Hongkongu hľadali spôsob zabezpečenia proti napätiu medzi Čínou a USA.

Začiatkom tohto roka Komisia pre cenné papiere a burzy prijala pravidlá, ktoré ukladajú prísnejšie požiadavky pre audit zahraničným spoločnostiam uvedeným v USA. Požiadavky, ktoré sú v rozpore s týmito pravidlami, môžu spoločnosti vyradiť.

Brian Gu, prezident spoločnosti Xpeng, pre agentúru CNBC poznamenal: “Povedal by som, že naša emisia v Hongkongu je významným strategickým rozhodnutím.” Myslím si, že je zrejmé, že zabezpečenie proti geopolitickým rizikám je iba jednou z úvah.”

“Ale z dlhodobého hľadiska by sme chceli mať emitované akcie na viacerých miestach, ktoré by nás dostali bližšie k domovu, pretože sme spotrebiteľská značka pôsobiaca v Číne.” V konečnom dôsledku chceme, aby naši zákazníci boli našimi akcionármi, a postavenie duálneho primárneho kótovania v Hongkong nám dá spôsobilosť byť napojenými na čínske kapitálové trhy.“

Čínske firmy kótované na burze v USA však môžu čeliť kontrole aj doma. V utorok Peking uviedol, že zintenzívni dohľad nad spoločnosťami kótovanými v zámorí. Vláda plánuje vylepšiť pravidlá týkajúce sa cezhraničných tokov údajov a bezpečnosti. Tento krok prichádza po tom, čo regulačné orgány spustili preskúmanie kybernetickej bezpečnosti voči firme Didi, ktorá volala bez prestania, a prinútili obchody s aplikáciami, aby odstránili možnosť jej stiahnutia, čo nastalo niekoľko dní po prvej verejnej ponuke akcií v USA.

Spoločnosť Xpeng, známa svojim sedanom P7 a SUV G3, v júni dodala 6 565 vozidiel – čo predstavuje medziročný nárast až o 617% a mesačný rekord. Spoločnosť so sídlom v Kantone v druhom štvrťroku dodala 17 398 vozidiel, čo bolo nad jej vlastné očakávania.

Automobilka v apríli uviedla na trh svoj tretí sériový model, sedan P5, keďže konkurencia sa len rozširuje za účasti konkurentov ako Li Auto, Tesla a Nio.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár