Ford-pozastavuje-prace-na-závode-pre-vyrobu-baterii-pre-elektromobily-za-3-5-miliardy

Spoločnosť Ford pozastavuje práce v rámci nového závodu na výrobu batérií pre elektromobily v Michigane v hodnote 3,5 miliardy dolárov, v období kedy sa prechod na elektrické vozidlá stal hlavným sporným bodom štrajku odborárov z United Auto Workers voči automobilkám Ford, GM a Stellantis.

Hovorca spoločnosti Ford – T. R. Reid uviedol, že nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie o tom, či bude závod nakoniec uvedený do prevádzky.

Ak bude závod dokončený, bude sa nachádzať na ploche 950 akrov v južnom Michigane, neďaleko mesta Marshall. Podľa plánov automobilky Ford by mal závod po otvorení výroby v roku 2026 zamestnať až 2 500 ľudí. Spoločnosť Ford oznámila plány na výstavbu továrne na batérie už vo februári minulého roka.

Reid v e-mailovom vyhlásení poznamenal: “Prerušujeme práce a obmedzujeme výdavky na výstavbu projektu v meste Marshall, kým si nebudeme istí našou konkurencieschopnosťou prevádzkovať jej aktivity,” … “Jedná sa o viac dôvodov.”

Automobilka Ford spolu s General Motors a Stellantisom v súčasnosti čelia štrajku odborov United Auto Workers. Reid nechcel povedať, či rokovania o zmluve s UAW boli medzi uvedenými dôvodmi.

Prezident UAW – Shawn Fain vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti X (predtým Twitter) označil toto rozhodnutie za “hanebnú, sotva skrytú hrozbu spoločnosti Ford ohľadom toho, že mohlo prísť k zníženiu počtu pracovných miest”.

Vo vyhlásení ďalej uviedol: “Veľkej trojke nestačilo zatvoriť 65 závodov za posledných 20 rokov, teraz nám chcú hroziť zatvorením závodov, ktoré ešte ani nie sú otvorené,” … “Jednoducho žiadame spravodlivý prechod na elektrické vozidlá a Ford namiesto toho zrýchľuje svoje preteky k svojmu dnu.”

Keďže montáž elektromobilov si vyžaduje podstatne menej pracovnej sily ako výroba vozidiel s benzínovým pohonom, odbory sa obávajú, že plány automobiliek na postupný prechod pre plne elektrické modelové rady budú v konečnom dôsledku znamenať ďalšie prepúšťanie a nižšie platy. Bezpečnosť pracovných miest sa totiž stala hlavnou témou rokovaní.

Podľa správ agentúry Reuters niektorí politici napadli aj to, že Ford sa v továrni spolieha na “čínsku technológiu”, hoci továreň mala byť vlastnená a prevádzkovaná len spoločnosťou Ford.

Plány počítali s tým, že závod bude fungovať ako dcérska spoločnosť Ford Motor Co, ale batérie bude vyrábať s využitím “znalostí” a služieb čínskej spoločnosti Contemporary Amperex Technology Co. alebo CATL. Tento najväčší svetový výrobca batérií (CATL) dodáva batérie aj spoločnosti Tesla.

Kongres USA v priebehu minulého roka schválil legislatívu Inflation Reduction Act (IRA) v hodnote 430 miliárd dolárov, ktorá má reštrukturalizovať spôsob prideľovania daňových úľav pre elektromobily. Podľa tohto zákona budú mať spotrebitelia, ktorí si kúpia elektrické vozidlo, nárok na daňové úľavy v rôznej výške v závislosti od toho, či bolo samotné vozidlo, ako aj jeho batérie a komponenty batérií vyrobené a či nerasty z batérií boli vyťažené v rámci Spojených štátoch.

Továreň na výrobu batérií mala fungovať popri závodoch nachádzajúcich sa v Kentucky a Tennessee, ktoré spoločnosť Ford oznámila v roku 2021. Ford tieto závody buduje so spoločnosťou SK Innovations so sídlom v Južnej Kórei. Spoločnosť Ford uviedla, že do konca roka 2026 plánuje byť schopná celosvetovo vyrobiť 2 milióny elektrických vozidiel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár