Ak si myslíte, že dostať Vašu firmu na vrchol stojí veľa peňazí, znovu sa zamyslite.

Vezmite si, napríklad spoločnosť Waiakea Hawaiian Volcanic Water, ktorá je producentom balenej vody a presadila s marketingovým rozpočtom iba 12 000 dolárov, alebo značku Kashi, ktorá patrí pod koncern Kellogg a zaoberá sa výrobou cereálií  alebo známych “fit tyčiniek”.

Keď Kashi najala Grega Fleishmana, bol iba jedenástym zamestnancom spoločnosti. Jeho úlohou volo firmu pozdvihnúť a mal na to v roku 1994 marketingový rozpočet 10 000 dolárov.

Podľa vtedajších štandardov, to boli drobné, aj so započítanou infláciou.

Tak ako to Kashi dokázala? Kľúčom bolo nájsť správnych podporovateľov a partnerov, ktorý pomohli s marketingom.

Potom čo kontaktovala viaceré spoločnosti zaoberajúce sa chudnutím a zdravým životným štýlom, našla svojho kľúčového partnera – Weight Watchers.

Tejto spoločnosti sa produkt od Kashi zapáčil a zrazu mali marketingový prístup k miliónom podporovateľov Weight Watchers.

Ako sa vyjadril Greg Fleishman, ktorý mal v Kashi na starosti predaj marketing a inovácie, „ak máte veľmi zaujímavý produkt, tak už je to len o tom nájsť podporovateľov alebo skupinu zákazníkov, ktorí Váš produkt potrebujú.“

Od roku 1997 do roky 2000 sa výnosy značky Kashi vyšplhali z jedného milióna dolárov až na 100 miliónov dolárov.

Nájsť kľúčových partnerov

Greg Fleishman, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti  Purely Righteous Brands, ktorá sa zaoberá marketingom v oblasti nápojov a zdravého stravovania, sa stal kľúčovým marketingovým partnerom spoločnosti Coca Cola, kde má na starosti nový typ nápojov v názvom Fuze (nesýtené nápoje s obsahom vitamínov, pozn. prekl.) a rozbieha dva nové džúsy – Suja a Temple Turmeric.

V súčasnosti pracuje s herečkou známou zo seriálu “Skutočné paničky z New Yorku” Jules Wainsteinovou, na rozbehnutí nového produktu s názvom Modern Alkeme, čo je korenistý povzbudzujúci zelený čaj, ktorého je spolutvorkyňa spolu so skladateľkou a klavírnou virtuózkou Chloe Flowerovou. Fleishman používa rovnakú stratégiu, na ktorú vsadil vo svojich začiatkoch, ale spolupráca s hviezdou televíznej reality šou má aj svoje benefity v podobe publicity.

Ako povedal Fleishman, „všetky rozvíjajúce sa značky môžu byť pozdvihnuté, ak sa spojíte s tými  správnymi podporovateľmi.“

Nebuďte naviazaný na priemyselné štandardy

Poučenie sa z počiatočných chýb viedlo spoločnosť Waiakea k úspechu. Keď Waiakea v roku 2012 začínala, vyčlenila si 12 000 dolárov na marketing a propagáciu svojej značky.

Spoluzakladateľ spoločnosti Waiakea Ryan Emmons, ktorý mal pri rozbiehaní firmy iba 22 rokov uviedol: „Uvedomili sme si, že presne kopírujeme priemyselné štandardy, akcie a udalosti“, a dodal, „potom nám došlo že to nie je tá správna cesta“.

Po tomto rozhodnutí 80% marketingu prešlo do digitálneho sveta so zameraním na sociálne médiá. Veľký dôraz kládli aj na ústne odporúčania.

CEO a spoluzakladateľ Waiakea – Ryan Emmons

„Po prvom roku sa spoločnosť skutočne pretransformovala,“ dodal Emmons.

Okrem rôznych reštauračných zariadení a potravín môžete balenú vodu Waiakea nájsť aj vo veľkých reťazcoch ako Whole Foods, Albertsons, alebo v sieti fitnescentier Gold’s Gym. Aj keď Emmons nezverejnil svoje príjmy, povedal, že jeho firma predá ročne asi 1.8 milióna kusov balenej vody.

Buďte kreatívny

Čo je potrebné na úspešný začiatok predaja zdravých krmív pre psov? Zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Nulo Michael Landa, ktorá vyrába krmivá pre zvieratá, musel myslieť kreatívne. Inžinier v oblasti biomedicíny, ktorý začal podnikať, našiel nepravdepodobných zákazníkov a marketingových podporovateľov medzi športovcami.

Vyjadril sa, že „športovci sú vášnivý podporovatelia zdravej výživy a väčšina z nich má nejakého domáceho miláčika. A preto by sme mali navštevovať triatlony, lebo ľudia nebudú očakávať, že sa tam objaví spoločnosť s produktmi pre domácich miláčikov. A to bolo veľmi dobré pre náš rozbeh.“

Keď v roku 2011 firma začínala, tak na marketing vyčlenila 46 000 amerických dolárov. To bola podľa priemyselných štandardov veľmi malá suma, ale dostal sa tak ďaleko, že tento rok už jeho príjmy prekročili 30 miliónov dolárov.

Michael Landa, zakladateľ a CEO spoločnosti Nulo, so svojim psom Maxom III.

Landa svoj prístup vysvetľuje takto: „Mohli sme vyskúšať súťažiť s veľkými firmami tým, že by sme sa začali objavovať na veľkých chovateľských výstavách a spoločenských udalostiach, ale vedeli sme, že na tom môžeme iba stratiť.“

Netradičná stratégia spoločnosti sa vyplatila.

Tovar jeho značky nájdete u viac ako 1500 nezávislých predajcov a v sieti PetSmart.

„Stali sme sa menom ako Under Armour (výrobca športového oblečenia a doplnkov, pozn. prekl.), ale v oblasti produktov pre domácich miláčikov“, dodáva Landa.

Ak sa chcete presadiť medzi veľkými spoločnosťami, tak pri tvrdej práci a kreatívnej marketingovej stratégii sa počíta každý investovaný dolár.

Preklad: Marek Druska

Zdroj: NYTimes, Yahoo

Facebook komentár