Akcie_spolocnosti_Coca_Cola_klesaju_avsak_Pepsi_rastie

Investori v spoločnosti Coca-Cola by skôr ccheli aby sa firma presunula do oblasti občerstvenia. Akcie skupiny Coca-Cola v tomto roku dosahujú jeden z najhorších výsledkov amerického indexu Dow Jones a je tiež jedným z najväčších porazených v indexe S&P 500.

Akcie firmy Coca-Cola v roku 2019 dosahujú stratu 4% – približne rovnako ako ostatné akciové spoločnosti Dow Jones, ako UnitedHealth a Walgreens.

Nejedná sa o veľký pokles. Ale príde v čase, keď americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 dosahujú takmer 12% zisky. A najväčší konkurent spoločnosti Coke – Pepsi dosahuje zisk na úrovni okolo 6%.

Spoločnosť sa snaží získať viac zákazníkov pomocou nových produktov, vrátane pruktu s označením tzv. “Orange Vanilla Coke”. Dokonca aj v minulom roku vydala niekoľko nových príchutí diétnej Coly a znova vykonala rebranding produktov Coke Zero ako Coca-Cola Zero Sugar.

Súvisiace: Coca-Cola zákazníkom prináša novú chuť

Coca-Cola začína predávať aj veľa ďalších nápojov. Spoločnosť nedávno ukončila akvizíciu britského reťazca Costa Coffee vo výške 5 miliárd dolárov, ktorá konkuruje spoločnosti Starbucks.

Spoločnosť sa v ostatných rokoch rozšírila aj inými spôsobmi. Kúpila značky Glaceau Smartwater a Honest Tea. Coca-Cola takisto uzavrela dohodu o distribúcii s majiteľom značky Fairlife a získala takmer 20% podiel v spoločnosti Monster Beverage.

Coca-Cola napriek pokusom o diverzifikáciu však stále dosahuje pomalý rast. Coke vydala slabú prognózu na rok 2019. Analytici očakávajú, že výnosy na akciu spoločnosti Coke budú v nasledujúcich rokoch na priemernej ročnej hodnote 5%.

Analytička investičnej spoločnosti Macquarie Research – Caroline Levyová uviedla, že akvizície spoločnosti Coke by taktiež mohli poškodiť ziskové marže a prispieť k “náročnosti” jej podnikateľského modelu.

Analytik výskumnej spoločnosti CFRA – Garrett Nelson v nedávnej správe zasa poznamenal, že spoločnosť Coke v tomto roku zasiahne aj silná hodnota amerického dolára.

Nadnárodné spoločnosti, ako je Coca-Cola, zvyčajne čelia negatívam z posilňovania dolára, pretože znižujú hodnotu medzinárodných príjmov. Americké produkty sú tiež menej konkurencieschopné v zahraničí, keďže je dolár silnejší.

Napriek tomu, že spoločnosť Coke vynaložila značné úsilie na diverzifikáciu, mimo oblasti sladkých nápojov, spoločnosť sa stále spolieha na tento druh podnikania.

Pepsi na druhej strane našla úspech s občerstvením. Podnik Frito-Lay, ktorý vlastní značky Doritos, Cheetos a Sun Chips, zvyčajne zaznamenal v posledných rokoch silnejší rast tržieb a prevádzkový zisk ako ich jednotka nápojov.

Zdá sa, že Coke nemá veľký záujem o oblasť s jedlom. Generálny riaditeľ spoločnosti James Quincey neustále hovoril o spoločnosti ako “firma zaoberajúca sa výrobou nápojov”.

Analytička spoločnosti Cowen – Vivien Azer v nedávnej správe poznamenala, že odklon od sladených nápojov, smerom k čaju, vode, káve a džúsu má zmysel.

Ale tiež pripustila, že firma Coca-Cola bude pravdepodobne čeliť negatívam z dôvodu spomalenia celosvetovej ekonomiky a dodala, že bolo prekvapením, keď v štvrtom štvrťroku došlo k poklesu objemu na trhu Severnej Ameriky v oblasti sladených (sýtených) nápojov. To by mohlo znamenať, že spotrebitelia sa nedávnemu rastu cien bránia.

Napriek tomu môže byť u spoločnosti Coke potreba robiť ešte viac v oblasti nápojov, ako pre oblasť spotrebiteľov, tak aj investorov.

Súvisiace: Prečo sa Coca-Cola opäť zaujíma o oblasť energetických nápojov

To by mohlo nakoniec znamenať viac nápojov. Coke začala počas minulého roka v Japonsku predávať Lemon-Do – šumivý nápoj s nízkym obsahom alkoholu. V súčasnosti neexistujú žiadne plány na uvedenie tohto produktu do Spojených štátov.

Coke tiež v súčasnosti vylúčil spustenie akýchkoľvek nápojov na báze CBD. CBD je zložka marihuany, ktorá sa začala objavovať ako časť niektorých produktov v Spojených štátoch.

Vlastník značky Corona – Constellation Brands dokonca investoval do kanadskej spoločnosti Canopy Growth. Spoločnosť Canopy dúfa, že v Spojených štátoch bude predávať výrobky s jednotlivých častí marihuany a dokonca v New Yorku zriadi závod na spracovanie marihuany.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár