Bullard_Fed_V_USA_moze_nezamestnanot_dosiahnut_az_30%

Predseda Federálnej Rezervnej Banky v St. Louis – James Bullard agentúre Bloomberg poznamenal, že v nasledujúcich mesiacoch vidí mieru nezamestnanosti v USA na hodnote 30%, keď svet aj naďalej zápasí s pandémiou koronavírusov.

Ak sa jeho pochmúrna projekcia o stave pracovných miest ukáže byť pravdou, podľa agentúry Reuters by nezamestnanosť bola horšia ako počas Veľkej hospodárskej krízy a trikrát horšia ako v období recesie z roku 2007.

Bullard tiež povedal, že očakáva neobvyklý 50% pokles hrubého domáceho produktu.

Bullard vyzval na výraznú fiškálnu reakciu, ktorá nahradí stratený príjem v tomto štvrťroku o objeme 2,5 bilióna dolárov, aby sa zabezpečilo silné prípadné oživenie v USA. Fed bude pripravený urobiť viac, aby zabezpečil fungovanie trhov v období vysokej volatility.

“Všetko je na stole,” uviedol a odvolával sa na ďalšie úverové programy Federálneho rezervného systému. Podľa jeho vyjadrení: “V prípade potreby môžeme urobiť viac,“ … “V najbližších mesiacoch aj pravdepodobne omnoho viac vykonáme, teda v závislosti od toho, kam chce zájsť Kongres.”

S primeranými opatreniami Bullard povedal, že zvažujú rozsiahle opatrenia, najmä preto aby sa ekonomika rýchlo odrazila.

Súvisiace: Rozhodujúce kroky, ako pomôcť malým podnikom prežiť až do ukončenia pandémie

Masívna pomoc

Bullardovo vážne hodnotenie najväčšej svetovej ekonomiky zdôrazňuje, že je potrebné, aby Kongres a Biely dom rýchlo našli dohodu o rozsiahlom programe pomoci. Fed len nedávno reštartoval programy z finančnej krízy na pomoc komerčným cenným papierom a peňažným trhom, keď znížil úrokové sadzby na takmer nulovú hodnotu a zaviazal sa zvýšiť svoje držby štátnych dlhopisov najmenej o 500 miliárd dolárov a hypotekárnych cenných papierov o najmenej 200 miliárd dolárov.

Bullard ďalej uviedol: “Je to plánované, čiastočne organizované zastavenie americkej ekonomiky v druhom štvrťroku,” … „Celkovým cieľom je udržať všetkých – domácnosti a podniky ako celok nad vodou“ s podporou vlády. “Je to obrovský šok a my sa s tým snažíme vyrovnať a udržať ho pod kontrolou.”

Americká centrálna banka v poslednom týždni nakúpila vládny dlh vo výške 272 miliárd dolárov, z povolených viac ako 500 miliárd dolárov, čo Bullard zdôraznil, by sa nemalo považovať za limit.

Viac opatrení v prípade potreby

Ďalej poznamenal: “Máme neobmedzené prostriedky a ak to bude potrebné, môžeme ísť na oveľa vyššie úrovne,” … „Tomuto trhu sa snažíme poskytnúť čo najväčšiu podporu.“

Financovanie komerčných papierov by malo podľa Bullarda poskytnúť podporu spoločnostiam, ktoré sa snažia vykonať zmeny v krátkodobom dlhu a Fed by sa mohol pozrieť na kúpu iných podnikových dlhopisov.

Malé podniky

Pokiaľ ide o pôžičky pre malé podniky, Fed by musel vytvoriť „úplne nový program“, ktorý by bol časovo náročný, takže by malo zmysel využívať existujúce programy pôžičiek pre malé podniky, alebo mať bankové pôžičky zaručené Kongresom.

Bullard na agresívnu reakciu vlády poznamenal, že aktivita by sa mala začať odrážať. Ďalej uviedol: „Tretí štvrťrok by som považoval za prechodný štvrťrok“, pričom štvrtý štvrťrok a prvý štvrťrok budúceho roka budú „dosť silné“, pretože stratené výdavky Američania vyrovnávajú. Podľa jeho slov by tieto štvrťroky mohli byť štvrťrokmi s boomom.

Cieľom by malo byť všeobecné podporovanie amerických zamestnancov a podnikov, a nie výber jednotlivých spoločností alebo odvetví, napríklad leteckého priemyslu alebo hotelov. USA by nemali stratiť spoločnosti alebo priemyselné odvetvia kvôli nedostatku podpory.

Súvisiace: Ako krajiny robia „všetko, čo je potrebné“, aby prežili pandemický šok

„Úplne hlúpy“ postoj

Poznamenal: “Je úplne hlúpe stratiť hlavné odvetvie kvôli vírusu,” … “Prečo by sme to chceli podporiť?”

Bullard vyzval, aby poistenie v nezamestnanosti pokrývalo 100% ušlého príjmu zamestnancov a nazval ho „pandemickým poistením“, pretože narušenie je určené na obmedzenie šírenia koronavírusu.

Pohľad St. Louis Fedu na vírus a vypnutie ekonomiky je oveľa hroznejšie ako výhľady z Wall Street. JPMorgan Chase & Co. očakáva, že hrubý domáci produkt sa v apríli až júni zníži anualizovaným tempom o 14%, zatiaľ čo Bank of America Corp. a Oxford Economics očakávajú zaznamenanie poklesu o 12%. Goldman Sachs Group očakáva prepad o 24%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár