Ako_by_Apple_a_Microsoft_mohli_vyhodit_akciovy_trh_do_povetria

Existuje varenie bublín v rámci akcií veľkých technologických spoločností?

Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet (vlastník Google) a Facebook sú najväčšie spoločnosti v USA s celkovou trhovou hodnotou na úrovni 4,5 bilióna dolárov.

To znamená, že populárne ETF v rámci pasívnych indexov, ako sú SPDR S&P 500 a Invesco QQQ Trust, ktoré sledujú technologický index Nasdaq-100, sa neprimerane naklonili smerom k technologickému sektoru.

Ak to chcete uviesť do kontextu, ako obrovskí sú títo titani technologického priemyslu, zvážte toto: Chuck Royce, predseda predstavenstva a manažér portfólia pre investičnú spoločnosť The Capce Royce Funds, poznamenal, že Microsoft a Apple, ktorých hodnota v súčasnosti predstavuje približne 2,1 bilióna dolárov, sa rovnajú takmer celkovej trhovej kapitalizácií o objeme 2,2 bilióna dolárov, v rámci všetkých spoločností v indexe s malou kapitalizáciou s označím Russell 2000.

Royce uviedol, že najväčšie spoločnosti v indexe S&P 500 majú spravidla kolektívnu trhovú kapitalizáciu, ktorá má hodnotu okolo 50% indexu Russell 2000.

Royce ďalej poznamenal: „Spoločnosti s tzv. mega-kapitalizáciou sú tými, o ktorých každý uvažuje ako o najdôležitejších podnikoch na svete. Sú veľmi dominantné, veľmi dôležité. Sú veľmi razantné. Takže z dobrého dôvodu dosiahli globálne postavenie. Myslím si však, že čelia určitému druhu bubliny, pokiaľ ide o ich konkrétnu výkonnosť na akciovom trhu.“

Čo by sa teda stalo so širším trhom, ak by sa investori voči niektorej alebo všetkých akciám týchto technologických firiem začali otáčať chrbtom? Bol by to veľký problém.

Čím sú väčšie, tým čelia náročnejším prepadom?

Adam Phillips, riaditeľ portfóliovej stratégie v spoločnosti EP Wealth Advisors, poznamenal: „Nemyslím si, že môžeme ignorovať skutočnosť, že trh sa v tak razantnej miere priklonil k technologickým spoločnostiam. Amazon a ďalšie veľké technologické spoločnosti profitujú z toľkých peňazí, ktoré tečú do pasívnych ETF,“ … „Ak dôjde k náhlemu výpredaju akcií, potom veľké technologické spoločnosti budú čeliť omnoho väčšiemu riziku.“

Mark Hackett, vedúci investičného výskumu v spoločnosti Nationwide, súhlasí.

„Dnešný trh mi pripomína koniec 90. rokov,“ uviedol Hackett s odkazom na technologickú bublinu, keď firmy tohto sektoru prudko stúpali, ako aj internetové spoločnosti bez ziskov. A razantnejšie spoločnosti mali pomer ceny k výnosom, ktorý bol tiež astronomický. V marci 2000 akcie spoločnosti Cisco dosahovali pomer ceny voči ziskom na akciu (P/E) na hodnote 150 a Qualcomm sa nachádzala tesne pod 170.

Dobre to neskončilo. Pre tých, ktorí majú krátke spomienky, technologický index Nasdaq do konca apríla roku 2000 prišiel o hodnotu takmer bilióna dolárov, keď technologická bublina praskla.

Lindsey Bell, hlavná investičná analytička spoločnosti Ally Invest, poznamenala: „Zakaždým, keď dôjde k prepadu, najťažšie padajú tie odvetvia, ktoré leteli najvyššie.“

Dnes je tu ďalší problém. Popri obrovských technologických spoločnostiach, ktoré dominujú vo veľkých indexoch, sú tento rok technologické akcie aj najlepšími hráčmi na trhu.

Spoločnosť Chip Equipment Lam Research sa tento rok takmer zdvojnásobila, čím sa stala firmou s najlepším výkonom v indexe S&P 500. Druhou a treťou najlepšou najvýnosnejšou akciovou spoločnosťou indexu S&P 500 je jej konkurent – KLA a výrobca polovodičov AMD a to s výnosom viac ako 80%.

S tak veľkým rozsahom veľkých technologických spoločností, ktoré obchodujú s niečim pomyselným, môže byť pre nich budúci rok náročnejšie vytvárať dostatočne silné zisky, aby pokračovali v prebiehajúcom raste.

Investori sa zvyčajne pozerajú dopredu – nie do spätného zrkadla. To, čo sa dnes oplatí, je do značnej miery stávka na to, čo si investori myslia, že sa v budúcnosti stane s tržbami a ziskami.

Crit Thomas, analytik so zameraním na globálny trh v spoločnosti Touchstone Investments, si myslí, že odhady výnosov pre veľké technológie a širší trh sú v súčasnosti príliš vysoké.

Thomas poznamenal: „Zatiaľ analytici reálne neprichádzajú so znižovaním prognóz výnosov do roku 2020,“ … „Neočakávame, že by Armageddon alebo čísla boli záporné. Avšak očakávania týkajúce sa 10% rastu výnosov môžu byť príliš veľké.“

Technologické firmy rástli, pretože si to zaslúžili

Napriek tomu je ťažké prehliadnuť dynamiku technologického sektoru. Spoločnosti Facebook a Apple v priebehu tohto týždňa vykázali vysoké zisky. Microsoft pokračuje v dosahovaní úspechu v lukratívnej oblasti cloud computingu.

Dokonca aj spoločnosť Netflix, ktorá bola zasiahnutá obavami zo zvýšenej konkurencie v rámci služieb streamovania od spoločností Amazon, Apple a Disney, si v poslednom štvrťroku užila pekný nárast po tom, čo spoločnosť v treťom štvrťroku vykázala lepšie ako očakávané navýšenie počtu predplatiteľov.

Yousef Abbasi, riaditeľ divízie inštitucionálnych akcií USA v spoločnosti INTL FCStone, poznamenal: „Investori sa zameriavajú na technologický sektor z dobrých dôvodov. Je veľmi náročné obísť sektor, ako sú technológie, kvôli tomu, čo sa deje na trhu za posledných niekoľko rokov.“

Ak investori začnú pochybovať o perspektívach rastu technologických spoločností, podľa Abbasiho, môžu jednoducho presunúť viac peňazí do iných tradičnejšie hodnotovo orientovaných sektorov, ako sú energetika, zdravotníctvo, priemysel a financie.

Inými slovami, výpredaj v oblasti technológií nemusí nevyhnutne viesť k masívnemu posunu na trhu, pretože ostatné akciové spoločnosti z tohto uvoľnenia môžu začať ťažiť.

Abbasi nakoniec uviedol: „Technologický sektor by mohol byť nedostatočne výkonný, ale širší trh by sa stále udržal.“

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár