Mala_by_mat_automobilka_Tesla_aj_banku_2016

Ako informoval Elon Musk na sociálnej sieti Twitter, Tesla má pred sebou tajomné oznámenie, ktoré oznámi 17. októbra. Avšak zatiaľ nemáme žiadnu reálnu predstavu, čo by to mohlo byť a nemôžme ani vykonať kvalifikovaný odhad. Môžme sa iba domnievať, či sa jedná o prototyp Model Y, alebo verzia SUV Modelu 3. Jeho sedan by na trh mal doraziť koncom budúceho roka.

Zároveň sa objavujú niektoré ďalšie nápady: významná aktualizácia Autopilota, systém polo-autonómneho riadenia firmy Tesla; novú technológiu hardvéru/softvéru; vylepšené akumulátory.

Súvisiace: Čo robí Tesla a SpaceX tak úspešnými (nie sú to autá ani rakety)

Ale čo tak toto: Tesla predstaví vlastní banku.

Tesla sa zatiaľ touto otázkou nezaoberala, takže musí čeliť iným firmám z oblasti “automobilových úverov.” Väčšina ostatných hlavných automobiliek v tomto sektore podniká.

To znamená, že zákazník príde k predajcovi, kúpiť si alebo prenajať vozidlo, automobilky jednotlivým predajcom formou franšízy sú schopní zabezpečiť financovanie. (Predajcovia taktiež môžu žiadať o finančné prostriedky od klasických bánk, ktoré poskytujú úvery pre automobily.)

Je to veľmi výnosná činnosť. Často uvádzame, že obchodníci nepredávajú automobily, iba predajú pôžičky na autá. Výnosným dôvodom je, že finančné podniky automobiliek si môžu požičať finančné prostriedky na veľmi nízkej úrovni, kde to zabalia a následne predajú ako úvery s vyššou sadzbou.

V tomto procese nemusia riešiť žiadne špeciálne činnosti, ako pri výrobe automobilov, kde riešia viacerých dodávateľov pri výrobe automobilov.

(Títo veritelia sú v tradičnom slova zmysle naozaj bankami. Na získanie finančných prostriedkov využívajú úverové trhy, takže nemusia riešiť prijímanie vkladov od klientov).

V súčasnej dobe firma Tesla spolupracuje s dvoma bankovými partnermi, aby si bola schopnou zabezpečiť úvery, pre svoje pomerne drahé vozidlá. Z toho, čo som počul (a často sa investori na to firmy Tesla pýtajú) automobilka je s týmto nastavením spokojnou.

Avšak keď sa pohybuje smerom k výrobe pol milióna vozidiel ročne (počas tohto roka by to malo byť okolo 90 000) to zatiaľ nedáva zmysel, čiže Tesla zatiaľ nerieši potenciálny prístup k ziskom z úverov.

Ďalším faktorom je skutočnosť, že hoci Model 3, u ktorého už v súčasnosti existuje okolo 375 000 predbežných objednávok, bude pre spoločnosť Tesla najlacnejším automobilom v hodnote 35 000 (pred daňovými úľavami), veľký podiel kupcov bude zákazníkmi z klasickým financovaním. Nebudú mať vo vrecku až 35 000 dolárov.

Súvisiace:
Start-up bude ponúkať elektrický automobil iba za $ 37 za týždeň
Konkurenti Tesla v elektrickom automobilovom priemysle

Už v tomto roku, Tesla u jedného zo svojich finančných partnerov dosiahla limit financovania. Jedná sa o vedúcu spoločnosť a uviedla, že by sa zákazníci mali obracať na financovanie formou lízingu. Je zrejmé, že by z dlhodobého hľadiska bolo lepšie, ak by v tejto oblasti mohla Tesla robiť vlastné rozhodnutia.

Avšak Tesla chce realizovať priamy predaj a “Tesla Financial” by tak podporila bezproblémový proces, pretože táto automobilka skutočne začína čeliť rozsiahlemu nárastu predajov. A čo viac, oblasť finančných služieb nie je pre Elona Muska úplne cudzia. Koniec koncov, bol spoluzakladateľom spoločnosti PayPal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, The Wall Street Journal

Facebook komentár