Celi_odvetvie_produkcie_marihuany_obratu_na_trhu

Severoamerické spoločnosti zo sektoru marihuany sa snažia dostať cez ďalšou sezónou nenaplnených očakávaní ohľadom ich výsledkov.

Vo štvrtok boli na rade lídri odvetvia, aby poukázali na svoju výkonnosť. Akcie kanadských spoločností Canopy a Aurora Cannabis prudko prepadli, pretože ich finančná výkonnosť opäť nedosiahla očakávania v dôsledku pretrvávajúceho oslabenia trhu v Kanade a mimo nej.

Spoločnosti a iné subjekty, ktoré sa pokúšali naplniť neoreálne ocenenia a príliš optimistické prognózy, aktuálne začínajú čeliť tvrdej realite: Nové trhy s marihuanou si vyžadujú určitý čas na vývoj a pretrvávajúce regulačné obmedzenia neistotu len zvyšujú.

Zatiaľ čo niektoré spoločnosti zaoberajúce sa marihuanou v oživenie trhu dúfajú, (jedna sa dokonca zameriava na novú verejnú emisiu akcií) niektorí investori tvrdia, že realizácia reštartu tohto odvetvia je pravdepodobne na prvom mieste.

Matt Hawkins, partner fondu z oblasti privátneho kapitálu – Entourage Effect Capital uviedol: „Musí nastať očistný proces od spoločností, ktoré sú reálne a ktoré naopak nie sú.“

Severoamerický priemysel marihuany prechádza negatívnym vývojom, ktorý bude uprednostňovať finančne stabilnejšie spoločnosti.

Tí, ktorí tento priemysel sledujú, tvrdia, že spoločnosti, ktoré majú silnú hotovostnú a kapitálovú pozíciu, budú mať dostatok príležitostí. Lacnejšie ocenenia a prevádzkový tok by mohli viesť k odpredaju aktív alebo celých podnikov, ktoré by získali práve tie vhodné spoločnosti.

Tim Seymour, ktorý je zakladateľom spoločnosti Seymour Asset Management a manažér skupiny Amplify Seymour Cannabis ETF, uviedol: „Je to bežné v nových triedach aktív; ako stáva sa to aj na rozvíjajúcich sa trhoch.” Verejné spoločnosti zo sektoru marihuany boli spočiatku odmenené za expanzívne stratégie, ktoré si vyžadovali zavedenie podnikov a licencií na vytvorenie integrovaných operácií v rôznych štátoch, oblastiach USA.

Podľa Seymoura však kapitálové trhy už tieto stratégie neodmeňujú.

Severoamerický marihuanový index, ktorý sleduje vedúce akciové spoločnosti zo sektoru marihuany sa v piatok obchodoval okolo hodnoty 115, čo za posledných 6 mesiacov predstavuje pokles o takmer 60%.

Pokiaľ ide o hotovosť a oceňovanie, túto ostražitosť tak pociťujú aj súkromné spoločnosti. Spoločnosti vo všetkých smeroch skúmajú ich činnosť z hľadiska neefektívnosti, zameriavajú sa skôr na finančné základy než na výdavky pre rast a hodnotia, čo funguje a čo nie.

Evan Eneman, generálny riaditeľ aliancie MGO-ELLO, poskytovateľa služieb podnikového poradenstva a investičného bankovníctva, uviedol: „Toto obdobie podnikových otrasov, ochladzovanie obchodov a spätného získavania spoločností pre tento priemysel predstavuje kontrolu zdravej reality.“

Eneman ďalej poznamenal: “Momentálne je vidno veľa nepríjemností. Celkovo je však pohľad z makro hľadiska veľmi pozitívny.”

Kanadský trh s marihuanou bude čoskoro mať pestrejšiu ponuku kanabisových výrobkov, ktoré analytici očakávajú, že z čierneho trhu pritiahnu viac spotrebiteľov. V Spojených štátoch sa stále viac prijímajú zákony ktoré sú otvorené voči marihuane a produkty s konope dostávajú konkrétnu regulačnú jasnosť, aj keď oblasť s najväčšou nejasnosťou predstavuje Americký Úrad pre potraviny a liečivá a jej toľko očakávané pravidlá pre produkty obsahujúce kanabidiol.

Analytici spoločnosti Cowen tento týždeň zvýšili svoje vyhliadky pre odvetvie marihuany v USA a do roku 2030 predpokladajú potenciálne tržby vo výške 85 miliárd dolárov, čo je nárast oproti predchádzajúcemu odhadu na úrovni 80 miliárd dolárov.

Začiatkom tohto mesiaca, generálny riaditeľ spoločnosti ManifestSeven poslal investorom informáciu, že spoločnosť by rada v nasledujúcich týždňoch oprášila svoju žiadosť u Kanadskej burze cenných papierov a dokončila kótovanie.

Sturges Karban, generálny riaditeľ spoločnosti M7, v nedávno rozhovore uviedol: „Toto je záver cyklu, ktorý bol tak trochu nevyhnutný,“ … „Toto skutočne predstavuje začiatok reálnej tvorby odvetvia.“

Aj keď existuje nádej, že pokračujúci vývoj vedie k obratu, na falošných verejných trhoch s kanabisom, niekoľko investorov z tohto odvetvia, ktorí sa 5. novembra v San Franciscu zúčastnili na samite súkromných investícií spoločnosti Kahner Global v Kanade, uviedli, že pokles akcií v rámci verejných trhov nie je ani zďaleka ukončený.

Hawkins zo spoločnosti Entourage Effect poznamenal: „Trend je aktuálne nastavený v opačnom smere; čiže verejné trhy sú momentálne zmrazené,“ … “Moja reakcia by pre každého bola – ‘Veľa šťastia.’“

Súvisiace: Akcie firiem z oblasti marihuany prepadajú. Čo sa deje?

Akákoľvek trvalá obnova na verejných trhoch s kanabisom pravdepodobne zahrnie zapojenie inštitucionálnych investorov, ktorí čakajú na poskytnutie istoty vo federálnu reguláciu v USA.

Investičný prístup k firmám z oblasti marihuany by sa mohol začať posúvať v smere od verejného akciového trhu Kanady, uviedla Joyce Cenali, hlavná prevádzková riaditeľka a generálna riaditeľka spoločnosti Big Rock Partners, sídliacej v San Francisco, ktorá investuje do súkromných spoločností z oblasti marihuany, medií a pohostinstva.

Nakoniec uviedla: “Niektorí investori sa zamerajú na súkromné spoločnosti s budúcim výsledkom na významnejších burzách, ako je NASDAQ alebo NYSE, alebo na možné akvizície od existujúcich verejných spoločností, najmä v spotrebiteľskom balenom tovare pre trh USA.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár