Ako_sa_dari_akciovym_spolocnostiam_z_oblasti_marihuany

Už dlhú dekádu hoci nikto nevedel prečo 20. apríl je neoficiálnym sviatkom pre užívateľov marihuany. Teraz je však aj pripomienkou toho, ako rýchlo sa marihuana presúva z nelegálneho a na legálny trh firiem v hodnote niekoľkých miliárd dolárov – a je vhodné aby sme sa na to pozreli, akému výkonu spoločnosti z tohto sektora čelia.

Verejne obchodované spoločnosti na trhu marihuany oznámili silné výsledky predajov od schválenia jej použitia v Kanade, v rámci októbra minulého roka a niekoľko amerických štátov taktiež zahlasovalo za schválenie rekreačného a lekárskeho užívania marihuany.

Marihuana sa tiež stala hlavným prúdom vďaka veľkým investíciám a partnerstvám medzi predajcami marihuany a obrými spotrebiteľskými spoločnosťami.

Majiteľ spoločnosti Corona – Constellation Brands vlastní viac ako 35% podiel v kanadskej spoločnosti marihuany – Canopy Growth, ktorá má v úmysle podniknúť väčší vpád do Spojených štátov amerických s plánmi na nákup firmy Acreage Holdings. Constellation taktiež vo štvrtok zverejnila, že môže nakoniec zvýšiť svoj podiel v Canopy na 50%.

Majiteľ značky Marlboro – Altria investoval 1,8 miliardy dolárov do producenta konope s názvom Cronos Group. A Tilray pracuje na nápojoch s obsahom marihuany s materskou skupinou firmy Budweiser – AB InBev.

Súvisiace: Marihuanový priemysel do roku 2020 vytvorí 283 000 pracovných miest

Mnohé z týchto akcií však v tomto roku už prudko stúpli – Cronos je zatiaľ takmer v 60% zisku, zatiaľ čo Canopy svojim investorom zarobila 70% – čo viedlo k otázkam, či sa nejedná len o špekulatívnu mániu, ako boli tulipány alebo technológie.

Bublina alebo výhodný nákup?

Dan Ahrens, výkonný riaditeľ investičnej spoločnosti AdvisorShares poznamenal: “Tento obchod je stále v plienkach. Je to ako investovanie do do sektora z oblasti alkoholu, po zrušení zákazu. Bude tu veľmi veľa tzv. “home run-ov“,” … “Ale budú tam aj dobré odpaly, ale aj nezdary.”

Ahrens si myslí, že investori musia byť trpezliví a selektívni. Ale verí, že budú odmenení – to znamená, že keď sa im podarí správny výber na víťazov.

“Je vidno nové a nové prichádzajúce spoločnosti. Bude tu vidno veľkú volatilitu, takže musíte byť selektívni,” povedal Ahrens a dodal, že uprednostňuje spoločnosti, ktoré to ešte neodpálili, tak ako u veľkých dohôd – Canopy a Cronos.

AdvisorShares práve spustil aktívne spravovaný investičný fond – Pure Cannabis ETF, ktorý investuje do akciových spoločnosti z oblasti marihuany. Niektoré z jeho najlepších podnikov sú kanadské spoločnosti CannaTrust, Aphria a Hexo.

Rob Almeida, investičný analytik v spoločnosti MFS Investment Management, povedal, že investori môžu čeliť rozsiahlemu strachu. Obávajú sa, že akcie spoločnosti z oblasti marihuany sa stanú podobné investíciám, ako boli firmy z oblasti 3D tlače a spoločností okolo blockchainu.

Almeida ďalej poznamenal: “Sektor marihuany parabolický rast nezažije,” … “Je tu však veľa nádeje a nadšenia.”

Ceny marihuany klesajú

Jeden dôvod na znepokojenie: V súčasnosti, keď stále viac štátov vykonáva legalizáciu užívania marihuany, ceny klesajú, keďže konkurencia sa zvýšila.

Výskumná spoločnosť BDS Analytics, ktorá vypočítava index spotrebiteľských cien pre priemysel kanabisu v Spojených štátoch, nedávno oznámila, že celkové ceny vo februári za výrobky určené na konzumáciu, do odparovačov, elektronické cigarety a jointy klesli o 2,7% oproti priemerným cenám z februára 2018. Ceny dokonca oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o takmer 2%.

Mnohé z verejne obchodovaných spoločností na trhu s marihuanou hlásili pokles maloobchodnej ceny od legalizácie v Kanade, od minuloročného októbra.

Napríklad Aphria tento týždeň oznámila, že minulé prognózy minula. Akcie po týchto správach klesli takmer o 15%. Jej akcie sa však v roku 2019 zatiaľ nachádzajú vo viac ako 40% zisku.
Ďalšie významné obchody pravdepodobne nastanú.

Veľa nadšenia súvisí s očakávaniami ďalších fúzií a partnerstiev. Kanadská spoločnosť Aurora Cannabis, ktorej akcie v tomto roku vzrástli o 80%, nedávno oznámila, že ako poradcu prijala legendárneho investora a tvorcu obchodov – Nelsona Peltza.

To viedlo k špekuláciám, že Peltz môže pomôcť Aurore spojiť sa so skupinami spotrebiteľských produktov alebo zdravotníckych spoločností. Tilray má napríklad aj strategické vzťahy s generickým výrobcom liekov Sandoz, ktorá je dcérskou spoločnosťou skupiny Novartis. Takže iné firmy z oblasti marihuany sa môžu obzerať po spolupráci s veľkými farmaceutickými spoločnosťami.

Súvisiace: 6 000-ročná história lekárskej marihuany

Plány Canopy na kúpu Acreage by mohli viesť k ďalšej vlne konsolidácie.

Matt Hawkins, výkonný riaditeľ spoločnosti Cresco Capital Partners a investor v spoločnosti Acreage, v e-mailovej správe uviedol, že „toto je obdobie, kedy sa v sektore marihuany realizuje konsolidácia“.

Hawkins dodal, že dohoda “povedie k zrýchleniu spoločností, ktoré sa snažia spojiť so sektorom marihuany, s cieľom konkurovania spojeniu Canopy/Acreage” a že “v súčasnosti bude pre začínajúcich podnikateľov a ich startupov veľmi ťažké vstúpiť do priestoru a konkurovať rastúcim vznikajúcim podnikom, v spojení s konglomerátmi.“

Inými slovami, je tu ďalší náznak toho, že sektor marihuany je legitímny: začína fungovať rovnako ako ktorýkoľvek iný hlavný spotrebiteľský priemysel.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, FoxBusiness

Facebook komentár