6000_rocna_historia_lekarskej_marihuany

  • Kanada nedávno, ako druhý národ na svete zlegalizovala používanie marihuany.
  • Marihuana bol od začiatku 20. storočia do značnej miery regulovaný.
  • Avšak lekárske využitie konope je v mnohých kultúrach už tisíce rokov.

Od začiatku 20. storočia bolo užívanie marihuany na akékoľvek účely vylúčené regulačnými orgánmi aj západnou kultúrou celkovo.

Od konca 20. storočia vlna nariadení v Spojených štátoch k marihuane sťažila prístup. Tieto nakoniec v roku 1937 vyvrcholili Marihuanovým daňovým zákonom, ktorý nazýval užívanie marihuany federálnym trestným činom. Medzitým zákaz v Kanade trval 85 rokov, až kým nebol posledným vývojom zrušený.

Zaujímavé však je, že toto nedávne obdobie opozície v 20. storočí je v skutočnosti len malou škvrnkou v dlhom 6000-ročnom časovom období marihuany. Koniec koncov, rastlina bola veľmi uznávaná pre svoj terapeutický potenciál po mnoho tisícročí rôznymi kultúrami po celom svete.

Súvisiace: Marihuanový priemysel do roku 2020 vytvorí 283 000 pracovných miest

6 000 rokov medicínskej marihuany

Dnešná infografia (nachádza sa na konci článku) k nám prichádza od spoločnosti MedReleaf a zameriava sa na medicínske využitie marihuany, ktoré v priebehu času objavili mnohé kultúry. Jej používanie v období starovekých impérií, ako bol Rím, Egypt a Čína, pomáha vnímať jej nedávny právny a kultúrny vývoj v širšom historickom meradle.

4 000 p.n.l.: obec Pan-p’o

Kanabis bol v Číne považovaný za jednu z “piatich obilnín” a bol pestovaný ako hlavná plodina.

2737 p.n.l.: Pen Ts’ao Ching

Najskorší záznam o marihuane ako o liečive. V tomto čase cisár Shen-Nung uznal jeho liečebné vlastnosti pri viac ako 100 ochoreniach, napr. dna, reumatizmus a malária.

2000-1400 p.n.l.: Scytiáni

Nomádske indoeurópske národy používali marihuany v parných kúpeľoch a tiež pálili semená kanabisu pri pohrebných rituáloch.

2000-1000 p.n.l: Atharva Vedas

Marihuana bola v týchto hinduistických nábožných textoch opísaná ako “zdroj šťastia”, “darcu radosti” a “nositeľ slobody”. V tej dobe sa marihuana fajčila pri každodenných bohoslužbách a náboženských rituáloch.

2000-1000 p.n.l.: Ajurvédska medicína

Otvorené náboženské užívanie kanabisu umožňovalo prieskum medicínskych prínosov. Počas tohto obdobia sa používal na liečbu rôznych chorôb, ako je epilepsia, besnota, úzkosť a bronchitída.

1550 p.n.l.: Ebers Papyrus

Egyptský lekársky papyrus medicínskych znalostí komentuje, že lekárska marihuana dokáže liečiť zápaly.

1213 p.n.l.: Ramesses II

Peľ konope bol objavený na múmii Ramessesa II., Egyptského faraóna, ktorý bol mumifikovaný po jeho smrti v roku 1213 pred naším letopočtom.

900 p.n.l.: Assyriáni

Využívali psychotropné účinky marihuany na rekreačné a lekárske účely.

450-200 p.n.l.: Používanie v Grécko-Rímskom období

Lekár Dioscorides predpisoval kanabis pri bolestiach zubov a uší. Grécky lekár Claudius Galen zaznamenal, že bol v rozsiahlej miere užívaný v celej ríši. Ženy rímskej elity tiež užívali marihuanu na zmiernenie pôrodných bolestí.

207 n.l.: Hua T’o

Prvý zaznamenaný lekár, ktorý opísal marihuanu ako analgetikum. Použil zmes kanabisu a vína pri anestézii pacientov pred operáciou.

1000 n.l.: Liečba epilepsie

Arabskí učenci al-Mayusi a al-Badri považujú marihuanu za účinnú liečbu epilepsie.

1025 n.l.: Avicenna

Stredoveký perzský medicínsky spisovateľ publikuje “Avicennov kánon medicíny”, v ktorom sa uvádza, že kanabis je účinnou liečbou dny, opuchov, infekčných rán a silných bolestí hlavy. Jeho práca bola intenzívne študovaná od 13. do 19. storočia, a mala trvalý dopad na západnú medicínu.

1300 n.l.: Arabskí obchodníci

Arabskí obchodníci prinášajú kanabis z Indie do východnej Afriky, odkiaľ sa šíri do vnútrozemia. Používa sa na liečbu malárie, astmy, horúčky a úplavice.

1500 n.l.: Španielske dobývanie

Španieli priniesli marihuanu do Ameriky, kde sa používala na praktické účely ako lano alebo oblečenie. Avšak, o niekoľko rokov neskôr sa bude používať ako psychoaktívna a lekárska droga.

1798: Napoleon

Napoleon priniesol marihuanu z Egypta do Francúzska, kde bol skúmaný na úľavu od bolesti a pre upokojujúce vlastnosti. V tomto čase sa kanabis používal na liečbu nádorov, kašľa a žltačky.

1839: William O’Shaughnessy

Írsky lekár William O’Shaughnessy zaviedol terapeutické použitie marihuanu v západnej medicíne. Dospel k záveru, že nemá žiadne negatívne účinky a použitie rastliny vo farmaceutickom kontexte sa potom rýchlo zvýšilo.

1900: Lekárska marihuana

Lekárska marihuanu sa používala na liečbu nevoľnosti, reumatizmu a pôrodných bolestí. V tomto okamihu je k dispozícii ako voľnopredajný liek, ako “Pisoov liek” a “Jednorázová liečba kašľa”.

1914: Harrisonov zákon

Užívanie drog bolo v Spojených štátoch vyhlásené za trestný čin podľa Harrisonovho zákona o narkotikách z roku 1914.

1937: Zákon o zdanení marihuany

Zákon o zdanení marihuany zakázal používanie a predaj marihuany v Spojených štátoch.

1964: Objavenie THC

Molekulárna štruktúra THC, aktívna zložka marihuany, bola objavená a syntetizovaná izraelským chemikom Dr. Raphaelom Mechoulamom.

1970: Klasifikovaný ako droga z Prílohy č. 1

Marihuana bola v Spojených štátoch zaradenú do zoznamu drog Prílohy 1, čo obmedzilo ďalší výskum rastliny. Bolo zaznamenané, že nemá “žiadne akceptované lekárske použitie”.

1988: Objavené receptory CBD

Boli objavené kanabinoidné receptory CBD1 a CBD2. Dnes vieme, že sú to jedny z najpočetnejších neuroreceptorov v mozgu.

Súvisiace: Ako dlho v tele zostáva marihuana, drogy a alkohol?

2000 – 2018: Legalizácia lekárskej marihuany

Vlády, ako napríklad Kanada a rôznych iných štátov, začínajú legalizovať marihuanu na lekárske účely od licencovaných výrobcov. Rekreačná legalizácia rýchlo nasleduje.

Infofragika histórie lekárske marihuany:

Courtesy of: Visual Capitalist

 

Preložila: Patricia Hrúzová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Visual Capitalism

Facebook komentár