Legalizacia_marihuany_v_Kanade_vytvori_priemysel_o_hodnote_4_miliard

Legalizácia rekreačnej marihuany v Kanade by mohla vytvoriť priemysel v hodnote viac ako 4 miliárd dolárov.

To je hodnotenie spoločnosti Deloitte, ktorá v novej správe odhaduje, že legálny priemysel marihuany v Kanade by v prvom roku priniesol rekreačný predaj o objeme až 4,3 miliardy dolárov.

Legálna marihuana by sa v Kanade tento týždeň stala realitou. Senát podľa očakávaní hlasoval o návrhu zákona C-45, ktorý zlegalizoval rekreačné užívanie marihuany pre osoby staršie ako 18 rokov.

Podľa právnych predpisov dospelí budú môcť získať až 30 gramov od distribútorov, ktorým bola udelená licencia federálnou vládou.

Niektorí zdravotnícki pracovníci v krajine tvrdia, že sa obávajú dôsledkov legálnej marihuany. Predseda vlády Justin Trudeau podporil toto opatrenie a tvrdil, že pre mladých ľudí bude ťažšie pristupovať k drogám.

Trudeau v máji poznamenal: “Sme vo veľkej miere zameraní na kontrolu a legalizáciu marihuany, pretože súčasný systém nefunguje.”

Ďalej poznamenal: “Rozhodnutia a spôsoby, akými sme sa rozhodli pokročiť v tejto otázke, sú založené na mesiacoch, ak nie na rokoch konzultácií s odborníkmi … hľadajúc najlepší spôsob, ako zabezpečiť odstránenie kriminálnych prvkov z predaja marihuany.”

Keďže sa legislatíva stala zákonom, Kanada bude prvou krajinou zo zoskupenia G7, ktorá legalizuje marihuanu.

Odhady potenciálnej veľkosti priemyslu sa líšia. Canadian Imperial Bank of Commerce odhaduje, že legálny trh by do roku 2020 mohol dosiahnuť 6,5 miliardy kanadských dolárov (5 miliárd amerických dolárov), zatiaľ čo spoločnosť New Frontier Data predpokladá, že trh do roku 2025 dosiahne 9,2 miliardy kanadských dolárov (7 miliárd dolárov).

Deloitte uviedla, že celkové výdavky na marihuanu by mohli vzrásť až o 58%, čiastočne preto, že užívatelia budú pripravení na zaplatenie prémie za legálny prístup k tejto rastline.

Poradenská spoločnosť ďalej odhaduje, že podľa nového zákona pravidelní spotrebitelia marihuany zvýšia nákupy o 22%.

Súvisiace:
Marihuanový priemysel do roku 2020 vytvorí 283 000 pracovných miest
Ako dlho v tele zostáva marihuana, drogy a alkohol?

Pokiaľ ide o daň, kanadský minister financií Bill Morneau stanovil vo svojom rozpočte na rok 2018 plány na rekreačnú marihuanu, ktoré budú zdanené na úrovni 1 dolára za gram alebo 10% celkového nákupu, podľa toho, ktorá hodnota je vyššia.

Odborníci očakávajú, že predaj alkoholu poklesne, keďže niektorí spotrebitelia sa obrátia túto legálnu rastlinu.

Deloitte vo svojej správe ďalej uviedla: “Vzhľadom na to, že predaj marihuany sa pravdepodobne zníži predaj piva, liehovín, vína a dokonca aj tabaku, je dôležité, aby vlády zistili konečný vplyv legalizácie na tzv. príjmy pre daň z hriechu (na tabakové výrobky, likéry, hazardné hry….).”

9 amerických štátov a okres Columbia v súčasnosti umožňujú rekreačné užívanie marihuany a 30 umožňujú lekárske využitie.

Rozvíjajúci sa americký priemysel v roku 2017 získal takmer 9 miliárd dolárov, ako uvádza BDS Analytics, ktorá odvetvie marihuany sleduje. Predaj je ekvivalentný celému odvetviu snack barov alebo ročným príjmom z pampersových plienok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár