Cena virtuálnej meny Bitcoin v poslednom obchodnom dni klesla do záporných hodnôt po tom, čo americká Komisia pre cenné papiere odmietla ďalšiu žiadosť o fond obchodovaný na burze – ETF od SolidX Bitcoin.

Kryptomena poklesla o 0,7% na 1 033 dolárov. Predtým sa nachádzala na denných maximách, v hodnote 1 066 dolárov.

Regulátor ako dôvod uviedol fakt, že virtuálna mena Bitcoin je obchodovanou na neregulovaných trhoch, čo znamená, že SEC nebude schopná zabrániť podvodu alebo manipuláciám s trhom.

Vo svojej odpovedi SEC poznamenala:

“Ako je uvedené ďalej, Komisia k tomuto investičnému nástroju vydala nesúhlasný postoj, pretože neišlo o návrh, ktorý by bol v súlade s § 6 (b) (5) z devízového zákona, ktorý okrem iného vyžaduje, aby sa držal pravidiel burzy cenných papierov a bol by navrhnutým tak, aby sa zabránilo podvodným a manipulatívnym úkonom a postupom, ktoré by mali chrániť investorov ale aj verejné záujmy.”

“Komisia sa domnieva, že trhy pre virtuálnu menu Bitcoin sú neregulované,” … “Preto, tento fond nebude môcť byť spusteným a nie je v súlade s dohodou okolo burzy cenných papierov, ktorá pomáha riešiť obavy týkajúce sa podvodného alebo manipulatívneho správanie a praktiky na trhu. Komisia tak navrhovaným zmenám pravidiel nenašla súlad tak, aby boli v súlade s devízovým zákonom.”

Utorkové oznámenia nadväzuje na podobné rozhodnutie, ktoré bolo oznámené 10. marca, kedy SEC uviedla, že odmietla ETF fond, meny Bitcoin od bratov Winklevossových.

Rok 2017 pre menu Bitcoin predstavuje volatilný rok.

Kryptomena v prvom týždni tohto roka získala 20%, ale následne prepadla o 35% po tom, čo sa objavili správy že sa Čína chystá zakročiť proti jej obchodovaniu. Po prvé, najväčšie čínske burzy si za transakciu začali účtovať paušálny poplatok vo výške 0,2% a následne oznámili, že budú blokovať výbery zákazníkov.

Avšak hodnota digitálnej meny Bitcoin ďalej stúpala na vyššie úrovne, kde dosiahla vrchol na úrovni 1 327 dolárov a krátko potom ako Komisia pre cenné papiere (SEC) odmietla vyhovieť žiadosti pre ETF fond s názvom Winklevoss Bitcoin Trust.

Súvisiace:
Za 3 dni bolo z trhu Bitcoin vymazaných takmer $ 2 miliardy!
Čínske banky experimentujú so systémom podobným mene Bitcoin

Od tej doby však Bitcoin poklesla o viac než 20%, keďže sa objavili správy o možnom rozdelení tejto virtuálnej meny.

Bitcoin bola od roku 2010 (s výnimkou roku 2014) menou s najlepším ročným výnosom.

Tretie rozhodnutie SEC o ETF fonde pre menu Bitcoin od Grayscale Investments by malo byť podľa očakávaní taktiež zamietnuté; hoci načasovanie konečného rozhodnutia nie je doposiaľ známe.

Cena_virtualnej_meny_Bitcoin_dalej_prepada_2017

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, Reuters

Facebook komentár