Ako_chce_Cina_porazit_USA_v_technologiach_2017

Prezident Donald Trump označil technológie za kľúčový bojový priestor v amerických vzťahoch s Čínou.

Začiatkom tohto roka začal vyšetrovanie údajnej čínskej krádeže duševného vlastníctva USA. Niektorí odborníci však uvádzajú, že väčšie obavy predstavujú obrovské stávky Pekingu na technológie budúcnosti.

Čínska vláda sa čerpaním peňazí zameriava na sektory, ako je umelá inteligencia, elektrické automobily a počítačové čipy, keďže chce vytvoriť technologický šampiónov s celosvetovým vplyvom.

Západné spoločnosti už vyjadrili obavy v súvislosti s plánmi, keďže prišli s varovaním, že čínskym spoločnostiam môžu umožniť nespravodlivé výhody doma ako aj v zahraničí. Niektorí analytici vyzvali USA, aby zvýšili výdavky na technologický výskum, čím sa im podarí udržať krok.

Keďže sa Donald Trump pripravuje na stretnutie s čínskym prezidentom Xi Jinpingom, počas tohto týždňa, prinášame vám pohľad na niektoré z kľúčových oblastí, kde navyšuje svoje výdavky voči USA Čína.

Umelá inteligencia

Ruský prezident Vladimír Putin prednedávnom predpovedal, že ktokoľvek sa stane lídrom v oblasti umelej inteligencie, “sa stane vládcom sveta”.

Čína sa lídrom naozaj chce stať. V lete tohto roka navrhla svoj plán, aby sa do roku 2030 stala superveľmocou pre oblasť umelej inteligencie.

John Choi, ktorý je analytikom pre kapitálové trhy v spoločnosti Daiwa, so zameraním na čínske internetové spoločnosti, poznamenal: “Priemysel Umelej Inteligencie (AI) v krajine čelí “vládnej podpore, ktorú väčšina ostatných krajín v skutočnosti nemá,” … “Úroveň financovania nie je ani porovnateľná s väčšinou iných krajín.”

Plán čínskej vlády pre rok 2030 je zameraný na vybudovanie domáceho priemyslu umelej inteligencie (AI) v hodnote takmer 150 miliárd dolárov.

Chwee Kan Chua, ktorá je vedúcim analytikom pre umelú inteligenciu vo výskumnej spoločnosti – IDC uviedol: “Čína v tejto oblasti napreduje z jednoduchého dôvodu – stratégií vlády.”

Súvisiace: Čína sa chce stať top krajinou v oblasti umelej inteligencie

Čína sa snaží vkladať finančné zdroje do inteligentných kamier. Sektor vyvíja “inteligentné” kamery, ktoré dokážu odhaliť nezvyčajné vzory a upozorniť na ne úradníkov, alebo orgány činné v trestnom konaní. Tak sa ukazuje, ako Čínska vládnuca komunistická strana môže vyhladiť súkromie, v prípade ak chce získať možnosti pre výskum umelej inteligencie.

Chua poznamenal: “V mene verejnej bezpečnosti, bude mať čínska vláda všade na každom kúte kamery, ktoré dokážu sledovať pohyby, predmety a ľudí, aby mohla vedieť vybudovať obrovskú databázovú analýz, pre výcvik umelých inteligencií.”

Tento vplyv však nepochádza len z verejného sektora. Rovnako ako ich americkí konkurenti, čínske technologické giganty ako Alibaba, Baidu a Tencent intenzívne investujú do oblasti umelej inteligencie a vytvárajú rozsiahle výskumné centrá po USA,

Elektrické automobily

Existuje dôvod, prečo sa elektronická automobilka Tesla snaží mať výrobný závod v Číne. Krajina má najväčší svetový trh s elektrickými vozidlami, najmä vďaka dlhodobým daňovým úľavám a štátnym dotáciám.

Čínske úsilie však pre jej domáci priemysel prináša aj želané výsledky. Domáce spoločnosti patria medzi popredných výrobcov elektrických vozidiel na svete a čínski spotrebitelia sa čoraz viac zaujímajú o ich nákup.

Vláda Pekingu chce tento priemysel zdvojnásobiť. Plán krajiny s označením “Made in China 2025” si dáva do roku 2025 za cieľ zatlačiť produkciu hybridných vozidiel a vozidiel s elektrickým pohonom, k úrovni najmenej 70% (z celkových predajov).

Veľké globálne automobilky ako Volkswagen a Ford len nedávno oznámili plány na vývoj elektrických vozidiel v Číne s miestnymi partnermi, čím do krajiny priniesli svoje technologické know-how.

Vláda taktiež vytvára celoštátnu sieť verejných nabíjacích staníc. Podľa štátnych médií sa počet miest na konci minulého roka pohyboval na úrovni 150 000 a úrady sa v tomto roku snažia pridať ďalších 100 000 miest.

Súvisiace: Robot, ktorý nahradí Váš smartfón je už na ceste

V Spojených štátoch sa medzitým presúva návrh zákona o daňovej reforme, ktorý prešiel cez Kongres, ktorý pozastaví dotáciu v hodnote 7500 dolárov pre Američanov, ktorí si kúpia elektrický automobil.

Počítačové čipy

Čína je ďaleko najväčším kupcom polovodičov a počítačových čipov používaných vo všetkom od smartphonov až po automobily. Podľa spoločnosti PricewaterhouseCoopers spotrebovala takmer 60% trhu s globálnymi polovodičmi, o objeme 354 miliárd dolárov.

Avšak USA majú najväčší priemysel v oblasti polovodičov, pričom spoločnosti s americkými spoločnosťami predstavujú približne polovicu svetového trhu (podľa výskumu združenia priemyslu polovodičov.)

Ak politické tlaky v Pekingu navýšia upriamenie pozornosti na tento sektor, čoskoro sa tento fakt zmení.

Čínska vláda si stanovila ambiciózne ciele a zaviazala sa poskytnúť objemy o rozsahu niekoľkých miliárd dolárov, na rozvoj globálneho konkurencieschopného priemyslu polovodičov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár