Cinske_statne_media_znizili_hodnotu_spolocnosti_78_miliardy_2017

Najkvalitnejší výrobca alkoholických nápojov na svete zisťuje, aké to je, keď ste kritizovaní čínskymi orgánmi.

Akcie čínskej špičkovej značky alkoholu – Kweichow Moutai, počas dnešného dňa klesli až o 5,7%, keďže štátna tlačová agentúra Xinhua vyzvala investorov, aby sa na spoločnosť pozreli aj cez “racionálny pohľad”. Pád akcií spôsobil odpísanie hodnoty tejto spoločnosti o zhruba 8 miliárd dolárov.

Čínska tlačová agentúra vo vlastníctve štátu – Xinhua v štvrtok poznamenala: “Je dôležité, či Kweichow Moutai, s celkovou trhovou hodnotou 900 miliárd juanov, si bude vedieť udržať svoje dostatočné tempo rastu aj do budúcna,” … “Spomalenie rastu môže nevyhnutne viesť k neznesiteľnej bolesti. Krátkozraké špekulácie dokonca môžu spôsobiť obrovské škody na hodnote investícií.”

Akcie spoločnosti Kweichow Moutai počas tohto roka získali až o 107%. S monštruóznou trhovou hodnotou na úrovni 130,9 miliárd dolárov je spoločnosť Diageo, ktorá je producentom whisky Johnnie Walker trpaslíkom.

V centre obľúbenej značky je Baijiu – čínsky likér destilovaný z ciroku a ryže. Bajjiu býval prémiovým nápojom, ktorý sa predával na podujatiach, ako sú vládne bankety. Teraz sa nachádza po celej krajine.

Ihneď po tom, čo agentúra Xinhua zverejnila svoju (zriedkavú) kritiku, Moutai uznala, že jej cena akcií “vzrástla naozaj veľmi vysoko”.

Vo vyhlásení na burze v Šanghaji uviedla: “Moutai si je vedomá nedávnych správ z médií a analýz,” … “Na základe toho investorom pripomíname, aby brali do úvahy potenciálne riziká, racionálne investovali a nesledovali len slepý trend.”

Hao Hong, ktorý je vedúci výskumu v spoločnosti BOCOM International, ktorá je divíziou cenných papierov v China Bank of Communications, označil článok agentúry Xinhua za “katalyzátor” pre piatkový odpredaj akcií.

Poznamenal: “Akékoľvek negatívne správy, najmä z oficiálnych médií, by mohli byť katalyzátorom pre výber svojich finančných prostriedkov.”

Pre čínske úrady je nezvyčajné, aby sa v negatívnom svetle vyjadrovali k obchodovaniu akciových spoločností. Naposledy sa tak stalo voči spoločnosti Tencent, keďže ju obviňovali z toho, že deti trávili príliš veľa času hraním jej mobilnej hry “Honor of Kings” – na základe čoho tento technologický gigant taktiež utrpel.

Súvisiace: Akcie čínskych technologických spoločností pripomínajú americký trh v roku 1999

Hong poznamenal, že úradníci sa pravdepodobne snažili “chrániť menších investorov” pred rastúcim rizikom.

Investori boli nadšení z dôvodu silného rastu ziskov spoločnosti Moutai, obľuby značky a peňažného toku čo je medzi čínskymi firmami zriedkavé a na základe toho došlo k rastu cien.

Hong ďalej uviedol: “Jedná sa o veľmi predvídateľnú spoločnosť – myslím, že to je krása,” … “Iba dve ďalšie spoločnosti môžu vytvoriť tak rozsiahle zisky: Tencent a Alibaba.”

Ku koncu piatkového obchodovania sa akcie spoločnosti Moutai mierne zastabilizovali a obchodovali sa v strate 4%. Väčšina analytikov však na akcie tejto spoločnosti drží investičný rating s odporúčaním na “nákup” a žiadny z nich neodporúča “predaj”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, MarketWatch

Facebook komentár