Čína je jedným s najväčších obchodných partnerov Spojených štátov amerických. Svetový vplyv Číny stále rastie a tento rast smeruje k superveľmoci, kým Americká ekonomika smutne upadá. V týchto krajinách sú odlišné politické a ekonomické systémy, preto si porovnáme niektoré rozdiely týchto dvoch obrovských ekonomík.

Tabuľka porovnáva vybrané  ekonomické faktory medzi Čínou a USA:

 

Poznámka: niektoré údaje nie sú úplne najaktuálnejšie. Zdrojom týchto údajov je stránka CIA.
Zdroj: Svetové fakty, CIA

S viac ako 5 biliónmi dolárov je Čínska ekonomika menej ako o polovicu menšia ako Americká ekonomika. Navzdory ohromnej populácii, je nezamestnanosť menšia v Čine v porovnaní s USA. Toto nie je prekvapením, odkedy Čína zamestnáva milióny robotníkov v továrenskom sektore kvôli nižším mzdám.

Na rozdiel od Číny, USA míňa viac ako 50% pravidelných príjmov, čo vedie k vysokému deficitu. Preto je verejný dlh ako percentuálna hodnota vyjadrená v HDP vyššia v prípade USA v porovnaní s Čínou a preto negatívny aj rozpočtový zostatok. Tiež, externý dlh Číny je iba 406 miliárd dolárov v porovnaní s ohromujúcim 14 biliónovým dlhom USA. Trh s autami rastie v Číne rýchlejšie ako v USA. Avšak celkový počet aut na cestách je nižšie oproti USA. Čínska spotreba ropy je nižšia v porovnaní s USA. So zvyšujúcim sa predajom aut Čínska spotreba ropy určite porastie.

Zdroj: TopForeignStocks

Facebook komentár