Cinsky_sud_zakazuje_dovoz_a_predaj_takmer_vsetkych_iPhonov

Čínsky súd zakázal predaj a dovoz väčšiny modelov iPhonov, vrámci ohromujúceho rozhodnutia, ktorý určite vyostruje nepríjemnú obchodnú vojnu medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Zákaz nezahŕňa nový iPhone XS, iPhone XS Plus alebo iPhone XR, ktoré ešte neboli k dispozícii, keď spoločnosť Qualcomm žalobu podávala. Podľa analytika spoločnosti Daniel Braves – Daniela Ivesa, tieto telefóny, na ktoré sa zákaz vzťahuje, tvoria približne 10% až 15% súčasných predajov iPhone v Číne.

Súd udelil dvojicu predbežných súdnych príkazov, ktoré požadoval americký výrobca mikročipov Qualcomm. Spoločnosť Qualcomm tvrdí, že spoločnosť Apple porušuje dva patenty v zariadeniach iPhone 6S, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 7, iPhone 7, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X.

Podľa Qualcommu, patenty umožňujú ľuďom upravovať a meniť fotografie na telefóne a spravovať aplikácie pomocou dotykovej obrazovky.

Praktický účinok súdneho príkazu ešte nie je jasný. Rozhodnutie bolo oznámené verejne v pondelok, ale nadobudlo účinnosť v priebehu minulého týždňa, avšak firma Apple vo vyhlásení uviedol, že všetky modely iPhonov zostávajú v Číne k dispozícii.

Hlavný právnik spoločnosti – Donald Rosenberg, vo vyhlásení uviedol: “Ak spoločnosť Apple poruší pokyny, spoločnosť Qualcomm sa bude usilovať o presadzovanie príkazov prostredníctvom súdov na vynucovanie, ktoré sú súčasťou čínskeho súdneho systému.”

Spoločnosť Apple obvinila spoločnosť Qualcomm z hrania špinavých trikov, vrátane uplatnenia patentov, ktoré už boli zrušené medzinárodnými súdmi, a ďalších patentov, ktoré nikdy predtým nepoužili. Spoločnosť Apple uviedla, že na súde bude pokračovať v súdnej žalobe.

Spoločnosť Apple vo vyhlasení uviedla: “Pokus spoločnosti Qualcomm zakázať naše produkty je ďalším zúfalým krokom spoločnosti, ktorej nezákonné praktiky sú predmetom vyšetrovania zo strany regulačných orgánov po celom svete.”

Spoločnosť Apple v pondelok podala návrh na súd, aby svoje rozhodnutie prehodnotil. Spoločnosť Qualcomm schvaľuje postup, keďže Apple dlhuje peniaze za používanie jej technológie.

Don Rosenberg, hlavný právnik spoločnosti Qualcomm vo vyhlásení uviedol: “Hlboko si vážime svoje vzťahy so zákazníkmi, len zriedkavo k pomoci využívame súdy, ale jedná sa o dôveru v potrebu chrániť práva duševného vlastníctva,” . “Apple naďalej využíva naše duševné vlastníctvo a odmieta nás za kompenzovať.”

Investori boli väčšinou chladný. Akcie spoločnosti Apple v pondelok popoludní boli v nezmenenej hodnote. Akcie spoločnosti Qualcomm pridávali 2%.

Tieto šoky navyšujú hrozbu zhoršenia obchodnej vojny

Rozhodnutie bolo prekvapením. Súdne príkazy na zastavenie predaja produktov sa zriedka odsúhlasujú a od Číny sa očakáva, že žiadosť spoločnosti Qualcomm okolo zákazu odmietne.

Hoci nie je možné vedieť, či pri rozhodovaní zohrávala úlohu aj politika, Čína a Spojené štáty sú zapletené do obchodnej vojny formou odvety, ktorá by sa mala zhoršovať.

Niekoľko dní po tom, čo sa americký prezident Donald Trump a čínsky prezident Xi Jinping dohodli na 90-dňovom obchodnom prímerí, Kanada oznámila, že zadržala a do USA vydajú hlavnú finančnú riaditeľku najväčšej telekomunikačnej spoločnosti v Číne – Huawei.

Ak sa krajiny nedokážu dohodnúť na trvalej dohode do konca 90-dňového prímeria, Trump pohrozil, že zavedie sadzby v podstate na všetky čínske vývozy do Spojených štátov, ktoré ešte dovozným clám nepodliehajú.

Celosvetový súboj technologických gigantov

Spoločnosť Apple a Qualcomm sa súdia po celom svete. V stávke sú miliardy dolárov a každá zo strán si nárokuje na svoje.

V roku 2017, spoločnosť Apple žalovala spoločnosť Qualcomm za 1 miliardu dolárov potom, čo tento výrobca čipov zastavil platby za exkluzívne právo umiestnenia svojich čipov do telefónov iPhone. Qualcomm svoje zadržala platby po tom, čo Európska únia začala ich vyšetrovanie. EÚ v konečnom dôsledku považovala platby za nelegálne. V januári roka 2018, Európska komisia nariadila spoločnosti Qualcomm uhradiť pokutu vo výške 1,2 miliardy dolárov.

Spoločnosť Apple a Qualcomm sa tiež žalujú v niekoľkých samostatných patentových sporoch. Spoločnosť Qualcomm v jednom prípade požiadala amerického federálneho sudcu o zákaz predajov iPhone. V júni sudca Komisie pre medzinárodný obchod zistil, že spoločnosť Apple porušila jeden z patentov spoločnosti Qualcomm týkajúcich sa technológie šetriacej batérie.

V júli spoločnosť Qualcomm uviedla, že Apple už nebude používať modemy v telefónoch iPhone. Qualcomm po oznámení znížila svoju prognózu zisku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár