Merkelova_reaguje_na_utoky_Trumpa_okolo_podhodnotenia_eura_2017

Nemecká kancelárka Angela Merkelová reagovala na predchádzajúce pripomienky tímu prezidenta USA – Donalda Trumpa, kde poradca pre obchodnú politiku poznamenal, že mena euro je “očividne podhodnotenou.”

Počas dnešného dňa po stretnutí so švédskym premiérom, podľa agentúry Bloomberg News poznamenala: “Nebudeme vykonávať žiadny vplyv na Európsku centrálnu banku, takže túto aktuálnu situáciu meniť nemôžeme a ani nechceme.”

“Okrem toho, na globálnom trhu sa so všetkými ostatnými snažíme spravodlivo obchodovať, vďaka našim konkurenčným produktom.”

V skorších hodinách dnešného dňa, Trumpov poradca pre obchodnú politiku – Peter Navarro pre denník Financial Times poznamenal, že Nemecko voči iným národom v Európskej únii a proti USA využíva “očividne podhodnotené” euro.

Navarro pre denník Financial Times poznamenal, že výhodné obchodné postavenie Nemecka v rámci EÚ bolo jedným z hlavných dôvodov zániku obchodnej dohody medzi USA a EÚ, známej ako TTIP. Vzhľadom k tomu, vláda usilovala o bilaterálne obchodné dohody na úkor multilaterálnych obchodov.

Súvisiace: Európa sa rozpadá. Záchrana nebude ľahká, ale existuje

Nemecko tak podľa jeho vyjadrení zneužíva ostatné krajiny EÚ, aby si vedelo vyjednať tie najvhodnejšie podmienky a aj na úkor ostatných. Malo tak urobiť aj cez očividne podhodnotenú menu.

Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo, alebo TTIP predstavuje navrhovanú dohodu o obchode medzi EÚ a USA.

Euro sa počas dnešného dňa, po jej vyjadrení prehuplo do zisku. Aktuálne voči americkému doláru rastie o 0,8% na 1,0783.

Merkelova_reaguje_na_utoky_Trumpa_okolo_podhodnotenia_eura_2017_graf

Počas minulý týždeň Ted Malloch, ktorý je ekonomickým poradcom nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a s najväčšou pravdepodobnosťou sa stane novým veľvyslanec USA pri EÚ, pre BBC povedal, že euro sa v najbližších 18 mesiacoch “môže zrútiť.”

Súvisiace: Euro nemôže prežiť, ak sa Európa nezmení

Malloch pre BBC poznamenal: “Jediná vec, ktorú by som v roku 2017 vykonal, je odpredaj meny euro,” … ” Myslím, že mena neprechádza len oslabením, ale má naozaj skutočné problémy a v skutočnosti by mohla v nasledujúcom roku, alebo roku a pol čeliť kolapsu. Nie som jediný človek, alebo ekonóm ktorý si to myslí.”

Graf možného podhodnotenia priniesla aj agentúra Bloomberg:
Merkelova_reaguje_na_utoky_Trumpa_okolo_podhodnotenia_eura_2017_graf_2

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, FinancialTimes, BBC

Facebook komentár