Euro_voci_dolaru_prudko_rastlo_po_Draghiho_pripomienkach_2017

Euro dnes dosiahlo prudký nárast, keďže prezident Európskej centrálnej banky (ECB) – Mario Draghi počas dňa diskutoval nad inflačnými očakávaniami a potenciálnom ukončení ich programu nákupu aktív.

Draghi povedal, že centrálna banka videla známky “nespochybniteľného zlepšenia” v raste eurozóny a poukázala na plány pre politikov, aby začali diskutovať o možných zmenách v rámci svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania (QE), už na jeseň.

Nenastavili časový rámec pre sprísnenie extrémne uvoľnenej menovej politiky banky, ale povedal, že politici sa jednomyseľne zhodli že začnú o nej rokovať po letnej prestávke.

Draghi na tlačovej konferencii v nemeckom Frankfurte povedal: “V názoroch pre neurčenie presného dátumu sme jednotní, ale povedali sme si že prejednáme zmeny v budúcnosti,” … “Jednoducho sme si povedali, že naša diskusia by sa mala konať počas jesene.”

Na základe Draghiho pripomienok, euro vyskočilo takmer na 14-mesačné maximá k úrovni $ 1,1571, čím zotavilo straty ktoré nastali po bezprostrednej nadväznosti na skoršie rozhodnutie politiky ECB.

Jednotná mena voči americkému doláru najprv klesla na $ 1,1479, potom čo ECB jednomyseľne zahlasovala za ponechanie úrokových sadzieb na úrovni 0,00 percenta a uviedla, že aj naďalej sa chystá zasiahnuť a zvýšiť “veľkosť alebo trvanie” v jej nákupných stimuloch, ak by hospodársky výhľad smeroval na nižšie úrovne.

Súvisiace:
Sú centrálni bankári ďalšími obetnými baránkami?
Draghi: “Je príliš skoro na znižovanie stimulu od ECB”

Hoci Draghi povedal, že centrálna banka napriek tomu nemala na mysli obmedzenie programu, keď uviedol, že v septembri je potrebné mať informácie, aby sa vedeli prejednať aj tieto otázky.

Tieto informácie by mali obsahovať aj inflačné dáta, ktoré podľa Draghiho zostávajú hlboko pod jeho cieľom, ktorý je tesne pod 2 percentami.

Draghi poznamenal: “Inflácia nie je tam, kde chceme aby bola, alebo kde by mala byť.”

Dodal, že ciele ECB sú aj naďalej opodstatnené a že sú “presvedčení,” že inflácia sa tam aj nakoniec dostane. Dodal však, že pravdepodobne zostane okolo súčasných hodnôt aj počas nadchádzajúcich mesiacov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár