Európa a Čína sa dohodli na novej dohode ohľadom menového swapu, k posilneniu obchodu a investícií medzi týmito dvomi krajinami.

Podľa podmienok dohody medzi Európskou centrálnou bankou a Čínskou ľudovou bankou, môže sa jednať celkovo o objemy vo výške až 350 miliárd juanov a 45 miliárd eur.

Dohoda je jednou z najväčších menových obchodov medzi Čínou a ne-ázijskym obchodným partnerom a bude mať trvanie až troch rokov.

Obchod tovarov a služieb medzi Európou a Čínou každým rok je na úrovni približne 480 miliárd eur a Európska únia je pre Čínu najväčším vývozným trhom na svete.

( Súvisiace: Čína spúšťa celosvetovú menu,krytú zlatom – Američania si teraz musia nájsť dôvod na vojnu proti nej )

Čína tlačí na internacionalizáciu svojej meny jüanu a ich mena sa už používa pri realizácií rastúceho počtu transakcií na medzinárodných trhoch.

Po celé roky Peking udržuje prísnu kontrolu nad jüanom – fixáciou meny k americkému doláru, ako spôsob podpory výroby v exportne orientovanej ekonomike, aj keď sa v poslednej dobe pomaly snaží uvoľniť svoje postavenie.

Analytik Kathleen Brooks povedal: „Táto swapová dohoda umožní väčší objem obchodu a investícií medzi týmito veľmocami, ktoré majú byť vykonané v eurách a čínskych jüanoch, bez toho aby ste ich museli previesť na inú menu, ako napríklad – americký dolár“.

Brooks ďalej poznamenal: “Je to spôsob, ako podporiť európsky a čínsky obchod, ale nerobiť to s americkým dolárom,” … “Je to trochu ako vytláčanie tzv. prostredníka, zrazu tam v skutočnosti nebude žiadne riziko vyplávajúce z amerického dolára.”

( Súvisiace: Bude v tomto roku americký dolár nahradený čínskym juanom? )

Už v júni Čína dosiahla podobnú dohodu s Centrálnou Bankou Anglicka v hodnote až 200 miliárd juanov.

Dohoda s ECB prichádza počas politických problémov v USA, čo ma vplyv na oslabenie amerického doláru voči mnohým ďalším svetovým menám.

Hovorca ECB uviedol, že dohoda bola dokončovaná v posledných niekoľko mesiacov.

Juan, tiež nazývaný renminbi je v súčasnej dobe obchodovaný priamo s americkým dolárom, austrálskym dolárom a japonským jenom.

V septembri tohto roka, Banka pre medzinárodné platby oznámila, že čínsky jüan sa stal deviatou najviac obchodovanou menou na svete.

( Súvisiace: Čínsky jüan sa zaradil medzi najviac obchodované meny )

Čínsky juan bol zapojený do 2,2% podielu devízových obchodov po celom svete,  čo je viac ako dvojnásobok podielu z apríla roku 2010.

Dolár sa podieľal na 87% všetkých obchodov, euro bol súčasťou 33% obchodov, a japonský jenu sa podieľal na 23% všetkých menových obchodoch.

Zdroj: BBC

Facebook komentár