Deutsche_Bank_chce_ziskat_8_miliard_eur_na_jej_zasadnu_reorganizaciu_2017

Deutsche Bank plánuje získať kapitál, keďže k odpredaju ponúkne časť svojej divízie správy aktív (asset management) a vykoná prepracovanie svojej obchodnej štruktúry, ako sa snaží opäť postaviť na nohy, keď už 2 roky má čo do činenia s jej negatívnou minulosťou a čelí obrovským stratám.

Pre strategickú reorganizáciu sa počas dnešného dňa rozhodlo na schôdzi dozornej rady, ako v minulom roku dosiahla čistú stratu vo výške 1,4 miliardy eur a aktuálne sa tak naozaj snaží urobiť veľkú čiaru za rozsiahlou sériou škandálov, ktoré už od roku 2012 neustále zasahujú jej súvahu.

Toto rozhodnutie znamená ústup od stratégie, ktorá bola oznámenou pred menej ako dvoma rokmi, kedy banka oddelila svoju divíziu investičného bankovníctva a niektoré jej časti predala a prišla tak so svojim štvrtou snahou o získanie kapitálu od roku 2010.

Súvisiace: Ako sa „arogantná“ Deutsche Bank stala tak slabou

Generálny riaditeľ John Cryan v rozhovore s novinármi uviedol: “Na realizovanej stratégií je zrejmé, že sme vykonali základné zmeny.”

“Vďaka týmto opatreniam sa Deutsche Bank stala silnejšou a posunuli sme nás späť na pevnú cestu k udržateľnému rastu.”

Deutsche 21. marca plánuje začať vydávanie práv na kúpu 687,5 milióna nových akcií, v hodnote 8 miliárd eur (8,5 miliardy dolárov), čo predstavuje 39 percentnú zľavu na piatkovú zatváraciu cenu, na úrovni 19,14 eur.

Banka taktiež uviedla, že plánuje vykonať odpredaj menšinového podielu vo svojej divízií správy majetku a odpredať ďalšie aktíva, čím získa ďalšie 2 miliardy eur, vďaka čomu by mala dosiahnuť svoj ukazovateľ kapitálovej primeranosti, nad úrovňou 13 percent.

Deutsche opäť zjednotí svoju tzv. „dojnú kravou“ obchodovania s cennými papiermi a korporátnych financií pod jednu strechu, ktoré v roku 2015 oddelila.

V rámci ďalšej zmeny ohľadom svojich nastolených plánov, tento veriteľ ustúpil od plánu predať svoju maloobchodnú jednotku Postbank, keďže by podľa jej vyjadrení nebolo možné vykonať ju za prijateľnú cenu. Namiesto toho tak aktuálne chce tieto operácie znovu začleniť do jeho druhej nemeckej maloobchodnej divízie.

Cryan poznamenal: “Sme veľmi pozitívnymi ohľadom vyhliadok na nemecké bankovníctvo.”

Tieto opatrenia znamenajú, že banka tak bude mať do budúcna len tri obchodné divízie: súkromné aj komerčné bankové operácie zamerané na Nemecko, korporátne a investičné bankovníctvo a jej divíziu správy majetku.

Deutsche bude podporovať vedúci maloobchodného bankovníctva – Christian Sewing a Markus Schenck pomôže Cryanovi s reorganizáciou.

Súvisiace: Koľko času ešte majú centrálne banky?

Schenck sa tiež stane spolu-riaditeľom investičnej divízie spolu s Garthom Ritchiem, ktorý v súčasnej dobe stojí na čele obchodnej divízie pre oblasť dlhopisov a akcií. Jeffrey Urwin, ktorý vedie oblasti firemného a investičného bankovníctva by mal podľa očakávaní odstúpi už koncom tohto roka.

Akcie Deutsche Bank sa zotavili z rekordne nízkej úrovne 9,90 eur, ktorú dosiahli na jeseň minulého roka, ale stále sú v 25% strate, odkedy do vedenia banky nastúpil Cryan (v júli 2015). Aktuálne sa táto nemecká banka obchoduje za menej ako polovicu účtovnej hodnoty, čo z nej robí jednu z 10 najslabších bánk v Európe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, The Sydney Morning Herald

Facebook komentár