Druhy_najbohatsi_Cinan_varuje_pred_najvacsou_bublinou_v_historii_2016

Čínsky miliardár Wang Jianlin sa obáva o trh s nehnuteľnosťami v krajine.

Magnát, ktorý vytvoril svoj majetok na trhu s nehnuteľnosťami a vlastní najväčšieho realitného developera – Dalian Wanda Group nedávno prišiel s varovaním, že prehriaty trh s nehnuteľnosťami Číny je “najväčšou bublinou v histórii.”

Čína k trhu s nehnuteľnosťami má vzťah “zbožňovania alebo nenávisti.” Nedávno sa pokúsila schladiť prehriate trhy vo veľkých mestách s obmedzeniami okolo predaja nehnuteľností, kde dokonca trestala realitné agentúry ktoré vytvárali falošný pocit naliehavosti, keďže kupujúcim často hovorili, aby okamžite nakúpili inak o ne prídu.

Súvisiace: Najbohatší muž Číny preferuje obchody s Veľkou Britániou – pred USA a EÚ

Napriek tomu úsilie vlády príliš nepomohlo spomaliť trh, keďže predaje nehnuteľností v auguste v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli až o 31,8%.

Wang ďalej povedal, že v boji proti hlavnému problému tejto bubliny nevidel “žiadne vhodné riešenie”, ktoré predstavuje rozdiel v cenách domov medzi veľkými mestami a mestami ďalších oblastí s nižšími cenami. Začiatkom tohto roka Wang podľa agentúry Reuters povedal, že trhu môže trvať 4 až 5 rokov, aby strávil zásob v troch až štyroch mestách.

Wang ďalej v nedávnom vyjadrení poznamenal: “Problémom je, že ekonomika nedosiahla dna,” … “Ak investovanie požičaných peňazí (pákový efekt) odstránime príliš rýchlo, ekonomika môže ďalej trpieť, takže budeme musieť počkať, až sa ekonomika dostane späť k odrazeniu. Pákový efekt a dlhy sa musia postupne znižovať.”

Súvisiace: Investície Číny do USA v roku 2016 dosiahnu dvojnásobok rekordu

Wang je podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg hodnotený, ako druhý najbohatším jednotlivcom v Číne, s čistou hodnotou majetku na úrovni 32,1 miliardy dolárov, za Jackom Ma.

Postupne presúva svoju pozornosť od obchodu s nehnuteľnosťami, na dobývanie kultúrneho priemyslu v oblasti zábavy, športu a cestovného ruchu. Wang v roku 2012 získal reťazec kín AMC, na začiatku tohto roka vykonala nákup Legendary Entertainment a aktuálne je v rozhovoroch ohľadom záujmu o skupinu Dick Clark Productions, ktorá udeľuje ocenenia Zlatý glóbus.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár