Čínsky akciový trh utrpel jeho najprudší pokles od roku 2007 a to malo jednoznačne negatívny vplyv na miliardárov tejto krajiny.

Wang Jianlin, ktorý je najbohatším mužom v Ázii na začiatku tohto týždňa, podľa agentúry Bloomberg stratil $ 3,6 mld.

Prevažná časť, ktorá sa skladá z $ 3 miliardovej straty pochádza iba z dvoch verejne obchodovaných spoločností v ktorých má svoj podiel.

Cena akcií spoločnosti Dalian Wanda Commercial Properties Co. klesla o 17%, čo zasiahlo jeho majetok o hodnote 2 miliárd amerických dolárov.

Súvisiace: Top Forbes: Najbohatším mužom v Číne je Wang Jianlin

Jeho podiel v spoločnosti Wanda Line Cinema Co., ktorá medzitým klesla o 10%, viedol k odpisu jeho majetku vo výške $ 1 miliardy. Zostávajúce straty sú podľa agentúry Bloomberg výsledkom Wangových podielov v súkromných spoločnostiach.

Čistý majetok Wanga je však stále v hodnote 31,2 miliardy dolárov, čo mu udeľuje titul najbohatšieho muža Ázie.

Hongkongský rezident Li Ka-Shing sa radí na druhé miesto v Ázii, s majetkom o rozsahu 30,4 miliardy dolárov. Počas výpredaja na akciovom trhu priešiel o $ 1,5 miliardy.

Tretí najbohatší muž v Ázii, ktorá je zakladateľom spoločnosti Alibaba – Jack Ma podľa agentúry Bloomberg stratil 546 miliónov dolárov, čím sa jeho majetok dostal na úroveň 29,6 miliardy dolárov.

Kombinované straty týchto troch mužov predstavujú až 5,6 miliardy dolárov.

Súvisiace: Jack Ma v tomto roku zarobil 18,5 miliárd dolárov

Podľa agentúry Bloomberg: “400 najbohatších ľudí sveta spoločne stratilo zhruba 124 miliárd dolárov a ázijskí miliardári spoločne, v posledných troch mesiacoch stratili pätinu svojho majetku.”

Japonská ekonomika sa uprostred nepokojov ustabilizovala. Tadashi Yanai, ktorý je najbohatším človekom Japonska tak v skutočnosti zaznamenal nárast hodnoty svojho majetku. Akcie jeho odevnej firmy – Fast Retailing, klesli o takmer 6%, ale jeho osobný majetok sa zvýšil o 106 miliónov na 21 miliárd dolárov.

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár