Najbohatsi_muz_Ciny_uz_nechce_porazit_Disney_2017

Najbohatší muž Číny predáva hotely a zábavné parky v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov, na základe čoho ustupuje od plánu pre porazenie spoločnosti Disney.

Dalian Wanda Group dnes oznámila plány na odpredaj 91% podielu vo viac než tucte turistických atrakcií, skupine Sunac China Holdings. Dohoda o rozsahu 9,3 miliardy dolárov zahŕňa aj 76 hotelov značky Wanda.

Wanda a Sunac v spoločnom vyhlásení uviedli, že transakcia bude dokončená do konca júla.

Tento krok prichádza rok po tom, čo zakladateľa skupiny Wanda – Wang Jianlin sľúbil rozdrviť podnikanie spoločnosti Disney v Číne, kedy označil svoje zábavné parky za “svorku”.

V máji roka 2016 poznamenal: “Naozaj Disney nemala prísť do Číny,” … “Jej finančné vyhliadky nevyzerajú tak dobre.”

Zábavné parky boli kľúčovou súčasťou plánov skupiny Wanga, kde chceli premeniť svoju firmu do jedného z hlavných hráčov v reálnej zábave, turistike a športe. Vo svojej výročnej správe roka 2016, Wanda uviedla, že úspech dvoch nových parkov – v Nanchang a Che-fej – ho inšpirovali k tomu, aby tento model priniesol aj do zahraničia.

Kým Wanda sa vzdá svojho kontrolného podielu v parkoch, bude aj naďalej používať značky podniku. Wanda bude taktiež prevádzkovať parky.

Wang v pondelok povedal, že predaj by mal prispieť k zlepšeniu bilancie skupiny Wanda, ktorá bola zaťažená dlhmi, keďže roky prechádzala cez agresívnu expanziu.

Pre čínsky obchodný časopis Caixin Wang povedal: “Pomer dlhu k aktívam tým dramaticky klesne.”

Wang, ktorý je v Číne najbohatším jednotlivcom je už dlhšie obdobie v pozitívnom nastavení ohľadom investovania v zábavnom priemysle – najmä v USA, kde v roku 2012 spoločnosť Wanda kúpila americkú sieť divadiel AMC Entertainment Holdings a len počas minulého roka kúpila Hollywoodske štúdio Legendary Entertainment za 3,5 miliardy dolárov.

Súvisiace:
Najbohatší muž Číny vyberá svojho nástupcu
Najbohatší muž Ázie kúpil Ironmana za $650 mil.

Wang taktiež opakovane vyjadril svoj záujem o kúpu Hollywoodskeho štúdia spomedzi “Top 6”. Naposledy v januári, na európskej konferencií povedal, že ak by na trh prišiel aspoň jeden z tých veľkých štúdií, bol by “šťastným kupcom.”

Avšak širší tlak čínskej vlády na zahraničné investície, môžu Wangove ambície obmedziť. Politici chcú udržať odliv kapitálu na uzde, keďže Čína musela míňať stovky miliárd dolárov, aby pozdvihla hodnotu svojej meny a nariadila tak ďalšie obmedzenie investícií a akvizícií v zahraničí.

V marci, Wang ukončil ponuku na kúpu spoločnosti Dick Clark Productions v hodnote 1 miliardy dolárov. Majiteľ produkčnej spoločnosti – Eldridge Industries uviedol, že odstupuje od dohody po tom, čo Wanda “nedodržala svoje zmluvné záväzky.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár