Europa_by_mohla_celit_dvojitej_recesii

Recesia prenasleduje Európu.

Po rekordnom raste HDP v treťom štvrťroku hrozí, že sa tento región dostane priamo do recesie, pretože rozsiahle obmedzenia zamerané na potlačenie druhej vlny koronavírusu, majú za následok rýchly koniec jej krehkého oživenia.

Štatistická agentúra Eurostat na konci minulého mesiaca vo vyhlásení uviedla, že hrubý domáci produkt EÚ medzi júlom a septembrom sa rozšíril o 12,1%. HDP v 19 krajinách, ktoré používajú menu euro sa navýšil o 12,7%. Expanzia, ktorá nasledovala po obrovskom poklesu v druhom štvrťroku, bola najväčšou od roku 1995.

Ekonomika EÚ však v porovnaní s koncom septembra minulého roku zostáva v kontrakcií o 4% a podľa vyjadrení analytikov by oživenie malo byť krátkodobé.

Andrew Kenningham, ktorý hlavným analytikom pre oblasť Európy v spoločnosti Capital Economics v poznámke ku klientom uviedol: „Je ťažké myslieť na ďalšiu príležitosť, keď takáto„ dobrá správa “prinesie tak oslabenú náladu,“ … „Druhá vlna obmedzení z dôvodu pandémie sa chystá priviesť oblasť jednotnej meny do dvojitej recesie.“

Vlády v Nemecku a Francúzsku, ktoré sú najväčšími ekonomikami v regióne, len nedávno oznámili celoštátne obmedzenia z dôvodu koronavírusu, ktoré na niekoľko týždňov prinútia zatvoriť nepodstatné podniky a reštaurácie. Taliansko oznámilo čiastočný lockdown. vrátane zatvorenia barov a reštaurácií od 18 hodiny, ak by sa však situácia okolo ohniska zhoršila, mohlo by pristúpiť k plošným obmedzeniam.

Analytička ING – Charlotte de Montpellier v piatok uviedla, že Francúzsko už „vstúpilo do druhého poklesu“ po rekordnom náraste HDP v rámci tretieho štvrťroka o 18,2% a vyhliadky na výrazné oživenie v roku 2021 „prudko oslabujú“, … „Pozitívne čísla za tretí štvrťroku sú bohužiaľ históriou a zotavenie už skončilo.“

Súvisiace:
Obchodná činnosť v eurozóne sa opäť zmenšuje
Ex Fed: Koronavírus má „zásadnejší a dlhodobejší“ vplyv ako kríza z 11. septembra 2008

Guvernér francúzskej centrálnej banky Villeroy de Galhau vo štvrtok v Paríži uviedol, že vo štvrtom štvrťroku očakáva ďalší pokles HDP, „aj keď by bolo vhodné očakávať, že bude menej výrazný“, ako na jar.

V Nemecku a Francúzsku zostanú otvorené školy a niektoré podniky, rovnako ako odvetvia ako stavebníctvo a výroba, čo čiastočne vyrovná rozsah poklesu HDP.

Ďalším poľahčujúcim faktorom je, že sila ekonomík už je v útlme, pretože sa nedokázali úplne spamätať z historických poklesov v druhom štvrťroku, čo znamená, že ďalší pokles HDP bude relatívne menej výrazný.

Nemecká ekonomika medzi júlom a septembrom, v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka vzrástla o 8,2%, avšak nachádza sa v kontrakcií o 4,2%. V Španielsku, kde sa HDP v treťom štvrťroku navýšilo o 16,7%, ekonomika je o 8,7% menšia v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019. Talianska ekonomika v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcemu roku vzrástla o 16,1%, je však o 4,7% menšia.

Podľa najnovšieho indexu nákupných manažérov spoločnosti IHS Markit, ešte pred oznámením odstávok sa obchodná aktivita v Európe nachádzala na ústupe.

Vo štvrtok, prezidentka Európskej centrálnej banky – Christine Lagardeová poznamenala, že prísnejšie opatrenia vyvolali „zreteľné zhoršenie“ krátkodobého ekonomického výhľadu.

Ďalej poznamenala: „Prichádzajúce informácie signalizujú, že hospodárske oživenie eurozóny po rýchlom tempe, ale čiastočnom a nerovnomernom oživení hospodárskej aktivity v letných mesiacoch, stráca na sile.“

Signalizovala, že ECB je pripravená prijať opatrenia na podporu ekonomiky, a uviedla že centrálna banka skúma všetky svoje potenciálne nástroje. Vlády chce zároveň vyzvať aj na zvýšenie výdavkov.

Kenningham z Capital Economics, uviedol: „Dilemou pre tvorcov politík je, že najefektívnejším spôsobom, ako utlmiť úder ďalších lockdownov, je omnoho štedrejšia fiškálna podpora, ktorá môže zahŕňať jednorazové prevody hotovosti pre domácností a podniky.“

Miera nezamestnanosti v EÚ, v mesiaci september podľa Eurostatu zostala na stabilnej úrovni 8,3%, Kenningham však varoval, že trh práce sa pravdepodobne „v nadchádzajúcich mesiacoch dostane pod rastúce napätie“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár