Zakladateľ automobilky Tesla.

Zakladateľ automobilky Tesla.

Automobilka Tesla (symbol: TSLA ) splnila svoj cieľ výroby pre rok 2020 o objeme pol milióna automobilov, čo je prvý podobný ročný výsledok.

Dokončené dodania zákazníkom, ktoré sa mierne líšia od výrobných čísiel, nedosahovali rovnaký cieľ, ako bolo dodanie 499 550 automobilov. Tento predaj sa však zaokrúhľuje na 500 000.

Celoročná výroba a dodania sa oproti úrovniam roku 2019 zvýšili o viac ako tretinu, čo je pôsobivý nárast, najmä ak vezmeme do úvahy, že hlavná továreň spoločnosti vo floridskom Fremonte bola od polovice marca do začiatku mája zatvorená na takmer dva mesiace z dôvodu pandémie Covid-19.

Celosvetová recesia spôsobená pandémiou mala tiež vplyv na zníženie celosvetového predaja automobilov. Nový závod spoločnosti Tesla v Šanghaji, ktorý bol otvorený koncom roka 2019, bol kľúčovým prvkom zvýšenej výroby a predaja.

Spoločnosť vo štvrtom štvrťroku vyrobila 179 757 automobilov, čo 71% nárast oproti predchádzajúcemu roku, a dodala 180 570 vozidiel, čo predstavuje 61% nárast. Zatiaľ čo generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk v októbri poskytol usmernenia, podľa ktorých by spoločnosť mala dosiahnuť cieľovú hodnotu 500 000 automobilov pre rok 2020, analytici z Wall Street očakávali, že spoločnosti sa to nepodarí o zhruba 9 000 automobilov, a nie len o pár stovák.

Produkcia vs. dodania automobilov spoločnosti Tesla
Tesla-dosiahla-v-roku-2020-ciel-pol-miliona-automobilov-graf

Analytik Dan Ives zo spoločnosti Wedbush Securities, napísal: Dosiahnutie tohto polmiliónového čísla „je hlavným pilierom stropu pre spoločnosť a optimistov“, vzhľadom na zásah do kúpnej sily spotrebiteľov počas pandémie. „Stručne povedané, spoločnosť Tesla vo štvrtom štvrťroku dosiahla vysokú hodnotu významného ukazovateľa a pôsobivo dosihla … do očí bijúci výkon v rámci konca roka.“

Spoločnosť má pre zvýšenie výroby ešte ambicióznejšie plány, pričom ďalšie závody sú vo výstavbe a predpokladá sa, že sa tento rok otvorí jednu mimo nemeckého Berlína a ďalšiu mimo texaského Austinu. Spoločnosť Tesla má dokonca začať v roku 2021 predávať automobily aj v Indii.

Pôsobivý rast predaja spoločnosti nie je ničím v porovnaní s rastom ceny akcií spoločnosti Tesla, ktorá za rok 2020 dosiahla prudké výnosy na hodnote 743%. Výsledky spoločnosti v rokoch 2019 a 2020 preukázali, že by mohla byť trvale zisková a jej prognóza vyšších tržieb a ziskov v budúcnosti pomohla podporiť rast akcií.

Ostatné automobilky by mali v utorok hlásiť celkové tržby z USA a neskôr v mesiaci súhrnné výsledky predajov za rok 2020. Očakáva sa však, že v dôsledku dopadov recesie a pandémie, väčšina zaznamená pokles predajov.

Akokoľvek pôsobivé môžu byť predajné čísla spoločnosti Tesla, v porovnaní so zavedenými automobilkami sú mizivé. Najväčší svetový výrobca automobilov – Volkswagen v roku 2019 po celom svete predal necelých 11 miliónov automobilov. Najväčšia americká automobilka – spoločnosť General Motors za roku 2019 vykázala globálne predaje 7,7 milióna automobilov.

Nárast akcií spoločnosti Tesla za posledných 18 mesiacov z nej urobil najhodnotnejšiu automobilku na svete. Jej súčasná trhová kapitalizácia predstavuje zhruba kombinovanú hodnotu ďalších ôsmich najhodnotnejších svetových výrobcov automobilov – Toyota, Volkswagen, Daimler, GM, BMW, Honda, Hyundai a Ford.

1-ročný graf akcií automobilky Tesla
Tesla-dosiahla-v-roku-2020-ciel-pol-miliona-automobilov-graf-cena

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár