Ako-Tesla-zarobila-viac-ako-1-miliardu-dolarov

Tesla dosahuje pokroky pri transformácii zo starého podniku na zrelú automobilku. A má čísla, ktoré to dokazujú.

Čo sa deje: Spoločnosť zaoberajúca sa elektrickými automobilmi v druhom štvrťroku dosiahla rekordný zisk na hodnote 1,1 miliardy dolárov. To je viac ako dvojnásobok z 438 miliónov dolárov, ktoré zarobila v prvom štvrťroku, a viac ako 10-násobok čistých príjmov, ktoré vykázala pred rokom.

Akcie spoločnosti Tesla , ktoré pred pondelkovým oznámením zisku vzrástli o viac ako 2%, následne pred riadnymi obchodnými hodinami rástli o ďalších 1,5%.

Graf vývoja akcií spoločnosti Tesla po výsledkoch: 

Ako-Tesla-zarobila-viac-ako-1-miliardu-dolarov-graf

Ako to teda spoločnosť Tesla dokázala?

1) Predaj automobilov: Spoločnosť Tesla v druhom štvrťroku vyrobila a dodala viac ako 200 000 vozidiel, čo je historické maximum.

2) Znížené náklady: Spoločnosť znížila náklady vo svojich továrňach a zvýšila tak svoju prevádzkovú maržu na 11%, čo je porovnateľné s konkurenciou ako GM.

Spoločnosť Tesla taktiež zarobila 354 miliónov dolárov z predaja regulačných kreditov iným výrobcom automobilov, ktorí ich používajú na splnenie environmentálnych noriem a na zabránenie vysokým pokutám. Firma Tesla však bola na týchto príjmoch závislá oveľa menej ako v minulosti – čo je dobré znamenie, pretože ostatné firmy začali vyrábať viac svojich vlastných elektrických vozidiel, čo znižovalo potrebu týchto kreditov.

Napriek tomu by nasledujúce mesiace mohli byť volatilné a vyvíjať tlak na trhovú hodnotu spoločnosti Tesla v objeme takmer 634 miliárd dolárov.

Analytik z banky JPMorgan – Ryan Brinkman, ďalej poznamenal: „Vysoké ocenenie spoločnosti Tesla ponecháva malý priestor pre menej než dokonalé výnosy,“ … „Videli sme niekoľko menej ako dokonalých vyhlásení.“

Generálny riaditeľ Elon Musk však varoval, že nedostatok počítačových čipov, ktorý ovplyvňuje celý automobilový priemysel, naďalej predstavuje problémy.

Investorom povedal: „Zatiaľ čo vyrábame autá na plné obrátky, celosvetový nedostatok čipov zostáva byť naozaj vážny,“ … „Po zvyšok tohto roka bude naše tempo rastu určovať najpomalšia časť nášho dodávateľského reťazca.“

Spoločnosť Tesla do roku 2022 odsunula svoje plány pre produkciu ťahačov s návesmi „z dôvodu obmedzenej dostupnosti batériových článkov a výziev globálneho dodávateľského reťazca“. Tiež naznačil, že odďaľuje debut svojho elektrického pickupu, keď sa pokúša začať s výrobou v nových továrňach neďaleko Austinu (Texasu) a nemeckého Berlína.

Táto rozšírená kapacita je dôležitá, pretože konkurenti začnú vyrábať viac elektromobilov, čo by mohlo zasiahnuť podiel spoločnosti Tesla na trhu.

Súvisiace:
Tesla „zvoláva k oprave“ takmer 300 000 čínskych vozidiel Modelov 3 a Y
Tesla začína používať vnútorné kamery, aby zaistila, či vodiči venujú pozornosť

Analytik z Bank of America, John Murphy v poznámke ku klientom uviedol: „Zatiaľ čo firma Tesla je zjavným priekopníkom na trhu s elektromobilmi a úspešne sa odlíšila, po príchode novších účastníkov na trhu elektromobilov, pôsobnosť automobilky Tesla sa presúva z vákua do čoraz viac preplneného priestoru.“

Zaujímavosť na záver: Fanúšikovia spoločnosti Tesla, ktorí sa zúčastňujú rozhovorov s investormi pri vyhlasovaní štvrťročných príjmov, aby počuli najnovšie informácie od Muska, môžu byť v budúcnosti sklamaní. V pondelok naznačil, že s najväčšou pravdepodobnosťou preskočí nadchádzajúce správy o príjmoch, „pokiaľ nebude musieť povedať niečo skutočne dôležité.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár