Tesla-zacina-pouzivat-vnutorne-kamery-aby-zaistila-ci-vodici-venuju-pozornost

Podľa poznámok k vydaniu agentúry CNBC spoločnosť Tesla začala v niektorých vozidlách typu 3 a Y používať interiérové kamery, aby zaistila, že vodiči budú pri používaní asistenčných funkcií venovať pozornosť vozovke.

Ich vozidlá Model 3 a Model Y už mali kamery v kabíne otočené k vodičovi, príručky majiteľov spoločnosti však uviedli, že sa nepoužívajú na monitorovanie vodičov. Namiesto toho systémy spoločnosti Tesla vyžadovali od vodičov tzv. „check-in“ dotyk na volante, ktorý je vybavený senzormi.

Podľa Kevina Smitha, ktorý si kupuje už druhý automobil od spoločnosti Tesla v meste Murfreesboro, štátu Tennessee, spoločnosť Tesla podľa jeho slov informuje vodičov, že ich interiérové kamery boli zapnuté na účely sledovania vodičov v nových vozidlách, ktoré nemajú radarové snímače. Smith uviedol, že vo štvrtok prevzal crossover 2021 Tesla – Model Y.

Tieto technologické zmeny prichádzajú v rámci regulačnej kontroly bezpečnosti vozidiel Tesla v USA, ale aj v zahraničí. Spoločnosť čelí desiatkam federálnych prešetrení týkajúcich sa základných príčin nehôd automobilov spoločnosti Tesla v USA, pričom niektoré z nich mohli zahŕňať práve využívanie autopilota.

Súvisiace: Elon Musk tvrdí, že Tesla uvažuje o závode v Rusku

Automobilka Elona Muska predáva svoje asistenčné systémy pre vodičov pod značkami Autopilot a Full-Self Driving alebo FSD, ktoré sú voliteľným vylepšením v hodnote 10 000 dolárov. Spoločnosť Tesla taktiež niektorým vodičom, ktorí zaplatili za FSD ponúka možnosť vyskúšať nedokončené funkcie asistencie vodičom vo svojom programe FSD Beta, čím ich efektívne dokáže dostať do tzv. beta testovania.

Príručky majiteľov spoločnosti Tesla upozorňujú vodičov, že používanie týchto systémov vyžaduje „aktívny dohľad“. Majitelia však opakovane preukázali nadmernú dôveru v systémy, zdieľanie videí a záznamov o jazde pri zaspávaní za volantom, jazde bez rúk za volantom alebo dokonca jazde pri sedení na spolujazdcovi alebo na zadnom sedadle automobilu.

Federálny dozorný orgán pre bezpečnosť vozidiel – Národná rada pre bezpečnosť v doprave USA vyzval spoločnosť Tesla, aby zastavila beta testovanie na verejných komunikáciách s využitím zákazníkov, namiesto profesionálov a aby do svojich vozidiel pridali dôkladné monitorovanie vodičov.

Nie je jasné, či nový kamerový monitorovací systém vodičov spoločnosti Tesla a autá bez radaru spĺňajú normy stanovené NTSB alebo iné bezpečnostné normy.

Skúsenosti jedného majiteľa

Kevin Smith si objednal svoj model 2021 Model Y koncom marca a očakával, že dostane vozidlo so sadou senzorov spoločnosti Tesla, ktorá bola predtým uvedená na trh, vrátane radaru.

Avšak počas minulého týždňa spoločnosť Tesla v blogovom príspevku oznámila, že vylúči radar a zníži funkčnosť vozidiel. V tomto príspevku bolo taktiež uvedené, že spoločnosť Tesla obnoví chýbajúce funkcie, akonáhle spoločnosť Tesla prevedie zákazníkov na verziu svojich asistenčných a bezpečnostných prvkov s „jednoznačným sledovaním“ alebo kamerou.

Predtým, ako si mohol nechať doručiť svoj nový Model Y, bol Smith v rámci „Order Update“ na webe Tesla požiadaný, aby potvrdil, že akceptuje upravený automobil za rovnakú cenu, akú si pôvodne objednal.

V opise je uvedené, že spoločnosť prechádza na jej kamerový systém služby Autopilot s označením Tesla Vision, a že niektoré nové automobily dodané od mája 2021 nebudú mať radar. Varovala tiež, že Vision môže byť dodávaný s niektorými funkciami „dočasne obmedzenými alebo neaktívnymi“, a uviedla, že Tesla tieto funkcie obnoví prostredníctvom bezdrôtových softvérových aktualizácií v „nasledujúcich týždňoch“.

Aktualizácia objednávky pre zákazníkov spoločnosti Tesla, ktorí prevzali dodávku modelu 3 alebo modelu Y v máji 2021.

Aktualizácia objednávky pre zákazníkov spoločnosti Tesla, ktorí prevzali Modelu 3 alebo Modelu Y v máji 2021.

Keď prevzal svoj Model Y s pohonom všetkých kolies 2021, Smith na dotykovej obrazovke vozidla uvidel „poznámku o vydaní“, ktorá ho informovala o aktualizácii palubnej kamery:

„Kabínová kamera nad spätným zrkadlom môže aktuálne detekovať a upozorňovať na nepozornosť vodiča, keď je zapnutý režim Autopilot. Údaje z kamery neopúšťajú samotný automobil, čo znamená, že systém nemôže ukladať ani prenášať informácie, pokiaľ nie je povolené zdieľanie údajov. Ak chcete zmeniť nastavenia údajov, klepnite na dotykovej obrazovke auta na Ovládacie prvky> Bezpečnosť a zabezpečenie> Zdieľanie údajov. “

Súvisiace: Tesla môže byť na tom v Číne oveľa horšie, ako si ktokoľvek myslel

Pridaním kamerového monitorovacieho systému vodiča sa neobnovia asistenčné a bezpečnostné prvky vodiča, spoločnosť Tesla uviedla, že je zatiaľ vypnutá.

Časopis Consumer Reports a Poisťovací inštitút pre bezpečnosť cestnej premávky v stredu odstránili najvyššie bezpečnostné doložky pre Model 3 v USA po tom, čo spoločnosť oznámila, že z týchto vozidiel vylúčila radar. Správy od spotrebiteľov uvádzali: „Najvyššia vládna hodnotiaca agentúra pre bezpečnosť vozidiel tvrdí, že vozidlám môžu chýbať niektoré kľúčové pokročilé bezpečnostné prvky, vrátane varovania pred čelnou zrážkou (FCW) a automatického núdzového brzdenia (AEB).“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár