Výsledky predajov automobilky Tesla v Číne znepokojujú investorov.

Výsledky predajov automobilky Tesla v Číne znepokojujú investorov.

Nedávna nepríjemná kampaň voči spoločnosti Tesla v Číne, ktorá navýšila negatívnu publicitu, zjavne poškodzuje jej tamojšie predaje, čo vyvoláva obavy investorov.

Podľa údajov zverejnených Čínskou asociáciou osobných automobilov, líder z oblasti elektrických automobilov počas mesiaca apríl v Číne predal menej ako 26 000 automobilov, čo oproti marcu predstavuje prepad o 27%. Pokles nastal v období, keď čínski výrobcovia elektromobilov, ako sú Nio, Xpeng a Li Auto, na domácom trhu ohlásili zlepšené predaje elektromobilov.

Spoločnosť Tesla sa minulý mesiac stala terčom protestu na najväčšom čínskom autosalóne v Šanghaji, kde sa majitelia spoločnosti Tesla sťažovali na problémy so svojimi automobilmi. Päť čínskych regulačných agentúr dokonca spochybňuje kvalitu jej automobilov Modelu 3, vyrobených v Šanghaji.

Objavili sa aj správy, že čínska armáda dokonca zakázala vjazd vozidiel Tesla do svojich komplexov, vyjadrujúc obavy, že kamery vybavené na palube môžu byť použité na špionáž, čo výkonný riaditeľ automobilky Tesla – Elon Musk poprel.

Známy analytik so zameraním na technologický priemysel – Dan Ivess zo spoločnosti Wedbush Securities, poznamenal: „Očakávalo sa, že jej aprílové tržby začnú postupne klesať, ale nie až v takom rozsahu,“ … “Čína predstavuje oporu optimizmu voči spoločnosti Tesla. Čísla predajov ukazujú, že aprílové výsledky boli slabšie.”

Ceny akcií v utorok zasiahol aj článok agentúry Reuters, že Tesla zastavila plány na nákup pozemkov pre rozšírenie svojho šanghajského závodu so zameraním na globálny exportný uzol, kvôli neistote ohľadom napätia medzi USA a Čínou. Správa citovala nemenované zdroje oboznámené s plánmi spoločnosti.

Spoločnosť Tesla nereagovala na žiadosť o komentár ani k aprílovým predajom v Číne, ani k plánom čo sa týka svojich závodov v Šanghaji. Spoločnosť oznamuje výsledky svojich celosvetových predajov na štvrťročnej báze a bez segmentácie pre konkrétne trhy, alebo čo sa týka konkrétnych mesiacov. Agentúra Reuters uviedla, že Tesla uviedla, že šanghajská továreň sa „vyvíja podľa plánu“.

Správy o čínskych predajoch a správa agentúry Reuters pomohli poslať akcie spoločnosti Tesla na začiatku obchodovania do 3% straty, čo nastalo po ešte razantnejšom prepade pred riadnym obchodovaním.

Pozoruhodný nárast cien akcií spoločnosti Tesla o 743% v roku 2020 dostal spoločnosť Tesla k statusu jednej z najcennejších amerických spoločností akéhokoľvek druhu a zďaleka najhodnotnejšej automobilke sveta, v hodnote až šiestich najväčších výrobcov automobilov dohromady.

Po pokračovaní tohto vývoja v prvých týždňoch roku 2021, však akcie dosiahli vrchol koncom januára po tom, čo spoločnosť oznámila zisk za štvrtý štvrťrok, ktorý bol miernym sklamaním.

Toto sklamanie spôsobilo pokles akcií spoločnosti Tesla zo svojho maxima o 29%, čo nastalo dokonca ešte pred utorňajším poklesom, čím sa akcie dostali do územia medvedieho trhu (pokles o viac ako 20%).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár