Zakladateľ automobilky Tesla - Elon Musk.

Zakladateľ automobilky Tesla – Elon Musk.

Automobilka Tesla sa práve stala šiestou spoločnosťou v histórii USA s hodnotou 1 bilión dolárov.

Akcie spoločnosti Tesla v pondelok vyskočili o viac ako 12 % a uzavreli na približne 1 025 dolároch, k čomu prispeli aj dve dobré správy: skupina Hertz oznámil rekordnú objednávku 100 000 vozidiel značky Tesla, pre svoj vozový park a vplyvný automobilový analytik banky Morgan Stanley – Adam Jonas nedávno zvýšil svoj cenový cieľ pre akcie firmy Tesla na 1 200 dolárov.

Tento výrazný jednodňový zisk posunul hodnotu spoločnosti Tesla tesne nad hranicu 1 bilióna dolárov. Táto trhová kapitalizácia je menej ako polovičná oproti skupine Apple, ktorá je najhodnotnejšou spoločnosťou sveta s 2,5 biliónmi dolárov, a spoločnosti Microsoft s označením č. 2, ktorá má hodnotu 2,3 bilióna dolárov. Ďalšími členmi biliónového klubu sú materská spoločnosť Google – Alphabet s hodnotou 1,8 bilióna dolárov a Amazon s hodnotou 1,7 bilióna dolárov.

Súvisiace: Spoločnosť Tesla plánuje predávať elektrickú energiu

Tesla je druhou najrýchlejšou spoločnosťou, ktorá prekonala hranicu 1 bilióna dolárov, pričom ju dosiahla len viac ako 12 rokov po svojej prvej verejnej ponuke akcií (IPO) v roku 2010. Rýchlejšie sa tam dostal len Facebook, ktorý na to potreboval len niečo vyše 9 rokov od IPO, čím dosiahol 1 bilión dolárov.

Najdlhšie to trvalo spoločnosti Apple, ktorá prekonala túto métu viac ako 37 rokov po tom, ako sa začala obchodovať v roku 1980, nasledovaná spoločnosťou Microsoft, ktorej to trvalo o niečo viac ako 33 rokov. Amazon potreboval 21 rokov, zatiaľ čo Google dosiahol túto hodnotu prvýkrát po 15 rokoch. Nie je nezvyčajné, že spoločnosti, ktoré dosiahnu referenčnú hodnotu 1 bilión dolárov, klesnú späť pod ňu.

Tesla v pondelok predbehla Facebook, ktorého akcie po zverejnení veľkého množstva interných dokumentov známych ako „The Facebook Papers“ klesali.

Akcie spoločnosti Facebook v piatkovom obchodovaní uzavreli pokles o viac ako 5 % a dokonca aj s miernym nárastom v pondelok sú o 17 % v strate, ako na vrchole zo začiatku tohto roka, keď bola spoločnosť ocenená na viac ako 1 bilión dolárov. Trhová kapitalizácia skupiny Facebook v pondelok uzavrela na úrovni 927 miliárd dolárov.

Naopak pre Teslu, nadšenie Wall Street z budúcnosti elektrických vozidiel posunulo trhovú hodnotu spoločnosti na viac ako 11 najväčších svetových výrobcov automobilov dohromady.

Tesla dosahuje viac než trojnásobnú hodnotu ako druhá najhodnotnejšia automobilka – Toyota, ktorá má trhovú kapitalizáciu vo výšek približne 280 miliárd dolárov a môže sa pochváliť predajmi a ziskami, ktoré prevyšujú tržby spoločnosti Tesla.

V priebehu minulého roka Tesla po celom svete predala len 500 000 automobilov, čo znamená, že jej súčasná trhová hodnota sa rovná približne 2 miliónom dolárov, v rámci jedného predaného vozidla.

Súvisiace: Elon Musk by sa mohol so SpaceX stať prvým bilionárom sveta

V tomto roku už spoločnosť predala 627 000 áut a jej cieľom je priblížiť sa k celoročnému miliónovému predaju. To by sa stále rovnalo oceneniu viac ako 1 milión dolárov za vozidlo, ale investori jednoznačne vsádzajú, že Tesla v nasledujúcich rokoch dosiahne svoj cieľ 50 % alebo viac ročného rastu v rámci predajov.

Tesla tak v pondelok vzrástla až o 12 %. Tento krok pomohol Elonovi Muskovi navýšiť svoj čistý majetok za jeden deň o viac ako 20 miliárd dolárov, keďže Musk vlastní približne 22,4 % tohto výrobcu elektrických vozidiel. Musk je tak aktuálne najbohatším mužom na svete a má hodnotu viac ako 250 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár