Model Tesla Model 3 je najpredávanejším luxusným vozidlom v Amerike napriek mnohým výzvam, ktorým Tesla čelí.

Model Tesla Model 3 je najpredávanejším luxusným vozidlom v Amerike napriek mnohým výzvam, ktorým Tesla čelí.

Elektrický sedan automobilky Tesla – Model 3, so začínajúcou cenou, ktorá sa práve znížila na 42 900 dolárov, sa v minulom roku stal najpredávanejším luxusným vozidlom, spomedzi všetkých kategórií.

To je prekvapujúce hneď z mnohých dôvodov, v neposlednom rade aj z toho dôvodu, že vozidlá na (kompletný) elektrický pohon v priebehu minulého roka tvorili len 1,2% všetkých predajov vozidiel v Amerike (podľa údajov z Edmunds.com.)

V roku 2018, spoločnosť Tesla celkovo predala 146 000 kusov Modelu 3. Jedná sa o pomerne vhodné výsledky predajov, vzhľadom na prekážky spoločnosti Tesla, ako pomerne novej automobilky a tej ktorá je pravidelne spochybňovanou za stratégiu predaja v rámci automobilového priemyslu.

Mapa predajných showroomov spoločnosti Tesly v USA poukazuje na veľké súboje od iných automobiliek. Kvôli právnym výzvam od tradičných predajcov automobilov, ktorí namietajú voči automobilovým spoločnostiam predávajúcim priamo zákazníkom, spoločnosť Tesla v niektorých štátoch nemôže svoje autá dodávať. To znamená, že niektorí zákazníci musia cestovať dosť ďaleko, aby ho naozaj získali.

Ďalšou prekážkou je aj relatívne vysoká cena automobilu. Keď bol Model 3 odhalený, začiatočná cena bola na hodnote 35 000 dolárov, čo je zhruba v súlade s mnohými luxusnými automobilmi. Bolo vidno veľké nadšenie, keď Tesla oznámila, že ešte predtým, ako bolo vozidlo odhalené v roku 2016, mala viac ako 100 000 platených rezervácií (1000 dolárov za 1 vozidlo). Ale zhruba rok po začatí výroby a po dodaní len zhruba 30 000 automobilov, Tesla začala zákazníkom bez rezervácie predávať automobily za vyššie ceny. To naznačilo, že mnohí majitelia rezervácií stále čakali na lacnejšie auto, ktoré im bolo sľúbené a ktoré ešte nebolo ani vyrobené.

Súvisiace: Tesla získala povolenie pre dodania Modelu 3 aj v Európe

Výnimočný výkon Modelu 3 v porovnaní s inými luxusnými automobilmi sa obmedzuje na niekoľko faktorov. Jedným z nich je, že trh s luxusnými vozidlami je veľmi roztrieštený. Automobilky ako Mercedes-Benz a BMW ponúkajú nespočetné modely s podobnými cenami, často s malým rozdielom medzi sebou. Napríklad BMW radu 3 a 4 sú v podstate rovnaké vozidlá, ale 4-rada má viac štýlovejší výzor a je k dispozícii ako dvojdverové vozidlo, alebo ako kabriolet, zatiaľ čo Séria 3 je k dispozícii ako sedan, hatchback alebo kombi. Celkovo niekto, kto môže na nové vozidlo minúť 45 000 až 65 000 dolárov (zhruba v súčasnom cenovom rozpätí Modelu 3) bude mať aspoň 11 rôznych modelov značky BMW, z ktorých si vie vybrať, vrátane bežných automobilov a SUV.

Doug Betts, ktorý je vedúcim viceprezidentom spoločnosti JD Power and Associates, poznamenal: “Modelu 3 taktiež pomáha, že v podstate nemá žiadnu priamu konkurenciu. Tesla sa etablovala ako luxusná značka a ak chcete úplne elektrický luxusný sedan v tomto cenovom rozpätí, Model 3 je skoro vaša jediná voľba.”

Ak by sme vynechali reklamu spoločnosti Tesla vrámci Super Bowlu, tak ich propagáciu nie je nikde vidno. Spoločnosť za tradičnú reklamu neplatí. Automobilka a jej výkonný riaditeľ Elon Musk zvládli umenie budovania povedomia.

Ken Schmidt, ktorý je bývalým riaditeľom komunikácie pre Harley-Davidson a v súčasnosti konzultantom značky, poznamenal: “Od okamihu kedy bola táto značka predstavenou, stali sa okamžitým stredobodom pozornosti,” … “Okamžite sa im podarilo získať pozornosť a záujem.”

Pred desiatimi rokmi, zatiaľ čo iní výrobcovia automobilov sa snažili prísť s praktickými elektrickými automobilmi, Tesla uznala, že je dôležité, aby boli “cool”. Tesla Roadster založený na Lotusu s 6-cifernou cenou a zaujímavým zrýchlením preukázal, že elektrické automobily by mohli byť vzrušujúce a žiaduce.

Budúce modely Tesla budovala práve na tejto myšlienke, keďže v súčasnosti už pridávajú aj praktickosť.

Karl Brauer, výkonný vydavateľ spoločnosti Cox Automotive poznamenal: “[Tesla CEO – Musk] Vytvoril vozidlo, ktoré rezonuje s pomerne vplyvným, ale nie až tak rozsiahlym demografickým zameraním pre lídrov z oblasti technológií, najmä zo Silicon Valley.” To na druhej strane vytvorilo silné všeobecné povedomie, ktoré bolo účinnejším nástrojom predaja, než bannerová reklama na webových stránkach.

Súvisiace: Tesla sa začína viac podobať na spoločnosti Google a Facebook

Otázkou je, či sa jedná o trvalo udržateľný prístup. V nasledujúcich rokoch Tesla bude čeliť konkurencii od značiek ako Audi a Porsche, ktoré začali ponúkať svoju vlastnú líniu elektrických vozidiel od začiatku tohto roka. Musk tvrdí, že je z toho nadšený.

Dodal: “Naša skutočná konkurencia nepredstavuje malú časť trhu, ktorá bude produkovať elektrické vozidlá, ale skôr obrovská záplava benzínových vozidiel, ktoré sa každodenne dostávajú z tovární po celom tovární.”

Zároveň sa Američania viac oboznamujú s produktmi spoločnosti Tesla prostredníctvom reálnych skúseností. Väčšie povedomie značky pochádza od ľudí, ktorí skutočne ich produkty využívajú. Povesť Tesly musí ustáť skúmanie.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár