Spolocnost_Tesla_mina_kazdu_hodinu_takmer_pol_miliana_dolarov

Elon Musk počas minulého týždňa vyhlásil, že spoločnosť Tesla pracuje na návrhu športového automobilu, ktorý by dokázal zrýchliť z nuly na 100 km/h za 1,9 sekundy. To nie je vôbec zlé. No investorov pravdepodobne zaujíma rýchlosť iného procesu.

Údaje agentúry Bloomberg ukazujú, že výrobca elektromobilov za posledných 12 mesiacov míňal peniaze rýchlosťou približne $8 000 za minútu ($480 000 za hodinu). Ak bude udržiavať toto tempo, spoločnosť vyčerpá svoje zásoby hotovosti presne v pondelok 6. augusta. Ak chceme byť úplne presní, stane sa tak asi o 8:12 nášho času.

Analytici tvrdia, že spoločnosť Tesla bude pravdepodobne aj naďalej využívať svoj kapitál rovnakým tempom. Samotná spoločnosť však tvrdí, že neustále zvyšuje produkciu svojich vozidiel Modelu 3, čo by malo zabezpečiť sústavný nárast ziskov. Nezdá sa, že by súčasná situácia spôsobovala obavy v radoch investorov. Cena akcií spoločnosti Tesla k 21. novembru stúpla o 3% a dosiahla tak úroveň $317,81. Trhová kapitalizácia výrobcu elektromobilov predstavuje $53 miliárd. Pre porovnanie, hodnota spoločnosti Ford Motor dosahuje úroveň $48 miliárd.

Súvisiace: Bývalý CEO spoločnosti GM: “Tesla svoje podnikanie opustí”

Potenciálny nedostatok dostupnej hotovosti sa prejavil počas minulého týždňa, keď Elon Musk odhalil svoj najnovší plán na zhromažďovanie finančných prostriedkov. Od zákazníkov žiada, aby mu vopred platili za objednané vozidlá, ktoré im možno budú doručené až o niekoľko rokov.

Graf: Spoločnosť Tesla v súčasnosti čerpá najvyšší podiel svojho revolvingového úveru v histórii. K 30. septembru využila až $1,69 miliardy z celkového úverového rámca vo výške $2,42 miliardy.
Spolocnost_Tesla_mina_kazdu_hodinu_takmer_pol_miliana_dolarov_graf

Limitovaná edícia modelu Roadster s názvom „Founders Series“ bude zákazníkov stáť dokopy $250 000. Spoločnosť Tesla vyžaduje, aby ju záujemcovia splatili vopred. A to aj napriek tomu, že tento model sa dostane na trh prinajlepšom až o dva roky. Výrobca ponúka 1 000 automobilov, ktoré je možné predobjednať si takýmto spôsobom. To znamená, že iba pomocou tejto stratégie môže Tesla zarobiť $250 miliónov. Objednávka tradičného modelu Roadster stojí $50 000. Spoločnosti majú možnosť predobjednať si aj elektrický ťahač značky Tesla, pričom v tomto prípade musia výrobcovi okamžite zaplatiť $5 000. Produkcia týchto stredne ťažkých elektrických ťahačov sa však spustí až v roku 2019.

Všetky tieto potenciálne zisky sa však nedajú porovnať so skutočnými finančnými potrebami spoločnosti Tesla. Tá v súčasnosti investuje obrovské sumy peňazí do výroby dlho očakávaného Modelu 3 a v rámci jedného kvartálu je tak schopná minúť viac než 1 miliardu dolárov. Cena elektromobilu Modelu 3 predstavuje $35 000. Nie je pravdepodobné, že investícia do jeho produkcie a distribúcie zabezpečí spoločnosti požadované zisky v potrebnom časovom horizonte.

Kevin Tynan, ktorý je hlavným analytikom inštitúcie Bloomberg Intelligence, tvrdí: „Aj keď sa podarí spoločnosti Tesla udržať pri živote ešte ďalších 10 mesiacov či celý rok, potrebuje získať peniaze čo najrýchlejšie.“ Tynan odhaduje, že Tesla bude do polovice roku 2018 potrebovať zhromaždiť nový kapitál vo výške aspoň $2 miliardy.

Spoločnosť Tesla vyhlásila, že má dostatočné finančné prostriedky na to, aby do konca marca budúceho roku zvládla vyrobiť vytýčených 5 000 kusov sedanov Modelu 3. V liste akcionárom z 1. novembra tvrdí, že po tomto termíne sa bude snažiť „vytvoriť významné peňažné toky z prevádzkových činností“. Deepak Ahuja, ktorý je finančným riaditeľom spoločnosti Tesla, uviedol, že kapitálové výdavky spoločnosti sa znížia hneď, ako pokryje všetky náklady spojené s produkciou Modelu 3. Dave Arnold, ktorý je hovorcom spoločnosti, odmietol hlbšie analyzovať súčasnú situáciu.

Možnosti spoločnosti Tesla sú však obmedzené.

Spoločnosť už v súčasnosti čerpá najvyšší podiel svojho revolvingového úveru v histórii. Takýto obnovujúci sa úver umožňuje spoločnosti opakovane čerpať poskytnuté financie bez žiadosti o ďalšie čerpanie. Jedným z možných spôsobov jeho splácania je síce trh s dlhopismi, ale ani ten sa v súčasnosti nenachádza v obzvlášť dobrom stave. Investori, ktorí pred troma mesiacmi kúpili dlh spoločnosti Tesla v hodnote $1,8 miliardy, ostávajú dodnes takpovediac pod vodou. A to aj napriek tomu, že hodnota dlhopisov sa na začiatku tohto mesiaca zotavila z predošlého minima 93,88 centov na dolár.

Súvisiace: Ford a automobilky EÚ vybudujú sieť elektrických nabíjacích systémov

To znamená, že najefektívnejšou možnosťou by bol predaj akcií spoločnosti. To by však viedlo k zníženiu vlastníckeho podielu súčasných akcionárov. Pravdepodobne by sa to nepáčilo ani samotnému Elonovi Muskovi, ktorý dnes vlastní 20% spoločnosti.

Christian Hoffmann, ktorý je finančným manažérom spoločnosti Thornburg Investment Management, vraví: „Kým spoločnosť Tesla míňa kapitál takýmto tempom, ostáva odkázaná na trpezlivosť a entuziazmus verejných trhov. Prípadne na bieleho rytiera v podobe jedinca či inej spoločnosti, ktorý ju zachráni.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár