Elon-Musk-Prve-berlinske-Tesly-by-mohli-prist-uz-na-buduci-mesiac

Prvé automobily, ktoré vyjdú z novej berlínskej továrne spoločnosti Tesla, by mali zísť z výrobnej linky už v priebehu budúceho mesiaca, ako poznamenal generálny riaditeľ Elon Musk v sobotu v areáli závodu, ale dodal, že dosiahnutie výroby vo väčších objemoch bude trvať oveľa dlhšie.

Musk dúfa, že v najbližších týždňoch dostane zelenú na spustenie výroby v tomto závode. Najnovšia konzultácia o obavách verejnosti z tohto miesta by sa mala skončiť 14. októbra. Následne vydá rozhodne ministerstvo životného prostredia.

“Začať s výrobou je príjemné, ale rozsiahlejšia produkcia predstavuje náročná časť,“… “Dosiahnutie sériovej výroby bude trvať dlhšie, ako výstavba továrne,” povedal Musk rozveselenému publiku na akcií v areáli závodu, z ktorých mnohí vysielali prejav na sociálnych sieťach.

Povedal, že rozsiahlejšia produkcia by predstavovala 5 000 alebo „dúfajme, že 10 000“ vozidiel denne, a batériové články by sa mohli v nemeckom závode objemovo vyrábať do konca budúceho roka.

Taktiež obraňoval továreň pred kritikou jej vplyvu na životné prostredie a uviedol, že používa „relatívne málo“ vody a výroba batériových článkov je „udržateľná“.

Niektorí miestni obyvatelia a ekologické skupiny nie sú spokojní s prístupom Muska, ktorý podľa nich naráža tvárou v tvár, na nemeckú podnikateľskú kultúru.

“Povedal by som mu, aby prestal produkovať elektromobily, ale radšej letel na Mars,” poznamenal Manu Hoyer, ktorý viedol malý protest miestnych obyvateľov, ktorí sú proti projektu z ekologického hľadiska, a uviedol, že povedie k znečisteniu pitnej vody.

Brandenburský minister hospodárstva uviedol, že šanca, že továreň získa súhlas, je možnou už z 95%.

Spoločnosť Tesla už predložila plány na investovanie 5 miliárd eur (5,8 miliardy dolárov) do závodu na výrobu batérií s kapacitou 50 GWh, ktorý bude stáť hneď vedľa závodu, čím prevýši plánovaný závod spoločnosti Volkswagen s kapacitou 40 GWh v Salzgitteri.

Musk uviedol, že Tesla sa obáva, že nábor dostatočného počtu zamestnancov bude problémom, a vyzval ľudí, aby sa prihlasovali z „celej Európy“.

Povedal, že dúfa, že závod na výrobu batérií dosiahne možnosti rozsiahlej produkcie do konca budúceho roka.

Otvorenie závodu Tesla s hviezdou

Elon-Musk-Prve-berlinske-Tesly-by-mohli-prist-uz-na-buduci-mesiac-1

Spoločnosť ponúkla 9 000 lístkov na deň otvorených dverí, pričom prednosť mali obyvatelia brandenburského štátu.

„Pozri, mamička! Tesla, “zakričal vzrušený 9-ročný chlapec Emil, ktorý bol jedným z mnohých detí v rade s rodičmi, ktorí čakali na 90-minútovú prehliadku miesta.

Fanúšikovia jasali a zabávali sa, keď Musk vystúpil na pódium pri západe slnka a vítali ho ako obľúbenú hviezdu.

Jeden z fanúšikov Tesly – Fred Schroeder, poznamenal: “Tento deň je jedinečný,” … „Továreň spoločnosti Tesla v Nemecku bola prvýkrát otvorenou pre verejnosť. Jedná sa o veľmi špeciálny deň.”

Ďalší šoféroval svoju Teslu z britského mesta Milton Keynes, napriek tomu, že nemal lístok. Povedal, že to stojí za to, pozrieť sa na to miesto zvonku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár