Socialna-siet-Elona-Muska-X-celi-dalsej-zalobe-a-pojde-pred-sud

Federálny sudca rozhodol, že spoločnosť X, predtým známa ako Twitter, musí čeliť žalobe po tom, ako zamestnanci obvinili spoločnosť z nevyplatenia bonusov, ktoré im boli sľúbené. Sudca návrh spoločnosti X pre zamietnutie žaloby v piatok zamietol.

V žalobe podanej v júni 2023 v mene zamestnancov sa uvádza, že spoločnosť X je obvinená z toho, že po akvizícii miliardárom Elonom Muskom v októbri 2022, svojim zamestnancom ročné bonusy nevyplatila – napriek opakovaným ubezpečeniam vedúcich pracovníkov, v období pred transakciou a po nej, že tak spoločnosť naozaj urobí.

Žalobu podal na federálnom súde v San Franciscu Mark Schobinger, ktorý bol do svojho odchodu zo spoločnosti X v máji vedúcim riaditeľom pre odmeňovanie. Žaloba sa snaží získať štatút hromadnej žaloby v rámci bývalých a súčasných zamestnancov spoločnosti X, ktorí svoj bonus za rok 2022 nedostali.

Federálny sudca koncom minulého týždňa uviedol, že Schobingerova žaloba proti spoločnosti X je hodnoverná, a povolil jej pokračovanie.

V piatkovom rozhodnutí americký okresný sudca Vince Chhabria, uviedol: “Ponuka spoločnosti Twitter s cieľom vyplatenia jeho bonusov, sa podľa kalifornského práva stala záväznou zmluvou.”

Spoločnosť X, ktorá fakticky zrušila svoj tím pre styk s verejnosťou, na žiadosť o komentár k tejto veci nereagovala. Firma vo svojom návrhu na zamietnutie žaloby tvrdila, že ústny prísľub by nemal byť záväzný a že prípad by sa mal prejednávať v štáte Texas. Sudca však uviedol, že vo veciach, v ktorých sa spochybňuje, či sa zmluva môže vymáhať, sa uplatňuje kalifornské právo.

V júnovej žalobe sa uvádzalo, že po oznámení, že Musk v apríli minulého roka získa spoločnosť sociálnych médií, “mnohí zamestnanci vyjadrili obavy” nad osudom “ich odmien a ročných bonusov”, ak a keď sa dohoda uzavrie.

V mesiacoch, ktoré Muskovmu dokončeniu akvizície spoločnosti X predchádzali, vedenie spoločnosti podľa sťažnosti opakovane zamestnancom sľubovalo, že bonusy za rok 2022 budú vyplatené vo výške 50 % cieľovej hodnoty. V sťažnosti sa uvádza: “Tento sľub bol zopakovaný aj po Muskovej akvizícii.”

V žalobe sa ďalej uvádza, že napriek sľubom však spoločnosť X nevyplatila bonusy. Schobinger spoločnosť opustil v máji po tom, ako “Twitter nedodržal rôzne sľuby, ktoré poskytol svojim zamestnancom, vrátane nevyplatenia sľúbených bonusov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár