Elon-Musk-obvinuje-ADL-zo-60-%-poklesu-predaja-reklamy-na-X-a-hrozi-zalobou-top

Majiteľ spoločnosti X – Elon Musk hrozí, že zažaluje Ligu proti hanobeniu za urážku na cti a tvrdí, že vyhlásenia tejto neziskovej organizácie o rastúcom počte nenávistných prejavov na platforme sociálnych médií mali za následok zníženie príjmov spoločnosti X z reklamy.

V príspevku na stránke X, predtým známej ako Twitter, Musk uviedol, že príjmy z reklamy v USA “stále klesajú o 60 %, predovšetkým v dôsledku tlaku @ADL na inzerentov (to nám hovoria inzerenti), takže sa im takmer podarilo X/Twitter zničiť!”

Musk taktiež poznamenal, že odkedy v októbri 2022 prevzal platformu, ADL “sa snaží túto platformu zničiť tým, že ju a mňa falošne obviňuje z antisemitizmu”.

“Aby sme očistili meno našej platformy vo veci antisemitizmu, vyzerá to tak, že nemáme inú možnosť, ako podať žalobu za ohováranie voči Ligy proti hanobeniu… ach tá irónia!”

ADL uviedla, že v rámci svojej politiky nekomentuje právne hrozby. Organizácia však uviedla, že sa nedávno stretla s vedením X vrátane generálnej riaditeľky Lindy Yaccarino, ktorú Musk najal, aby pomohla oživiť tok príjmov z reklamy. Yaccarinová po minulotýždňovom stretnutí poďakovala generálnemu riaditeľovi ADL – Jonathanovi Greenblattovi a v príspevku na stránke X uviedla: “Silné a produktívne partnerstvo je postavené na dobrých úmysloch a úprimnosti.”

Medzitým Musk, majiteľ platformy, nedávno lajkoval a angažoval sa v sérii príspevkov kritizujúcich organizáciu.

V rámci sociálnej siete Na X sa rozšírila kampaň #BanTheADL a ADL obvinila Muska z jej “zrušenia”.

Hovorca spoločnosti ADL uviedol: “ADL nie je prekvapená, ale ani znepokojená tým, že antisemiti, belošskí supremacisti, konšpirační teoretici a ďalší trollovia začali koordinovaný útok na našu organizáciu. Takéto veci nie sú ničím novým.”

ADL a ďalšie podobné organizácie vrátane Centra pre boj proti digitálnej nenávisti zistili, že objem nenávistných prejavov na webovej stránke pod Muskovým vedením dramaticky vzrástol.

V jednom prípade CCDH zistilo, že denné používanie písmena na N (zastupujúce hanenie a urážky) za Muskovej vlády je trojnásobné oproti priemeru v roku 2022 a používanie urážok voči homosexuálom a transrodovým osobám vzrástlo o 58 %, resp. 62 %. ADL v samostatnej správe uviedla, že jej údaje ukazujú “nárast antisemitského obsahu na platforme aj pokles moderovania antisemitských príspevkov”.

Musk v máji označil správy oboch kontrolných skupín za “úplne nepravdivé” a tvrdil, že “impresie nenávistných prejavov”, teda počet zobrazení tweetu obsahujúceho nenávistný prejav, “naďalej klesajú” od prvých dní jeho vlastníctva spoločnosti, keď platforma zaznamenala nárast nenávistných prejavov, ktorých cieľom bolo otestovať Muskovu toleranciu.

Napriek tomu dve značky minulý mesiac pozastavili svoje výdavky na reklamu v rámci sociálnej siete X po tom, ako sa ich reklamy objavili vedľa účtu propagujúceho nacizmus. Spoločnosť X po upozornení na problém pozastavila účet a uviedla, že zobrazenia reklamy na stránke boli minimálne.

Minulý mesiac Musk CCDH zažaloval a neziskovú skupinu obvinil, že sa zámerne snaží odradiť inzerentov od platformy tým, že zverejňuje správy kritizujúce reakcie platformy na nenávistný obsah.

Konkrétne tvrdí, že CCDH porušila podmienky používania platformy a federálne zákony o hackerstve tým, že z platformy spoločnosti vyťahovala údaje a povzbudzovala nemenovanú osobu, aby neoprávnene zhromažďovala informácie o Twitteri, ktoré poskytla externému poskytovateľovi monitorovania značiek.

Generálny riaditeľ spoločnosti CCDH – Imran Ahmed v reakcii na to už skôr pre spoločnosť CNN uviedol, že veľká časť žaloby, najmä jej tvrdenie o nemenovanej osobe, “mi znie trochu ako konšpiračná teória“.

Ahmed ďalej uviedol: “Pravda je taká, že Elon Musk si hľadá dôvod, aby nás obvinil z vlastných chýb ako generálneho riaditeľa,” … “pretože všetci vieme, že keď prevzal spoločnosť, dal rasistom a mizogýnom, homofóbom, antisemitom obrovský signál, že ‘Twitter je teraz platformou slobody prejavu’. … A v súčasnosti je prekvapený, keď sú ľudia schopní kvantifikovať, že v dôsledku toho došlo k nárastu nenávisti a dezinformácií.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár